Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się w krakowski kalendarz wydarzeń. Słynny pochód mędrców i kilkutysięcznego, rozśpiewanego tłumu pojawia się w przewodnikach po stolicy Małopolski, opisywany jest na stronach i blogach turystycznych. Również w 2021 r. nie mogło zabraknąć tej cennej inicjatywy.
– 6 stycznia królowie wyruszą z trzech miejsc: z Wawelu, bazyliki św. Floriana i dębnickiego kościoła św. Stanisława Kostki. Dojdą na Rynek Główny, ale zrobią to... samotnie. No, może w asyście jednego, dwóch chorążych – tłumaczy koordynator wydarzenia. Całość będzie transmitowana na kanale YouTube „Orszak Trzech Króli Kraków” w godz. 10-12.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– W ramach transmisji planujemy otworzyć studio, w którym komentatorzy opowiedzą o tradycjach chrześcijańskich, odtworzymy kolędy nagrane wcześniej przez naszych wolontariuszy oraz krakowskie gwiazdy estrady – dodaje p. Koźliński.
Punktem kulminacyjnym będzie pokłon przed Świętą Rodziną, złożenie darów oraz wspólna modlitwa Anioł Pański. Jak informują organizatorzy, do niezwykłego spotkania królów z Józefem, Maryją i Dzieciątkiem dojdzie pod bazyliką Mariacką.
W tym roku w rolę mędrców z Azji i Afryki wcielą się osoby pochodzące z tych kontynentów. Są nimi młodzi bracia salezjanie. Króla z Europy tradycyjnie zagra ojciec ucznia krakowskiej szkoły Sternik.
Orszak Trzech Króli to też okazja do wsparcia dzieł charytatywnych, które przez cały rok działają na rzecz osób potrzebujących. Wśród nich jest m.in. Fundacja Pomocy św. Ojca Pio, której wolontariusze 6 stycznia od samego rana będą kwestować w 50 krakowskich parafiach. Zbiórkę środków na cele statutowe przeprowadzi też Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wolontariusze przekażą wiernym korony oraz śpiewniki i zachęcą do dołączenia do transmisji internetowej.
– Święto Trzech Króli i sposób, w jaki obchodzimy ten dzień w naszym kraju, jest pewnym fenomenem. Systematycznie rosnąca liczba uczestników orszaków wskazuje na to, że w narodzie jest potrzeba wspólnego świętowania, wyrażania uczuć związanych z Bożym Narodzeniem czy dzielenia się wiarą publicznie. Duch Święty tak wszystko prowadzi, że z roku na rok pochody są coraz piękniejsze, bardziej kolorowe, twórcze. A skoro przyzwyczailiśmy się już trochę do kontaktów przez Internet, skorzystajmy z transmisji i cieszmy się tym, co jest – zachęca koordynator wydarzenia.