Reklama

Dodaj do ulubionych

Oto zbiór wierszy, który pokazuje, jak wielką siłę posiadają myśli wyrażone za pomocą języka poezji.

Sięgał po nią płomień, kornik drążył oprawę, człowiek w nią godził i czas nadwątlał kartki, jednak ocalała/ I czas przeszły z przyszłym/ Łączy nadal, jak kartki okładek spojeniem” – napisał poeta, przywołując moc, jaką posiada myśl zapisana językiem poezji. Książka, zawierająca wiersze Tadeusza Szymy i piękne ilustracje Adama Rokowskiego, przedstawia nie tylko utwory poety, ale również zamieszczony w posłowiu esej Lidii Dudkiewicz pt. Książka o książce, poświęcony spotkaniu człowieka z książką.

Reklama

Do wydania została dołączona płyta z trzema filmami zrealizowanymi przez młodych ludzi, pod kierunkiem Antoniego Rota i Pawła Jaworskiego na podstawie wierszy autora. Muzykę do filmów skomponował Siergiej Wowkotrub, a rysunki do animacji wykonał Adam Rokowski. Wystąpili w nich uczniowie Zespołu Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie.

Tadeusz Szyma to „współczesny klasyk kultury” – czytamy w posłowiu Książki; humanista w czystej postaci – publicysta, krytyk filmowy, autor książek, redaktor, scenarzysta, producent filmowy i wykładowca akademicki. Znany poeta, publikujący wiersze o tematyce lirycznej, poświęca strofy także znaczącym postaciom Kościoła – św. Janowi Pawłowi II, kard. Stefanowi Wyszyńskiemu czy bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Książka stanowi część projektu multimedialnego, który powstał w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pod nazwą „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Kampania korzysta ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Redaktorem Książki jest Jan Szyma – wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota „Gaude Mater” w Częstochowie, który był pomysłodawcą, realizatorem projektu i wydawcą Książki.

Książka
Tadeusz Szyma
Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater”

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję