Reklama

Niedziela Sandomierska

Wystarczy chcieć

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Cor bonorum plena” działającego przy Państwowej Szkole Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim aktywnie niosą pomoc innym.

Niedziela sandomierska 50/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wolontariat

Archiwum prywatne

Każdy może zostać wolontariuszem

Każdy może zostać wolontariuszem

Mimo trudnego czasu pandemii uczniowie zrzeszeni w kole wolontariatu od września podjęli szereg inicjatyw nie tylko o charakterze lokalnym, ale również ogólnopolskim i międzynarodowym. Jak powiedziała Małgorzata Łabuz, opiekunka wolontariuszy: – Od września prowadzimy akcję „Wolontariusze czytają dzieciom”. Polega ona na cyklicznym głośnym czytaniu książek dzieciom ze świetlicy szkolnej. Celem tego przedsięwzięcia jest rozbudzanie wrażliwości czytelniczej oraz kształtowanie nawyku czytania u młodszych uczniów naszej szkoły. Wolontariusze czytają dzieciom nawet podczas zdalnej nauki, łącząc się ze świetlicą szkolną poprzez Microsoft Teams .

Uczniowie włączyli się również w ogólnopolską akcję „Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!”. Zostało zebranych ok. 300 książek, które zostały przekazane do hospicjów oraz szpitali w całej Polsce.

Reklama

Trzeba zaznaczyć, że nie były to jedyne akcje, w które zaangażowali się uczniowie z koła wolontariatu. – Wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w Światowy Dzień Misyjny. Odpowiadając na prośbę misjonarzy, z własnych środków zakupili długopisy i kredki. Włączając się w akcję, pomagamy nie tylko samym misjonarzom i misjonarkom, ale także ludziom, wśród których pracują. Ponieważ zaczęliśmy zdalne nauczanie, akcja trwała tylko 2 dni. Tym bardziej dziękujemy za tak dużą hojność i serce pełne dobra. Zakupione przybory trafią do placówki misyjnej w Togo. W ostatnim czasie wolontariusze włączyli się również w pomoc Fundacji św. Mikołaja. Pisząc listy do dobroczyńców tej fundacji, stali się również jej wolontariuszami. To nie koniec działań podjętych przez wolontariuszy, którzy włączyli się również w dzień życzliwości i już przygotowują niespodziankę dla młodszych koleżanek i kolegów na św. Mikołaja. Cieszymy się, że w naszej szkole są młodzi ludzie tak zaangażowani społecznie. Nawet w czasie pandemii można pomagać, trzeba tylko chcieć – wyliczała Małgorzata Łabuz, katechetka.

Wiele z tych akcji jest o zasięgu ogólnopolskim, ale opiekunowie i wolontariusze nie zapominają o swoim mieście. Wyszli z inicjatywą zbiórki wody mineralnej z korkiem „niekapkiem” dla ostrowieckiego szpitala. W tę akcję włączyli się również rodzice, dzieci oraz parafianie z kościoła św. Kazimierza Królewicza. Uczniowie należący do koła wolontariatu aktywnie działają na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych, chorych, ubogich i potrzebujących. Ich poczynania widać nie tylko w środowisku szkolnym czy lokalnym, ale odważnie włączają się w inicjatywy ogólnopolskie. Współpracują z różnymi stowarzyszeniami: „Serce jak dzwon”, „Tacy sami”, które aktywnie działają na rzecz dzieci i osób niepełnosprawnych, z Polskim Czerwonym Krzyżem, Papieskimi Dziełami Misyjnymi Diecezji Sandomierskiej oraz z parafią św. Kazimierza Królewicza.

Koło wolontariatu zostało założone w obecnym roku szkolnym z inicjatywy Moniki Wiączek, dyrektor szkoły. Pierwszym jego opiekunem została wspomniana Małgorzata Łabuz.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Może to także Twoja droga?

Niedziela kielecka 33/2016, str. 7

[ TEMATY ]

hospicjum

wolontariat

WD

Danusia jest wolontariuszką od dwóch lat

Danusia jest wolontariuszką od dwóch lat

Danuta pokazuje mi napis na t-shirtcie „Find your own way” – Znajdź swoją własną drogę. Ona już znalazła, jest wolontariuszką w Hospicjum bł. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Do pacjentów przychodzi już d dwóch lat, z niewielkimi przerwami. Z resztą i w tym czasie, kiedy nie chodziła do hospicjum, czuwała przy chorych

W takim czasie jak wakacje, chronicznie widać brak wolontariuszy w hospicjum w Kielcach. Na stałe przychodzą tylko cztery osoby – Danusia, Jola, Agnieszka i siostra Stanisława. W ciągu roku jest nieco więcej, ale i tak ten wolontaryjny ruch dopiero jest w budowie. By mógł funkcjonować jak w innych ośrodkach w Polsce, potrzeba jeszcze wielu takich ludzi. A niektórzy pacjenci, zwłaszcza samotni, mający daleko swoich bliskich, czekają. Tak chcieliby czasem, aby ktoś z nimi był, porozmawiał nie o chorobie i wynikach, potrzymał za rękę, wspólnie obejrzał z nimi film w telewizji, przeczytał gazetę, wyskoczył po coś, na co właśnie przyszła ochota, ot choćby po jagodziankę, świeże owoce. Nakarmił, czy podał coś do picia. Drobne, wielkie sprawy, do których niezbędny jest przy człowieku drugi człowiek.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję