Reklama

Niedziela Łódzka

Podziękowanie za owoce ziemi

Dziękczynienie Panu Bogu za plony ziemi w naszych świątyniach to nie przywilej jednej grupy społecznej – rolników, ale to obowiązek nas wszystkich.

Niedziela łódzka 37/2020, str. V

[ TEMATY ]

dożynki

dziękczynienie

Ks. Kamil Gregorczyk

Chleb dożynkowy

Chleb dożynkowy

W końcu sierpnia, a także we wrześniu, organizowane są dożynki, czyli dziękczynienie za zbiory. Najlepiej jest, gdy łączy się je z Eucharystią, bo wówczas odnosimy nasze podziękowanie do Boga, który jest źródłem wszelkiego błogosławieństwa, dlatego w naszych parafiach są organizowane dożynki lokalne, tzn.: parafialne, miejskie, gminne czy diecezjalne.

W tym rozpędzonym świecie mówienie o jakichś tradycyjnych zwyczajach i obrzędach nie zawsze trafia na podatny grunt. Praca rolnika, choć ciężka, dziś jest wspomagana różnymi sprzętami i maszynami. Powoduje to, że u wielu ludzi nie wzbudza już ona szacunku, jak to niegdyś było. Obecnie, mimo wielu trudności, jednak towarzyszy nam dobrobyt, dlatego – gdy tyle rzeczy jest na wyciągnięcie ręki – nie uważa się pracy rolników za ciężką.

Reklama

Tradycyjne dożynki też się zmieniają. Może jakaś wina jest również i po stronie samych rolników, którzy – wspomagani zmechanizowanymi gospodarstwami i współczesną techniką – chcą się uporać z pracami jak najszybciej i mieć trochę czasu wolnego dla siebie. Słychać obecnie takie głosy, że dożynki zatraciły niegdysiejszy blask, gdy na dziękczynienie za zbiory starano się ze wszystkiego, co ziemia dała, przynieść coś do świątyni: zboże, chleb, owoce, warzywa. Teraz, mówią rolnicy, niekiedy nie ma kto zrobić wieńca dożynkowego, bo młodzi się nie nauczyli lub też przestali rozumieć, dlaczego należy tę tradycję podtrzymywać. Jednakże, pomimo takich trudności, mamy to szczęście organizowania dożynek w naszych świątyniach, bo najważniejsze jest, by chcieć i umieć podziękować Bogu za otrzymane plony.

W naszej polskiej tradycji wydarzenia te łączymy ze świętami maryjnymi. Dniami szczególnymi są uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Matki Bożej Częstochowskiej. I mimo zmieniających się warunków życia i pracy, należy podtrzymywać te tradycje i łączyć je z osobą Matki Bożej, która jest – jak mówią o Niej teksty poświęcenia wieńców – „najdoskonalszym owocem ziemi”. Jest bez grzechu, dlatego pomaga wszystko odnieść i ofiarować Panu Bogu – dawcy wszelkich dóbr.

Mamy szczęście organizowania dożynek w naszych świątyniach, bo najważniejsze jest, by chcieć i umieć podziękować Bogu za otrzymane plony.

Podziel się cytatem

Warto również pamiętać, że cały proces troski o ziemię i plony rozpoczyna się już wczesną jesienią. 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Bożej Siewnej, poświęcamy ziarno, które zapada w ziemię. Choć teraz zimy są łagodniejsze i można to ziarno trochę później wsiać, jednak ten czas jesienny mówi o tym, że proces dziękczynienia jest rozciągnięty na cały rok. Musi być poparty miłością do ziemi, sumienną pracą i modlitwą. Pamięć w tym całym procesie o Matce Bożej ma mobilizować do umiejętności stawania przed Bogiem w duchu zawierzenia. Posiadamy wiele sprzętów, osiągnięć technicznych, wiele możemy, ale to Pan daje wzrost. Maryja nam o tym przypomina. Uczy nas odkrywać Boże zamiary i prawdziwej modlitwy.

Niezależnie od form i stopnia uroczystości dożynkowych najważniejsze, że one są, bo przede wszystkim pomagają nawet tym, którzy w nich nie uczestniczą, zastanowić się nad sprawami duchowymi, nad obecnością Boga w świecie i naszej od Niego zależności.

2020-09-09 11:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękując za żywy Kościół

Niedziela małopolska 9/2020, str. I

[ TEMATY ]

Bazylika

abp Marek Jędraszewski

dziękczynienie

100‑lecie

Anna Bandura

W 100. rocznicę ogłoszenia kościoła Ojców Franciszkanów bazyliką mniejszą odbyły się uroczystości dziękczynne

W 100. rocznicę ogłoszenia kościoła Ojców Franciszkanów bazyliką mniejszą odbyły się uroczystości dziękczynne

100 lat temu papież Benedykt XV nadał tytuł bazyliki mniejszej kościołowi św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

Bazylika mniejsza to tytuł honorowy nadawany kościołom wyróżniającym się wartością zabytkową, duszpasterską czy liturgiczną. Dokładnie w 100. rocznicę ogłoszenia kościoła Ojców Franciszkanów bazyliką mniejszą odbyły się uroczystości dziękczynne. Mszy św. w niedzielę 23 lutego przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Festiwal rozpoczął się w piątek wieczorem wspólną Mszą Świętą odprawioną o godzinie 18:00 w parafii św. Teresy od dzieciątka Jezus w Siedlcach. Po zakończonej Eucharystii miał miejsce Koncert Uwielbienia poprowadzony przez Wspólnotę Katolickiego Stowarzyszenia przy parafii. Przy pełnym kościele Wieczór Uwielbienia trwał do później nocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję