Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą w Pastuchowie

Biskup Adam Bałabuch spotkał się z wiernymi parafii św. Barbary, by wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary.

Niedziela świdnicka 50/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Barbara

Stanisław Bałabuch

Bp Adam Bałabuch i proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz podczas Mszy św. w kościele filialnym w Piotrowicach Świdnickich

Bp Adam Bałabuch i proboszcz  ks. Wiesław Ignatowicz podczas Mszy św.  
w kościele filialnym w Piotrowicach Świdnickich

Wizyta kanoniczna, która odbywa się raz na 5 lat, to bardzo ważne wydarzenie dla całej wspólnoty parafialnej. To czas spotkań biskupa z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi.

Parafia św. Barbary to wspólnota, która liczy 2,5 tys. wiernych. Swoim obszarem obejmuje 5 miejscowości: Czechy, Pastuchów, Piotrowice Świdnickie, Przyłęgów i Skarżyce. Na czele parafii od 5 lat stoi proboszcz ks. Wiesław Ignatowicz.

W czasie pandemii

Reklama

Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud i przynosi mu pokój. Jednak z uwagi na pandemię, tegoroczne wizytacje pasterskie ograniczane są do minimum. Dlatego spotkania z wiernymi odbywają się w kameralnym gronie, a i wizyta u proboszcza jest krótsza. Podczas spotkań z wiernymi, które miały miejsce w I niedzielę Adwentu, bp Bałabuch odwiedził także kościoły filialne: Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrowicach i Matki Bożej Łaskawej w Czechach, w których sprawował niedzielną Eucharystię. Natomiast w kościele parafialnym udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Siły ciemności atakują

Czas wizytacji zbiegł się z rozpoczęciem Adwentu, dlatego w słowie skierowanym do wiernych bp Bałabuch podkreślił rolę czuwania. – Weszliśmy w nową epokę. Teraz liczy się każda chwila. Z każdą godziną bliższy jest dzień Pański. Wezwanie do czujności jest skierowane do każdego z nas. Jest to bowiem postawa konieczna, by nie dać się zwieść siłom ciemności, z których zostaliśmy wyrwani przez Chrystusa. Siły ciemności ciągle atakują, chcą uśpić naszą czujność, wygasić pierwotną gorliwość. Postawa czujności pozwoli nam natomiast otrząsnąć się z uczynków ciemności, przebudzić się ze snu, aby dzień Pański nie zastał nas nieprzygotowanych – powiedział biskup pomocniczy i przestrzegł, aby nie dać się zwieść wrogiemu Chrystusowi światu. A jako remedium podał przychodzenie do Jezusa, który będzie nas umacniał do końca, aby każdy z nas był bez zarzutu w dzień sądu. – Trzeba nam zatem rzeczywiście trwać w życiowej wspólnocie z Chrystusem, kierować się w codziennym postępowaniu Jego prawdą i sprawiedliwością, aby nie ulec zakłamaniu i przewrotności, nie utracić jasnego rozeznania pomiędzy dobrem a złem – podkreślił.

Siła w Eucharystii

Biskup Adam w komentarzu do tegorocznego hasła roku duszpasterskiego: Zgromadzeni na świętej wieczerzy, zwrócił uwagę, że gdy przyjmiemy Jezusa w Eucharystii, znajdziemy w sobie siłę, by kochać i wyciągać pomocną dłoń do innych. – W Komunii św. spływa na nas siła, aby kochać bez względu na wszystko; siła, aby żyć jak Jezus, który z miłością niósł pomoc wszystkim, którzy przychodzili do Niego ze swoimi niedomaganiami – wyjaśnił hierarcha.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: św. Barbara żyła w świecie pogańskim lecz się z nim nie utożsamiała

[ TEMATY ]

św. Barbara

barbórka

Bożena Sztajner/Niedziela

Św. Barbara żyła w świecie pogańskim lecz się z nim nie utożsamiała – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości „barbórkowych”, które odbyły się w parafii świętującej 30–lecie 4 grudnia w Tarnobrzegu.

Przed rozpoczęciem Mszy św. w kościele pw. św. Barbary delegacje górników złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wszystkich górników, którzy ponieśli śmierć na stanowisku pracy. Ordynariusz złożył życzenia górnikom z racji święta patronki oraz wspólnocie przeżywającej jubileusz 30–lecia istnienia parafii.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję