Reklama

Niedziela Częstochowska

W sercu miasta

Wjeżdżając do Radomska, nie sposób nie zauważyć neobarokowego, XIX-wiecznego kościoła św. Lamberta. Zachwyca on zewnętrzną formą, a jeszcze bardziej duszpasterskim zaangażowaniem kapłanów i parafian.

Niedziela częstochowska 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Radomsko

prezentacja parafii

Parafia św. Lamberta w Radomsku/Facebook

Kościół św. Lamberta w Radomsku

Kościół św. Lamberta w Radomsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla mnie parafia jest takim domem. Parafia to rodzina, wspólnota, a ja, tak jak jest w każdej rodzinie, jestem jej ojcem, wspólnie z księżmi wikariuszami i rezydentami – mówi w rozmowie z Niedzielą proboszcz ks. Antoni Arkit.

– W naszej parafii są liczne wspólnoty, które angażują wiernych. Jestem im bardzo wdzięczny za aktywne włączanie się w życie parafii i za podejmowane inicjatywy – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Siła sakramentów

Duszpasterz zwraca uwagę na wielką wagę wymiaru sakramentalnego życia wspólnoty. – Nasza kolegiata to specyficzna, centralna parafia w Radomsku. Odwiedzają nas chętnie wierni z całego miasta, a także z okolicznych miejscowości – zauważa ks. Arkit. Dużą wagę przykłada do tego, aby w konfesjonale zawsze był ksiądz. – Przeważnie na Mszach św. siadamy do spowiedzi we dwóch, czasem we trzech księży, aby po prostu służyć.

Wczoraj i dziś

Parafia św. Lamberta ma bogatą historię. Prawdopodobnie w XI wieku powstała tu świątynia grodowa, a przy niej parafia założona i obsługiwana przez benedyktyńskich misjonarzy z Francji. Pierwotny kościół zbudowany był z drewna. Miał burzliwą historię. Często był rujnowany przez pożary lub „ząb czasu”. Obecna świątynia została zbudowana ze składek parafian w latach 1869-76 w miejscu zrujnowanej fary.

Reklama

Parafia to tętniące serce miasta. Kilkanaście aktywnie działających wspólnot, m.in.: Szkoła Nowej Ewangelizacji, Akcja Katolicka, Betel czy Wspólnota Trudnych Małżeństw „Sychar”, pomaga setkom wiernych z Radomska wzrastać w wierze i w trudnych chwilach życia uciekać się do Boga, znajdując oparcie w Kościele.

Nowy rok – nowe szanse

O noworocznych planach Szkoły Nowej Ewangelizacji opowiada ks. Grzegorz Piec, wikariusz parafii św. Lamberta. – Chcemy rozpocząć ten rok odnową wiary, dlatego we wszystkich rejonach naszej archidiecezji, tam gdzie są filie SNE, organizujemy Seminarium Odnowy Wiary. W rejonie radomszczańskim spotkania będą się odbywały przez 12 tygodni – od 7 stycznia w kościele św. Lamberta w każdy czwartek o godz. 19.30.

Jak dodaje, „to znakomita okazja, aby ożywić może nieco uśpioną albo wygasłą wiarę”. – Będzie to też czas budowania prawdziwej i żywej wiary, aby potem móc się nią dzielić i świadczyć. Spotkania są dla wszystkich od 18. roku życia. Bardzo serdecznie zapraszamy i polecamy to dzieło modlitwie Czytelników.

Początek roku to także czas wizyty duszpasterskiej. Tegoroczna „kolęda” w parafii św. Lamberta, podobnie jak w wielu parafiach naszej archidiecezji, przybierze inną formę. – Nie chcąc narażać naszych parafian (wielu z nich to starsze osoby), postanowiliśmy zorganizować Msze św. w intencji wiernych. Tak samo jak chodziliśmy po kolędzie w konkretne dni, tak samo w dany dzień odprawimy Eucharystię za parafian mieszkających przy konkretnej ulicy – informuje proboszcz.

Ksiądz Arkit zdradził także swój przepis na odpowiednie przeżycie nowego roku. – Czasy na pewno nie są łatwe. Widzimy zmasowane ataki na Kościół, jest wiele prowokacji. Moim zdaniem, klucz do owocnego trwania w wierze w tym nowym roku to: spowiedź, modlitwa i życie eucharystyczne. Hasło trwającego cyklu duszpasterskiego nawiązuje do Eucharystii: Eucharystia daje życie. Papież ogłosił także 2021 r. Rokiem św. Józefa. To są takie punkty odniesienia, których trzeba się trzymać. Z Panem Bogiem nigdy nikt nie wygrał. Jeżeli będziemy trwać na modlitwie i żyć Chrystusem eucharystycznym, to damy radę – przekonuje.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U franciszkanów w Bieczu

Niedziela rzeszowska 18/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Janusz Sądel

Biecz – kościół św. Anny

Biecz – kościół św. Anny

Choć w historii Biecza istniały przynajmniej dwie parafie, to do naszych czasów przetrwała tylko funkcjonująca przy kolegiacie parafia Bożego Ciała.

Rozwój miasta sprawił, że w końcu XX wieku zaistniała potrzeba powołania nowej parafii. W 1999 r. ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny erygował przy klasztorze Braci Mniejszych Prowincji Matki Bożej Anielskiej parafię św. Anny. Jej prowadzenie powierzono Ojcom Franciszkanom.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV rozpoczął konsystorz: trzy wskazania dla kardynałów

2026-06-26 09:28

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Watykan

konsystorz

Vatican Media

Wiara wyzwalająca od lęku, pokój jako obowiązek całej rodziny ludzkiej oraz posłuszeństwo rodzące jedność – to trzy kierunki rozeznawania, które Papież wskazał kardynałom na rozpoczęcie nadzwyczajnego konsystorza. Podkreślił również, że w Kościele prawdziwy autorytet rodzi się ze słuchania, a nie z wydawania poleceń.

Rozpoczynając nadzwyczajny konsystorz Mszą św. celebrowaną w Bazylice św. Piotra, Leon XIV przypomniał, że kardynałowie przybyli do Rzymu z różnych stron świata, niosąc w sercu swoje Kościoły lokalne, doświadczenia duszpasterskie oraz troski wiernych. Podkreślił, że wszystkie te różnorodne doświadczenia odnajdują jedność w Chrystusie – „prawdziwym krzewie winnym”, z którego Kościół czerpie życie i siłę do wydawania owoców.
CZYTAJ DALEJ

Oto nadchodzi odc. 51 [wideo]

2026-06-26 17:14

screen YT

W Kościele katolickim w Polsce odbywa się bardzo wiele ciekawych wydarzeń. Informują o nich autorzy projektu inicjatywakatolicka.pl i tworzony przez nich program “Oto nadchodzi”.

Link do filmu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję