Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwiczenia ducha w sieci

Dziesięciu kapłanów z naszej diecezji przygotowało adwentowe rekolekcje on-line.

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2020, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

on‑line

PB

Ks. Grzegorz Piekiełko opowiada o Bogu Stworzycielu

Ks. Grzegorz Piekiełko opowiada o Bogu Stworzycielu

Zapraszam was do mojego warsztatu rzeźbiarskiego, gdzie z kawałka drewna tworzę różne rzeźby – tak serię filmów dla dzieci rozpoczął ks. Grzegorz Piekiełko z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce, po czym od przedstawionych rzeźb przeszedł do tematu stworzenia człowieka, którego Pan Bóg ukształtował na swój obraz i podobieństwo, ciesząc się swoim dziełem. Spotkanie o kreacji zakończyło się zadaniem. Mali widzowie mieli ulepić z plasteliny najpiękniejsze dzieło Boga.

Oprócz ks. Grzegorza nauki rekolekcyjne przygotowali: ks. Filip Magiera i ks. Przemysław Gorzołka, ks. Kamil Kuchejda, ks. Jakub Kuliński i ks. Damian Broda, ks. Piotr Góra i ks. Mateusz Kierczak, ks. Marek Studenski i ks. Przemysław Sawa.

Reklama

Ukazujące się w internecie rekolekcje skierowano do wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci przez młodzież młodszą i starszą, na dorosłych skończywszy. Większość konferencji to materiał wideo umieszczany cyklicznie na profilach społecznościowych diecezji. Kolejne odcinki wykorzystywane były przez katechetów podczas lekcji religii prowadzonych już od dłuższego czasu on-line. Z myślą o dorosłych pojawiły się też dwa cykle rekolekcji trzydniowych. Nowym w formie był materiał audio przygotowany w formie podcastu.

Filmy z adwentowym przekazem zrealizowano w różnych miejscach diecezji – zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach. Materiały powstawały w oparciu o scenariusze stworzone przez duszpasterzy z wykorzystaniem różnych rekwizytów, symboli i odniesień do codziennego życia.

– Wiadomo, że naturalnym środowiskiem głoszenia słowa Bożego jest spotkanie osobiste, w którym można nawiązać najlepszą relację ze słuchaczami, ale teraz jest to niemożliwe. I to jest pierwszy, zasadniczy powód wykorzystania takiej formy dotarcia do wiernych i przekazu słowa Bożego – podsumował cały projekt ks. Marek Studenski, wikariusz generalny.

Adwentowe rekolekcje on-line to kolejna inicjatywa duszpasterska diecezji w czasie pandemii wykorzystująca współczesne środki komunikacji. Pierwsze rekolekcje przygotowano w Wielkim Poście. Później pojawiła się modlitwa różańcowa on-line z biskupem, ponowiona od 1 listopada. Internetową drogę przekazu Ewangelii w naszym regionie wykorzystuje też wiele parafii, wspólnot i środowisk życia religijnego.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcje na smartfonie

Przymusowa izolacja to trudne doświadczenie dla dzieci i młodzieży. Szczególnie, gdy brakuje kontaktu z rówieśnikami, a lekcje prowadzone są on-line.

Dzięki zamknięciu szkół w porę udało się położyć tamę szybkiemu rozwojowi epidemii w Polsce. Było to rozwiązanie z jednej strony zapewniające bezpieczeństwo uczniom i nauczycielom, a także całemu społeczeństwu. Druga strona medalu jest taka, że wymusiło to przeniesienie nauczania do przestrzeni wirtualnej.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję