Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o pokój

Z inicjatywy metropolity przemyskiego 31 października w archikatedrze podjęto modlitwę o pokój i o ustanie epidemii.

Niedziela przemyska 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

pandemia

modlitwa o pokój

Marek Łabuński

Modlitwę prowadził abp Adam Szal

Modlitwę prowadził abp Adam Szal

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal. W pierwszej części nabożeństwa podjęto modlitwę różańcową. Następnie metropolita przemyski wygłosił homilię. Zauważył, że współczesne czasy naznaczone są niepokojem i lękiem: – Jakże brakuje nam pokoju wewnętrznego. Niepokoje nasze wewnętrzne dotyczą spraw doczesnych: zdrowia, bezpieczeństwa, pokoju, ale dotyczą także życia duchowego i religijnego. Skąd się wzięły te usterki, skąd niepewność, poczucie opuszczenia i niewoli? Odpowiedź wydaje się w perspektywie wiary jedna: bo brakuje nam zaufania Panu Bogu, bo sami chcemy wszystko rozwiązać, sami chcemy znaleźć środki zaradcze. Jakże często człowiek współczesny chce wejść w miejsce Pana Boga, a Chrystus przecież uczy nas o potrzebie zaufania, o potrzebie, która jest jedynym sposobem wyjścia – wskazywał ordynariusz przemyski.

Reklama

Abp Szal odwołał się także do aktualnych wydarzeń społecznych i dziękował wszystkim, szczególnie kapłanom, którzy zaangażowali się w pomoc chorym i potrzebującym. – Chciałbym wyrazić wdzięczność za trwanie we wspólnocie Kościoła. To trwanie we wspólnocie Kościoła jest szczególnie ważne teraz, w tym czasie, kiedy mają miejsce bezprzykładne ataki na wiarę, na Kościół, na kapłanów i na ludzi Kościoła, na nasze ideały, które są tak bardzo bliskie. Bardzo dziękuję braciom kapłanom za solidarność kapłańską okazywaną współbraciom chorym, cierpiącym, będącym w potrzebie. Zwłaszcza pomoc w trudnych sytuacjach jest bardzo ważna. Te zastępstwa w przypadku choroby, pomoc, nawet i telefon czy pomoc w dochodzeniu do zdrowia, są bardzo ważne – mówił abp Szal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wezwał także do ciągłej modlitwy i zaangażowania: – Nie opuszczajmy rąk! Ubolewamy nad sytuacją, która panuje w naszej Ojczyźnie, i tak jak mówił Prymas Tysiąclecia: „my nie jesteśmy ludźmi, którzy opuszczają ręce”. Zwracając się do kapłanów, prosił także o zaangażowanie w życie duszpasterskie wspólnot parafialnych: – Zapraszajmy, drodzy bracia w powołaniu kapłańskim, naszych wiernych, by wracali do Eucharystii. Wiem, że bardzo trudno jest organizować spotkania formacyjne, może zaproszenie specjalnych grup na Mszę św. w określone dni tygodnia będzie taką namiastką pracy formacyjnej i sposobem na dotarcie także do ludzi młodych – apelował arcybiskup.

Oddziałujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi w pancerz sprawiedliwości, tarczę ochronną, czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego Słowa – mówił do młodych metropolita przemyski.

Podziel się cytatem

Zwracając się do członków ruchów i wspólnot katolickich, szczególnie zrzeszonych we wspólnotach młodzieżowych, wołał: – Oddziałujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi, tak jak życzył tego sobie św. Paweł, w pancerz sprawiedliwości, tarczę ochronną, czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego Słowa. Posługujemy się wszyscy modlitwą, intensywną modlitwą, która jest otwarta dla każdego człowieka. Módlmy się o pokój – podkreślił abp Szal.

Na zakończenie metropolita przemyski odmówił modlitwę o pokój zaproponowaną przez Radę Stałą KEP, a po niej udzielił wszystkim obecnym w archikatedrze oraz łączącym się duchowo błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarni z Ukrainą

Niedziela sosnowiecka 12/2022, str. V

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

msza o pokój

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

Eucharystia miała bogatą oprawę muzyczną – śpiewana modlitwa to oręż w „szturmowaniu nieba”

W kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu 6 marca została odprawiona Msza św. w intencji pokoju na Ukrainie.

Liturgii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a homilię wygłosił ks. Tomasz Folga – dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej. O oprawę muzyczną zadbał ks. prof. Paweł Sobierajski – wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. Modlitewnemu skupieniu towarzyszyły fragmenty „Małej Mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w wykonaniu: Chóru Mieszanego Klaster, Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, przygotowanych przez Łukasza Łobodę oraz Zespołu Wokalnego i kwartetu Solistów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, przy fortepianowym akompaniamencie dr Mirelli Malornej-Konopki i prof. Grzegorza Biegasa, pod batutą prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Mozaika Matki Bożej Gietrzwałdzkiej będzie w Watykanie

2026-06-27 09:16

Paweł Gąsior

Obraz z Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Obraz z Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Dziś 149. rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie. W Ogrodach Watykańskich zostanie odsłonięta i poświęcona mozaika Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Uroczystość odbędzie się 30 czerwca i zainauguruje obchody 150. rocznicy objawień w tym miejscu - jedynych uznanych przez Kościół objawień maryjnych w Polsce.

Początek jubileuszu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję