Reklama

KUL Lublin, 15 X 2020

Monumentalny krzyż z Doliny Poległych zagrożony!

Niedziela Ogólnopolska 50/2020, str. I-VIII

Od pewnego czasu docierają do nas bulwersujące informacje o zainicjowanym przez skrajnie lewicowe środowiska projekcie zniszczenia monumentalnego krzyża upamiętniającego ofiary hiszpańskiej wojny domowej (1936-39) w tzw. Dolinie Poległych (Valle de los Caídos), koło Madrytu. Przypomnijmy, że spoczywa tu 38 833 żołnierzy poległych w trakcie tejże wojny, zarówno ze strony narodowej, jak i republikańskiej. Ich szczątki znajdują się w kolumbariach rozmieszczonych w bocznych kaplicach bazyliki Świętego Krzyża. Tym szczególnym miejscem pamięci opiekuje się wspólnota benedyktyńska.

Wieści płynące z Hiszpanii są tym bardziej niepokojące, że za inicjatywą tą kryją się środowiska związane z radykalną partią Podemos, pozostającą w koalicji rządowej z socjalistami. Mają one więc bezpośrednie przełożenie na decyzje zapadające na szczeblu najwyższych władz państwowych.

Reklama

Z pewnością wielu czytelników „Niedzieli” pamięta jeszcze pełną emocji polemikę z lat 2018-2019 spowodowaną decyzją hiszpańskiego rządu o ekshumacji z Valle de los Caídos doczesnych szczątków generała Francisco Franco. Jednym z argumentów za takim rozwiązaniem miał być fakt, że Franco nie zginął na polu walki w trakcie wojny domowej.

W tym kontekście próba przeformatowania Valle de los Caídos w „centrum antyfaszystowskiej pamięci” poprzez usunięcie „symboliki faszystowskiej”, odebranie bazyliki benedyktynom oraz spektakularne zburzenie krzyża, stanowi kontynuację poczynań z lat poprzednich. Monumentalny krzyż wieńczący całe założenie architektoniczne ma 150 m wysokości, a jego ramiona – po 24 m długości każde. U podstawy krzyża znajduje się wspaniałe dzieło rzeźbiarskie przedstawiające czterech Ewangelistów wraz z ich symbolami. U góry założenie wieńczą wyobrażenia czterech cnót kardynalnych. Całość stanowi więc niejako uosobienie istoty chrześcijańskiej Europy. Z tego powodu krzyż z Valle de los Caidos jest przedmiotem szczególnej niechęci czy wręcz nienawiści ze strony tych, którzy pragną doprowadzić do unicestwienia chrześcijaństwa.

Jak wpływowe są to środowiska świadczy fakt, że pomimo wysiłków Jana Pawła II , który podkreślał znaczenie chrześcijaństwa dla Europy, Valéry Giscard d’Estaing zdołał przeforsować w 2003 r. taki projekt konstytucji dla Europy, w którym nie było żadnego odniesienia do tego faktu.

Reklama

Dziś społeczność chrześcijańska również powinna reagować na działania tych, którzy dążą do zniszczenie autentycznej wiary i wypływających z niej wartości.

Doświadczając konwulsji współczesnego świata, który zdaje się płynąć w nieznanym kierunku „łodzią głupców”, spójrzmy na krzyż z Doliny Poległych. Oto cztery cnoty kardynalne wskazują nam drogę do zachowania chrześcijaństwa jako fundamentu tożsamości Europy. Roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i... MĘSTWO. Brońmy więc krzyża z Valle de los Caidos! Brońmy każdego krzyża!

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję