Reklama

Niedziela Kielecka

Po śladach życia i męczeństwa Karoliny

Po raz siódmy młodzi diecezji kieleckiej zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz Ruchu Czystych Serc pielgrzymowali do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Niedziela kielecka 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

KSM

Ruch Czystych Serc

bł. Karolina Kozkówna

Kinga Bień

Droga Krzyżowa śladami ostatniej ziemskiej drogi Karoliny była szczególnym przeżyciem dla młodych

Droga Krzyżowa śladami ostatniej ziemskiej drogi Karoliny
była szczególnym przeżyciem dla młodych

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Trudna miłość. Jak kochać Kościół?”. Grupie 112 młodych, którzy zdecydowali się w niełatwym czasie pandemii na pielgrzymowanie, towarzyszyło dwunastu księży z diecezjalnym asystentem KSM ks. Markiem Bladym.

W sanktuarium w Zabawie z uczestnikami modlił się abp Henryk Jagodziński, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił homilię. Wspominał, że pielgrzymował do Zabawy jako licealista, kiedy odbywały się uroczystości beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Było to 10 czerwca 1987 r. podczas trzeciej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.

Szukamy recepty na szczęście, a ono jest tuż obok nas, a jest nią miłość Chrystusa, którą nie przestaje On obdarzać w swoim Kościele.

Podziel się cytatem

Reklama

W homilii zwrócił uwagę na życie błogosławionej, w którym realizowała i przeżywała każdego dnia „tajemnicę Kościoła” . Podkreślał jej zaangażowanie w życie parafii, życie modlitwy i stosunek do bliźnich. Podpowiadał młodym, jak odnaleźć w swoim życiu prawdziwe szczęście.

Abp Jagodziński nawiązał do tematu pielgrzymki: „Jak kochać Kościół?”. Odpowiadał: „kochać aż do bólu”. To może wiązać się z cierpieniem, bo „w prawdziwej miłości człowiek jest gotów do ofiar. Tak jak Jeremiasz, św. Jan Chrzciciel i błogosławiona Karolina”. Do uczestników słowa pozdrowienia skierował bp Jan Piotrowski przebywający na obradach KEP.

Cieszę, że młodzież w tych trudnych warunkach epidemii zdecydowała się na pielgrzymowanie do bł. Karoliny. To miejsce jej życia i śmierci przemawia bardzo do młodych swoim wyjątkowym klimatem. Młodzi głęboko przeżyli Drogę Krzyżową po śladach jej męczeńskie drogi – mówił ks. Marek Blady. Młodzi wysłuchali katechezy o „trudnej miłości” do Kościoła.

Reklama

Ks. Piotr Białek wyjaśniał im, że miłość Kościoła zaczyna się od miłości siebie, kładł nacisk na wartość budowania wspólnoty w Kościele i wzajemną odpowiedzialność za siebie w niej. Do Zabawy pielgrzymowali młodzi z kieleckich parafii: św. Jadwigi Królowej, św. Józefa, Ducha Świętego, bł. Jerzego Matulewicza, św. Jana Chrzciciela oraz Szańca, Masłowa, Jędrzejowa, Stopnicy, Oleśnicy, Książnic Wielkich, Przesławic, Buska-Zdroju.

Karolina Kózkówna przyszła na świat w ubogiej rodzinie Jana i Marii z domu Borzęckiej w Wał-Rudzie 2 sierpnia 1898 r. Już jako młoda dziewczynka angażowała się w życie parafialne, była m.in. zelatorką różańca, apostołką kultu Najświętszego Sakramentu i Serca Pana Jezusa. Zginęła śmiercią męczeńską. Została brutalnie zamordowana 18 listopada 1914 r., broniąc się do końca przed gwałtem przez rosyjskiego żołnierza. Jest patronką KSM i Ruchu Czystych Serc.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabawa: Miasteczko Modlitewne w rodzinnej miejscowości Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży

[ TEMATY ]

KSM

bł. Karolina Kozkówna

Wspólna modlitwa, liczne warsztaty i młodzież z całej Polski - tak zapowiada się kolejne już Miasteczko Modlitewne przy Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę rano i zakończy w niedzielne popołudnie. Organizatorem spotkania jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej.

Tegoroczna edycja Miasteczka Modlitewnego będzie się odbywać pod hasłem: „Przyjdź i zajmij miejsce swe...”

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl: chcemy, aby św. Józef opiekował się nami

2021-09-25 20:35

[ TEMATY ]

św. Józef

wikipedia.org

Pragniemy, aby w tym trudnym z różnych względów czasie, św. Józef opiekował się nami. Chcemy go zaprosić do naszego życia osobistego, naszych rodzin, Ojczyzny i Kościoła w Polsce - napisał biskup kaliski Damian Bryl w liście pasterskim skierowanym do diecezjan przed Zawierzeniem Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi, które odbędzie się 7 października.

W liście pasterskim ordynariusz diecezji kaliskiej napisał, że w środku pandemii papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok Świętego Józefa. - Zmobilizowany tym zaproszeniem Ojca Świętego cały Kościół woła w tym czasie do Świętego Patrona. Wołamy w rodzinach, w parafiach, szczególnie 19. dnia każdego miesiąca, we wspólnotach, ale także w osobistych modlitwach. Szczególnym miejscem przyzywania wstawiennictwa św. Józefa jest nasze kaliskie, narodowe sanktuarium. Mimo trudnego czasu modli się w nim bardzo dużo osób z różnych stron naszej Ojczyzny – akcentuje bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję