Reklama

Niedziela Sandomierska

Czas zbawienia

Odpust, dożynki dekanalne i wprowadzenie nowego proboszcza w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Niedziela sandomierska 38/2020, str. III

[ TEMATY ]

rolnictwo

dożynki

Ks. Wojciech Kania

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci wieńce dożynkowe

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci wieńce dożynkowe

Na uroczystości przybyli wierni, chcąc podziękować za tegoroczne plony i prosić o Boże błogosławieństwo. Sumie odpustowej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. dr Roman Janiec, kanclerz kurii, ks. Tomasz Lis, nowy proboszcz janowskiego sanktuarium, oraz kapłani przybyli wraz ze swoimi parafianami.

Bp Nitkiewicz nawiązał w homilii do rodowodu Chrystusa z przeczytanej Ewangelii, mówiąc, że każdy z nas może być pozytywnym lub negatywnym bohaterem historii zbawienia. W konkretnym momencie dziejów człowiek buduje lub burzy, wykorzystuje okazje lub je traci, przystępuje do współpracy z Bogiem albo od tej współpracy ucieka.

Wiara posyła nas do świata z Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie.

Podziel się cytatem

Reklama

– Czas, w którym jesteśmy zanurzeni i żyjemy, jest czasem zbawienia. Przez Chrystusa i Jego obecność pośród nas znajdują bowiem swoje wypełnienie wszystkie Boże obietnice i zapowiedzi dane człowiekowi od chwili stworzenia. Stąd powinniśmy patrzeć na różne sytuacje i wydarzenia w świetle wiary. „Kto wierzy – widzi”, mówi papież Franciszek. Niezależnie od tego i przy zachowaniu choćby najbardziej surowych przepisów sanitarnych, nie możemy zmarnować ani dnia, ani minuty, gdyż stracony czas to spowolnienie realizacji Bożego planu zbawienia wobec nas samych oraz innych. COVID-19 wręcz przynagla do tego, abyśmy – prosząc o światło Ducha Świętego – szukali nowych form i metod apostolatu. Abyśmy potrafili jeszcze bardziej kochać. Wiara posyła nas do świata z Dobrą Nowiną o Jezusie Chrystusie. Odnosi się to również do janowskiego sanktuarium Matki Bożej. Jesteśmy wdzięczni św. Janowi Pawłowi II za to, że na skutek reorganizacji struktur Kościoła katolickiego w Polsce znalazło się ono w diecezji sandomierskiej. To wielki dar, honor, ale i obowiązki. Sanktuarium powinno być przecież ze swojej natury duchowym, charytatywnym i kulturalnym centrum chrześcijańskiego życia, otwartym i gościnnym dla wszystkich. Z całego serca dziękuję dotychczasowym księżom proboszczom, wikariuszom oraz innym posługującym tu kapłanom za ich duszpasterskie trudy, za wszystko, czego dokonali wespół z parafianami. Ufam jednocześnie, że nowy proboszcz ks. Tomasz Lis – podążając za Bożym natchnieniem – odważnie, ofiarnie i z polotem poprowadzi wspólnotę parafialną, troszcząc się o rozwój kultu Matki Bożej i samego sanktuarium. Jeśli popatrzymy na parafię, diecezję i na cały świat jak na jedną wielką rodzinę, od razu poszerzą się nasze horyzonty, inicjatywy i przestrzeń działania. Nie będzie wtedy swoich i obcych, w obojętnych obudzi się zainteresowanie, zaś gorliwi staną się jeszcze gorliwsi. Proszę Boga, aby janowiacy dalej wstępowali do Wyższego Seminarium Duchownego, a janowianki w żeńskich zgromadzeniach zakonnych – powiedział biskup.

Po homilii ks. dr Roman Janiec odczytał dekret nominacji ks. Tomasza Lisa na nowego proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Następnie ksiądz proboszcz złożył uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę proboszczowską.

Po Eucharystii biskup ordynariusz poświęcił wieńce dożynkowe oraz odbyła się procesja po placu maryjnym. Na zakończenie miało jeszcze miejsce ogłoszenie ks. kan. Tomasza Lisa prepozytem Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Janowie Lubelskim.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa pomoc dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do rolników, by składali wnioski o odszkodowanie za straty spowodowane tegoroczną suszą. - To już jest ostatni dzwonek, bo czas składania wniosków upływa z końcem października - mówi Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

W tym roku Ministerstwo Rolnictwa zabezpieczyło na wypłaty dla rolników poszkodowanych w wyniku klęski suszy rekordową w historii III RP sumę 1,5 mld złotych. Do tej pory wypłacono 200 mln zł na konta rolników w ramach rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje wypłatę odszkodowań i jednocześnie przyjmuje wnioski o pomoc. - Minister Rolnictwa chce, aby pomoc dotarła do wszystkich poszkodowanych rolników. Dlatego podjął decyzję o wydłużeniu czasu na składanie wniosków do 31 października - mówi Paweł Mucha.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję