Reklama

UKSW Ołtarzew, 22 X 2020

Ks. Tadeusz Styczeń – obrońca najsłabszych

Ksiądz Tadeusz Styczeń (1931 – 2010) – salwatorianin, uczeń i następca Karola Wojtyły w Katedrze Etyki KUL; założyciel Instytutu Jana Pawła II, którym przez wiele lat kierował – wielokrotnie zabierał głos w obronie nienarodzonych. Dziecko od poczęcia jest człowiekiem, ma osobową godność i wrodzone prawo do życia. Jako najsłabsze we wspólnocie potrzebuje szczególnej obrony przez prawo stanowione.

Reklama

U podstaw działalności prawodawczej, – twierdził ks. Styczeń – leży etyka prawa, czyli zasada sprawiedliwości i jej logiczna konsekwencja – zasada równości wszystkich wobec prawa. Odstąpienie od prawnej obrony życia dzieci poczętych jest destrukcją tej zasady. Ustawa legalizująca aborcję to forma zgody na przemoc i jej usprawiedliwienie prawne.

Obrona życia nienarodzonych, choć dla chrześcijan dodatkowo uzasadniona teologicznie, jest zakorzeniona we wrodzonej godności każdego człowieka. Jan Paweł II w encyklice Evangelium vitae, dla potwierdzenia nauczania moralnego, użył formuły zbliżonej do tej, którą rezerwuje się dla ogłaszania dogmatów: „Mocą Chrystusowej władzy udzielonej Piotrowi i jego Następcom (...) potwierdzam, że bezpośrednie i umyślne zabójstwo niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze aktem głęboko niemoralnym”. Po ogłoszeniu encykliki zwracano uwagę na dylemat sumienia polityków broniących życia: działają w realiach ustawowego przyzwolenia na dokonywanie aborcji, nie potrafią też zgromadzić większości wystarczającej do wprowadzenia pełnej ochrony nienarodzonych. Czasem większość parlamentarna gotowa jest poprzeć ustawę zwiększającą zakres prawnej ochrony życia. Jeśli jednak ustawa ta nadal nie chroni życia wszystkich osób, politycy pro-life stają wobec dylematu: poprą tę ustawę i swoimi głosami potwierdzą wyjęcie spod ochrony prawa pewnych kategorii nienarodzonych lub, głosując przeciw, przyczynią się do dalszego obowiązywania ustawy z szerokim przyzwoleniem na aborcję. Wskazanie godziwych środków ograniczenia szkodliwości niesprawiedliwego prawa aborcyjnego jest trudne nie ze względu na zawiłość norm etycznych, ale z racji błędu logicznego: osoby przeciwne legalizacji aborcji mogą jednoznacznie wyrazić swoje stanowisko na etapie czytań ustawy, ale procedura parlamentarna wymaga jeszcze ostatniego głosowania nad całością ustawy. Zmusza to posłów do głosowania nad zapisem wewnętrznie sprzecznym, zawierającym „tak” i „nie” dla życia nienarodzonych. W celu wyeliminowania tej sprzeczności ks. Styczeń postulował wypracowanie odrębnej procedury uchwalania ustaw dotyczących prawa człowieka do życia: rezygnacji z ostatniego, zbiorczego głosowania nad treścią ustawy. Choć propozycja ta nie znalazła dotąd uznania prawników, ksiądz profesor odsłonił logiczną, wtórnie dopiero etyczną, niespójność procesu stanowienia prawa w dziedzinie ochrony życia w oparciu o zasadę większości.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję