Reklama

Niedziela Kielecka

Ojciec Kordecki – pińczowskie ślady

Znany w historii Polski jako bohaterski obrońca klasztoru jasnogórskiego zostawił po sobie pamiątki także na Ponidziu.

Niedziela kielecka 41/2020, str. I

[ TEMATY ]

Kordecki

T.D.

Ks. prałat Jan Staworzyński prezentuje monstrację, pamiątkę po o. Kordeckim

Ks. prałat Jan Staworzyński prezentuje monstrację, pamiątkę po o. Kordeckim

Związki o. Kordeckiego z Pińczowem obejmują okres od 1647 do 1650 roku. 25 maja 1647 r. obrany został czwartym definitorem prowincjalnym i przeorem klasztoru paulinów w Pińczowie.

Pińczowskie pamiątki po obrońcy Jasnej Góry, uwiecznionym literacko m.in. w Potopie Henryka Sienkiewicza, nie są jednak zbyt liczne.

– Pozostała nam po nim piękna monstrancja – informuje ks. prałat Jan Staworzyński, proboszcz parafii i pińczowski dziekan.

Jej autentyczność i związki z fundacją ojca Kordeckiego zostały potwierdzone przez częstochowskich paulinów, którzy wypożyczyli czasowo monstrancję od diecezji kieleckiej na obchody 600-lecia Jasnej Góry. Monstrancja jest opatrzona datą „1650” i bogato inkrustowana kamieniami szlachetnymi. – Używamy jej niezmiernie rzadko, np. podczas niektórych procesji Bożego Ciała, choć oczywiście nie co roku – mówi ks. prałat Staworzyński.

Związki o. Kordeckiego z Pińczowem obejmują okres od 1647 do 1650 roku.

Podziel się cytatem

W elewację dawnego klasztoru – dzisiaj Muzeum Regionalnego w Pińczowie została w 2004 r. wmurowana tablica pamiątkowa informująca o pobycie o. Kordeckiego w „sarmackich Atenach”. Uroczystości, zorganizowane wówczas przez Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia, zgromadziły znamienitych gości. Tablicę, ufundowaną przez władze Pińczowa, wykonały Pińczowskie Zakłady Kamienia. Goście mogli również obejrzeć przedstawienie zatytułowane Niebiańska misja, przygotowane przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. W jej zbiorach znalazły się dokumenty i reprinty dotyczące twierdzy jasnogórskiej.

W 2009 r. jedna z uchwał przyjętych podczas sesji Rady Miejskiej dotyczyła nadania nowo powstałej ulicy na osiedlu Grodzisko im. Ojca Augustyna Kordeckiego. Wnioskowała o to tamtejsza parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Ulica znajduje się na wschodnich rubieżach osiedla Grodzisko.

Klemens Augustyn Kordecki urodził się w 1603 r. w Iwanowicach (arch. gnieźnieńska), w 1633 r. wstąpił do zakonu paulinów. Trzykrotnie wybierano go na przeora klasztoru na Jasnej Górze, a dwukrotnie na prowincjała.

Reklama

Podczas wojny 1655 r. za cel postawił sobie uchronienie klasztoru na Jasnej Górze przed dewastacją ze strony wojsk szwedzkich. W tym celu wysłał nawet do króla Karola X Gustawa list – przechowywany do dzisiaj w archiwum w Sztokholmie, w którym zgadzał się poddać twierdzę w zamian za gwarancję nienaruszalności sanktuarium. Kiedy jej nie otrzymał, zdecydował się zbrojnie bronić Jasnej Góry. Dzieje oblężenia przedstawił w pamiętniku, a na jego podstawie napisał Nową Gigantomachię – beletrystyczny utwór o obronie częstochowskiego sanktuarium. Zmarł w 1673 r.

Urna z prochami o. Kordeckiego jest przechowywana w Kaplicy Cudownego Obrazu ma Jasnej Górze.

2020-10-07 12:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Augustyn Kordecki na kartach polskiej historii

W bieżącym roku obchodzić będziemy dwie okrągłe rocznice związane z o. Augustynem Kordeckim: 20 marca mija 340. rocznica jego śmierci (1673), zaś 16 listopada - 410. rocznica urodzin (1603) tego paulina, który niewątpliwie należy do najbardziej znanych postaci w naszych dziejach. Jakkolwiek o. Kordecki w ciągu swego długiego jak na owe czasy życia piastował z sukcesami wiele odpowiedzialnych, i to najwyższych, funkcji w zakonie, tak naprawdę o jego karierze w polskiej historii i kulturze zadecydowało 40 dni na przełomie listopada i grudnia 1655 r., kiedy to Sanktuarium Jasnogórskie oblegane było przez szwedzkie wojska pod dowództwem gen. Burcharda Müllera.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: „Przestań biec. Zacznij żyć”

2023-01-31 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

Od 10-11 lutego odbędzie się Forum Charyzmatyczne, podczas którego obecni będą założyciele wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję