Reklama

Niedziela Legnicka

Laureat prezydenckiego odznaczenia

W Bolesławcu, 22 sierpnia, podczas uroczystości poświęcenia i odsłonięcia pomnika upamiętniającego 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność”, obyła się także uroczystość wręczenia odznaczeń.

Niedziela legnicka 38/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Solidarność

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

ks. Piotr Nowosielski

Ks. prał. Józef Gołębiowski

Ks. prał. Józef Gołębiowski

W gronie osób zasłużonych dla Solidarności znalazł się ks. prał. Józef Gołębiowski, który z Bolesławcem związany jest od 1982 r. Wtedy przybył do tego miasta, aby podjąć się organizacji parafii i budowy nowego kościoła pw. Chrystusa Króla.

Odznaczenia

Ksiądz Gołębiowski, decyzją prezydenta RP Andrzeja Dudy, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto Zarząd Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” przekazał na jego ręce okolicznościowy ryngraf, z podziękowaniem za opiekę i wsparcie udzielane osobom cierpiącym i prześladowanym w okresie dla Solidarności najtrudniejszym. Za wieloletnią opiekę duchową i przyjacielską otwartość, za wierne trwanie przy wartościach: Bóg, Honor, Ojczyzna, będących fundamentem, na którym znalazł oparcie Związek. Ksiądz prałat otrzymał też Legitymację Działacza Opozycji Antykomunistycznej.

Reklama

Jak on sam patrzy na te odznaczenia? – Z jednej strony wychodzi przy tym ludzka natura, że człowiek potrafi się jeszcze czymś tam cieszyć – odpowiada ze śmiechem, ale z drugiej strony, to potwierdzenie tego, że to, co wtedy robiliśmy, że o tym ktoś dzisiaj pamięta. Jednocześnie widzimy, że był sens tego wszystkiego, że była potrzeba jedności, solidarności narodu, żeby doprowadzić do tego, co osiągnęliśmy, bo inaczej musieliśmy – tak jak było wcześniej – „kochać się ze Związkiem Radzieckim”. Jak by ktoś zapomniał, czym była Solidarność, to niech dziś popatrzy na Białoruś, jak im jest potrzebna solidarność narodu. Ale żeby komuś się nie wydawało, że wywalczyliśmy Solidarność, że już mamy wszystko, nie, dziś tym bardziej potrzebna jest solidarność narodu i społeczeństwa, solidarność Polski, dla obrony wiary, Kościoła, moralności – odpowiada ks. Gołębiowski.

Dla Bolesławca

Dla społeczności lokalnej Bolesławca i rzeszy związkowców Solidarności, ksiądz prałat jest umieszczony w zaszczytnym gronie księży nazywanych kapelanami Solidarności. Postrzegany jest jako kapłan niezwykłej odwagi, pracowitości, wielki patriota, dla którego idea wolnej i suwerennej Polski była i jest do dzisiaj wartością nadrzędną.

W stanie wojennym to właśnie z jego inicjatywy 13 grudnia 1983 r. została odprawiona w Bolesławcu pierwsza Msza św. w intencji Ojczyzny, powtarzana później cyklicznie 13. każdego miesiąca. W kazaniach głosił słowo Boże, uczące bolesławian miłości do Boga, Ojczyzny, do prawdy i uczciwości.

Reklama

– Czasem przychodzili do zakrystii ludzie i mówili: proszę księdza, tam przy prawych drzwiach będzie stał pan w skórze, on będzie księdza nagrywał. Czasem w przypływie humoru mówiłem wtedy podczas Mszy św.: – Proszę państwa, nie zasłaniajcie temu panu po prawej stronie, co nagrywa, bo mu się źle nagra – wspomina ksiądz prałat.

Szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa i wzywany do zaprzestania organizowania tzw. nielegalnych wieców i zgromadzeń, nie uległ groźbom i naciskom, a nachodzącym go funkcjonariuszom SB oświadczył, że jako kapłan ma obowiązek głosić słowo Boże nauczające miłości do Boga i Ojczyzny.

Dziś, po prawie 35 latach pracy w tej parafii, jest już na emeryturze i mieszka w Domu Księży Emerytów w Legnicy. Ale w miarę swoich sił, dalej służy pomocą duszpasterską w okolicznych parafiach.

Ksiedzu prałatowi składamy gratulacje.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy jeden przeciw drugiemu

Niedziela wrocławska 5/2020, str. III

[ TEMATY ]

rocznica

Wrocław

Solidarność

Agnieszka Bugała

Ks. Grzegorz Sokołowski, Paweł Aszkiełowicz, Paweł Waligóra, Marek Mutor i Kazimierz Kimso

Ks. Grzegorz Sokołowski, Paweł Aszkiełowicz, Paweł Waligóra, Marek Mutor i Kazimierz Kimso

W zajezdni narodził się pomysł, że „Solidarność” to będzie nazwa dla całego ruchu – mówił 23 stycznia Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia w czasie konferencji prasowej.

Podczas konferencji zaprezentowano program i kalendarium obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. – Tu, w czasie strajku przychodzili ludzie, którzy nie urodzili się w tym mieście, ale przyjechali np. jako przesiedleńcy ze Wschodu. Jednak kiedy stąd wychodzili, byli już wrocławianami – podkreślał Marek Mutor. „Solidarność”, również ta przez małe „s”, to wielka idea, która jest nam bardzo potrzebna dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego

2021-09-21 14:18

[ TEMATY ]

sąd

Archidiecezja Warszawska

W poniedziałek w wieku 79 lat zmarł ksiądz Marian Rola, wiceoficjał Sądu Metropolitalnego Warszawskiego - poinformowało we wtorek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Ksiądz Marian Rola zmarł w poniedziałek 20 września w wieku 79 lat - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Spadkobiercy św. Jerzego

2021-09-22 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Uroczysta Eucharystia w świątyni garnizonowej pw. św. Jerzego poprzedziła przyjęcie nowych członków do Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego Męczennika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję