Reklama

Niedziela Podlaska

Pomoc duszom czyśćcowym

Słowa św. Jana Marii Vianneya: „jak chcemy zapewnić sobie niebo, to módlmy się bezustannie za duszami w czyśćcu cierpiącymi” są zachętą do wstawiania się za dusze czyśćcowe. Wspólnota w Sarnakach wzięła sobie te słowa szczególnie do serca.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2009 r. przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach powstało Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, jako pierwsze w diecezji drohiczyńskiej.

Pierwszy apostolat w diecezji

Wcześniej słyszałam o takiej wspólnocie w Katolickim Radiu Podlasie. Byłam tym zainteresowana i pragnęłam, aby taka grupa i u nas powstała. Wkrótce moje marzenie ziściło się. Impulsem stała się ciężka choroba i śmierć mojej mamusi Marii. To ona ostatnim tchnieniem prosiła, abym modliła się za dusze w czyśćcu cierpiące i w miarę możliwości zamawiała za nie Msze św. Przyjęłam to jako testament duchowy i postanowiłam wypełnić jej szlachetną wolę.

Reklama

Pomógł mi w tym Duch Święty. Zadziałałam szybko. Wkrótce do naszej parafii przyjechała s. Anna Czajkowska, odpowiedzialna za formację członków Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. W niedzielę na wszystkich Mszach św. Siostra ciekawie i przekonująco opowiadała o działalności apostolackiej. Słuchałam z zapartym tchem, a po zakończeniu zgłosiłam chęć założenia Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym także w naszej parafii. Pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem ze strony Siostry, jak również ks. proboszcza Andrzeja Jakubowicza, który przejął opiekę duszpasterską nad wspólnotą. Początkowo grupa liczyła 23 osoby, a obecnie jest nas kilkanaście prężnie uczestniczących w życiu wspólnoty.

Warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie.

Podziel się cytatem

Moc modlitwy

Członkiem Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym może zostać każdy praktykujący katolik, który pragnie pomagać zmarłym cierpiącym w czyśćcu. Można apostołować indywidualnie, albo tworzyć grupy parafialne. Bardzo ważnym dniem duchowej łączności jest każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wtedy zamawiamy Mszę św. za dusze w czyśćcu cierpiące. Przed Mszą św. wspólnie odmawiamy Różaniec z Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Członkowie grupy indywidualnie modlą się za zmarłych, ofiarowują za nich swoje cierpienia, dobrowolne posty, jałmużnę, Drogę Krzyżową, odpusty i codzienne trudy. Ponadto, każdy członek apostolatu modli się specjalną modlitwą wraz z Aktem codziennego ofiarowania za dusze czyśćcowe.

Nasze dobrowolnie przyjęte cierpienie fizyczne czy duchowe ofiarowane za dusze czyśćcowe stają się skarbem, jaki oddajemy Panu Bogu w darze za innych. Dlatego warto pamiętać o modlitwach za dusze czyśćcowe, tworząc wspólnoty lub modląc się indywidualnie. Czyńmy co tylko możemy, póki jest czas na przyniesienie ulgi duszom czyśćcowym w ich cierpieniu. One na to czekają i wstawiają się za nami, bo same sobie już pomóc nie mogą. Przez to podobamy się Panu Bogu, który również pragnie ich wyzwolenia i oczekuje ich w niebie. Warto się modlić i wstępować do wspólnot, w których moc naszej modlitwy jest jeszcze większa.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość – cel życia

Niedziela częstochowska 43/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

cmentarz

uroczystość Wszystkich Świętych

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystość Wszystkich Świętych (niedziela) przypomina nam, że wśród nas żyli, żyją i będą żyli święci. Zarówno ci ogłoszeni przez Kościół, jak i ci, którzy zapewne nie będą nigdy ogłoszeni, ale za swoje życie w wierności Bogu zostali nagrodzeni chwałą zbawionych.

Uroczystość ta uświadamia nam, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Świętość jest celem, którego nie można osiągnąć jedynie o własnych siłach, ale jest owocem łaski Boga i naszej wolnej odpowiedzi na nią. Świętość jest dla nas darem i wezwaniem.

CZYTAJ DALEJ

Życie to dar - Arkadio o swoim najnowszym klipie

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

muzyka

prolife

screen

Arkadio w specjalnej rozmowie z portalem niedziela.pl opowiada o swoim najnowszym utworze "Pokaż mi szlak", którego motywem przewodnim jest obrona życia.

Damian Krawczykowski: Dlaczego premierę swojego najnowszego klipu zaplanowałeś właśnie na 19 września?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję