Reklama

Niedziela Lubelska

Apostolat słowa

Sto lat temu bł. ks. Ignacy Kłopotowski założył Zgromadzenie Sióstr Rodziny Loretańskiej.

Niedziela lubelska 38/2020, str. VII

[ TEMATY ]

loretanki

bł. ks. Ignacy Kłopotowski

Ewa Kamińska

Loretanki można spotkać w Lublinie. Od 1988 r. siostry mają tu dom zakonny

Loretanki można spotkać w Lublinie. Od 1988 r. siostry mają tu dom zakonny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubelskie uroczystości 100-lecia loretanek odbyły się 5 września z udziałem przełożonej generalnej matki Anicety Teresy Borowskiej. W przededniu kolejnej rocznicy śmierci bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego Mszy św. za dzieło apostolstwa słowa przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Dwie krewne biskupa seniora, nieżyjące już ciocie, poświęciły swoje życie Bogu i ludziom przez służbę w szeregach loretanek.

Bóg pomoże

Dla zgromadzenia oddanego posłudze słowa i troski o ubogich Lublin jest ważnym miejscem. Tu w seminarium duchownym, a później jako kapłan, kształtował duchowość ks. Ignacy Kłopotowski. Tu założyciel sióstr loretanek zdobywał pierwsze doświadczenia na rynku prasy, z którymi wyruszył do Warszawy, by rozwijać działalność wydawniczą. – Nasz założyciel powtarzał: do tego czasu Bóg dopomógł, Bóg nadal pomoże. Chcemy z wiarą kontynuować powierzone nam dzieło – powiedziała matka Borowska. Jak podkreśliła, wierne charyzmatowi zgromadzenie na pierwszym miejscu stawia apostolstwo słowa drukowanego, rozwijając działalność wydawniczą w Polsce, Rumunii, we Włoszech i na Ukrainie. Siostry opiekują się również osobami starszymi i potrzebującymi pomocy, a także prowadzą pracę wychowawczo-katechetyczną wśród dzieci oraz w parafiach. Dbając o wysoki poziom życia moralnego i religijnego duchowieństwa i wiernych, w Loreto k. Wyszkowa zgromadzenie prowadzi dom rekolekcyjny. – Kolejne stulecie to dla nas nowy etap pracy apostolskiej. Świadome obecnych wyzwań, w zmieniających się warunkach życia, chcemy kontynuować dzieło rozpoczęte przez bł. ks. Ignacego, wciąż szukając jego wskazówek. Prosimy o modlitwę, byśmy wiernie służyły Bogu i ojczyźnie, a nasz założyciel, opiekun ubogich i apostoł prasy, został wyniesiony do godności świętych – powiedziała matka generalna.

Święci chodzili po drogach tej ziemi, także po ulicach Lublina.

Podziel się cytatem

Ślady świętych

– Święci są wśród nas. Ci, których Kościół wyniósł na ołtarze, chodzili po drogach tej ziemi, także po ulicach Lublina. Dziś przywołujemy wstawiennictwa bł. ks. Ignacego dla sióstr loretanek, by weszły w kolejne stulecie służby jeszcze pełniej dając siebie w służbie miłości – powiedział na początku Liturgii bp Mieczysław Cisło. Jak wyjaśnił w pasterskiej refleksji, ks. Kłopotowski, kapłan diecezji lubelskiej, wykładowca seminarium, apostoł prasy i opiekun ubogich, doskonale odczytał sens chrześcijaństwa, który streszcza się w Dekalogu i przykazaniu miłości. Przywołując sceny z życia błogosławionego, wskazywał na rozległą działalność apostolską, prowadzoną w diecezji lubelskiej oraz w Warszawie przez jednego skromnego kapłana. Biskup Cisło wspomniał jego liczne dzieła charytatywne, pracę oświatową i akademicką, a przede wszystkim działalność wydawniczą. Błogosławiony ks. Kłopotowski dostrzegł wielką rolę prasy, która dla czytelników była nie tylko informatorką, ale też nauczycielką i wychowawczynią. Dla złej prasy, deprawującej sumienia, znalazł przeciwwagę w dobrych tytułach, modlitewnikach i tanich broszurach. Do współpracy w tym dziele powołał zgromadzenie (1920 r.), któremu powierzył troskę o ludzkie serca i sumienia. – Ten, który był posłuszny natchnieniom Ducha Świętego i czerpał siłę z Eucharystii, jest dla nas orędownikiem u Boga i przewodnikiem wiary – podkreślił bp Cisło. Pasterz podziękował siostrom za dawanie siebie na służbę Panu, a także poprosił zgromadzonych o modlitwę, by nie zabrakło młodych dziewcząt gotowych iść śladami bł. ks. Kłopotowskiego w szeregach loretanek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-09-16 11:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Obchody stulecia zgromadzenia sióstr loretanek

[ TEMATY ]

Warszawa

loretanki

facebook.com/siostryloretanki

Centralne uroczystości z okazji stulecia założonego przez bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej odbędą się 2 sierpnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze.

Liturgii o godz. 12.30 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński – poinformowała na swojej stronie internetowej diecezja warszawsko-praska.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję