Reklama

Prasa zagraniczna

Dramatyczne dane

Japońscy biskupi zaapelowali o większą solidarność i budowanie wzajemnych relacji, a jednocześnie potępili współczesne idee i postawy, które niszczą braterstwo wśród ludzi. Te ostre słowa mają związek z dramatycznymi doniesieniami z Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni notuje się więcej przypadków samobójstw niż śmierci spowodowanych przez COVID-19. W październiku na wszystkich wyspach odebrały sobie życie 2153 osoby. Patogen był powodem 2087 zgonów.

Le Figaro

Stan zdrowia księży

Badania przeprowadzone we Francji wśród ponad 6 tys. kapłanów diecezjalnych poniżej 75. roku życia wykazały, że tylko w 2020 r. 7% z tej grupy miało depresję, a co piąty – jej symptomy.

Reklama

Blisko połowa duchownych cierpi także na różnego rodzaju schorzenia fizyczne. Czym specjaliści tłumaczą ten stan rzeczy? Przyczyn jest wiele. Kapłanom doskwiera samotność. Czują się niezrozumiani, czasem tracą sens swojego powołania. Do tego dochodzi przepracowanie – księża nad Sekwaną pracują ponad 50 godzin tyg. Raport podkreśla, że zadaniem biskupów jest znalezienie sposobu towarzyszenia kapłanom.

Religion News Service

Moralne szczepionki

Rządy zmagające się z kryzysem zdrowotnym pokładają wielką nadzieję w szczepionkach. Problem w tym, że aby zastopowały one epidemię, muszą być nie tylko skuteczne, ale powinna się zaszczepić większość społeczeństwa. Jak pokazały wrześniowe badania przeprowadzone wśród amerykańskich grup religijnych, szczepić zamierza się 43% protestantów i 57% katolików. Epidemiolodzy podkreślają jednak, że powinno się zaszczepić ok. 80% społeczeństwa. Co powoduje opór u niektórych członków grup religijnych? Między innymi zastrzeżenia do sposobu pozyskiwania specyfiku. Niektóre firmy w swoich badaniach wykorzystują komórki abortowanych nienarodzonych dzieci. Tak jest z preparatem firmy Astrazeneca. Najbardziej zaawansowane są prace w laboratoriach firm Pfizer i Moderna, które nie wykorzystywały do badań tych metod. To dlatego amerykański episkopat wystawił ich preparatom certyfikat moralności, stwierdzając, że są one dopuszczalne moralnie i obrońcy życia nie powinni mieć w tym przypadku żadnych oporów.

CNA

Powiedzieli: „nie”

Część katolickich mediów, powołując się na anonimowych informatorów, doniosła, że kanonicy kapituły katedralnej szwajcarskiej diecezji Chur odrzucili wszystkich trzech kandydatów na biskupów, które przedstawił im Watykan. Starożytna szwajcarska diecezja ma w Kościele unikalny przywilej samodzielnego wyboru swojego pasterza spośród kandydatów przedstawionych przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Stolica diecezji wakuje od maja 2019 r., kiedy to na emeryturę przeszedł bp Vitus Huonder. Według nieoficjalnych informacji, kandydatami Watykanu byli: jeden kapłan diecezji Chur i dwaj zakonnicy spoza diecezji. Kanonicy mieli odrzucić własnego kapłana, któremu byli nawet przychylni z racji wieku (ma on 72 lata i urzędowałby tylko 3 lata). Dwie pozostałe kandydatury zostały potraktowane jako zmierzające do odebrania diecezji jej konserwatywnego rysu.

ICN

Ograniczają pomoc

Sprawdza się to, przed czym ostrzegało wielu – w wyniku pandemii najbogatsze państwa ograniczają pomoc humanitarną dla najbiedniejszych regionów świata. Brytyjski rząd ogłosił, że zamierza zredukować pomoc o prawie jedną trzecią. Do tej pory z brytyjskiego budżetu na pomoc międzynarodową przeznaczone było 0,7% przychodów. Teraz Wielka Brytania zamierza przekazywać tylko 0,5%. Przeliczając na „gotówkę”, oznacza to o 4 mld funtów mniej. Zamierzenia te skrytykował lider Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii kard. Vincent Nichols. W specjalnym oświadczeniu podkreślił, że miarą wielkości narodu jest to, w jaki sposób odpowiada on na potrzeby najbiedniejszych. Purpurat powiedział, że pandemia jeszcze pogłębi biedę, a potrzeby ubogich staną się jeszcze większe. Brak tej pomocy będzie skutkował m.in. większą presją na emigrację, co oznacza kolejne szturmy biednych ludzi, którzy będą pukali do drzwi bogatych państw.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję