Reklama

Wzór i nadzieja dla naszych rodzin

W naszych czasach, kiedy dokonywane są zmasowane ataki na chrześcijaństwo, rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys.

Już 30 lat temu, kiedy sytuacja nie była przecież tak dramatyczna jak teraz, św. Jan Paweł II, który najprawdopodobniej przewidywał nadejście tego zła, gdy był w naszej ojczyźnie, przestrzegał, że kryzys rodziny „powoduje tyle obrazy Boga” i jest „przyczyną wielu nieszczęść i zła”. Wzburzony Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność (...) czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie? Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. Tak, trzeba wychowania do wolności, trzeba dojrzałej wolności. Tylko na takiej może się opierać społeczeństwo, naród, wszystkie dziedziny jego życia, ale nie można stwarzać fikcji wolności, która rzekomo człowieka wyzwala, a właściwie go zniewala i znieprawia. Z tego trzeba zrobić rachunek sumienia...” (Kielce, 3 czerwca 1991 r.).

Prowadzona w imię pseudowolności walka z rodziną staje się na naszych oczach coraz bardziej bezwzględna, wręcz ordynarna, z dnia na dzień przybiera na sile. Rodzina jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie. Jako katolicy musimy się temu zdecydowanie przeciwstawiać. Musimy dawać wyraźne świadectwo naszej wiary w Boga, być wierni naszym przekonaniom, iść niezachwianie drogą Dekalogu. Najlepszą obroną rodziny jest naśladowanie jej najpewniejszego i najpiękniejszego wzoru – pełnego miłości, wiary, nadziei i pokoju – którym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Reklama

Dlatego warto, a w sposób szczególny w czasie Adwentu i Bożego Narodzenia, sięgnąć po wspaniałą albumową książkę Święta Rodzina, wydaną przez wydawnictwo Biały Kruk. To na jej kartach światowej sławy biblista i wielki patriota ks. prof. Waldemar Chrostowski, nie tylko ze znawstwem i erudycją, ale także z pasją pisarską i kulturą słowa, przedstawia dzieje Maryi, Józefa i Jezusa. Czyni to tak, że zafascynowani chcemy podążać wraz z nim śladami spisanymi w Piśmie Świętym oraz w apokryfach, a także śladami materialnymi, które pozostały w Ziemi Świętej po życiu każdego z członków Świętej Rodziny. Prowadzeni przez ks. Chrostowskiego, pochylamy się również nad prawdą ewangelicznego przesłania, którego nikt i nic nie jest w stanie zdezaktualizować.

Wspaniale wydana księga świadczy także o tym, że dla kultury i sztuki nie było w historii ludzkości większej inspiracji niż chrześcijaństwo; w sposób szczególny odnosi się to do wizerunku Świętej Rodziny. Na kartach albumu znalazły się fotografie m.in. najsłynniejszych polskich obrazów i rzeźb przedstawiających epizody z życia Maryi, Józefa i Jezusa, które wykonał, podróżując po naszym kraju i po świecie, Adam Bujak. Wśród bogactwa motywów odnajdujemy rodzinę Matki Bożej: Jej przyjście na świat oraz ofiarowanie w świątyni, zaręczyny z Józefem, Zwiastowanie, narodziny Jezusa, ucieczkę do Egiptu, dzieciństwo Jezusa czy śmierć św. Józefa. Podziwiamy dzieła zarówno z najważniejszych polskich ośrodków kultury – Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska czy Wrocławia, jak i z mniej znanych miejsc, jak choćby z Krosna, Czchowa, Łapczycy, Bolesławca, Chorzelowa czy Skrzatusza.

Swoisty wstęp do opowieści o Świętej Rodzinie stanowi fragment wspomnianej już homilii św. Jana Pawła II nt. kluczowego znaczenia rodziny dla porządku moralnego. Są to słowa w dzisiejszych czasach szczególnie aktualne, dlatego powinien je znać każdy chrześcijanin – i wziąć je do serca oraz iść za nimi. Dzięki temu wszystkiemu album stanowi idealny prezent gwiazdkowy.

Partnerem wydawnictwa jest PGNiG.

Święta Rodzina
Ks. prof. Waldemar Chrostowski – tekst, Adam Bujak – fotografie
Wydawnictwo Biały Kruk
Liczba stron: 168
Oprawa: twarda

Dla czytelników Niedzieli przygotowaliśmy superofertę świąteczną!
Przy zakupie 1 egzemplarza Świętej Rodziny cena książki wynosi 79 zł (plus koszty wysyłki – 16 zł), czyli o 20 zł taniej! Przy zakupie 2 lub więcej sztuk cena jednego egzemplarza wynosi 69 zł! W celu złożenia zamówienia proszę dzwonić pod numery tel.: 12 260 32 40, 12 254 56 19 lub wysłać wiadomość na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję