Reklama

Niedziela Przemyska

Dom „profesorów miłości” w Wysokiej

W licznie opracowanych życiorysach dotyczących św. Matki Terasy z Kalkuty można odnaleźć piękną historię z jej życia. Ta nieprzeciętna kobieta opowiadała kiedyś, że nigdy nie zapomni spotkania z pewną rodziną, w której wychowywano dziecko dotknięte niepełnosprawnością.

Niedziela przemyska 36/2020, str. VI

[ TEMATY ]

dom

Archiwum Caritas

W placówce znajduje się również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

W placówce znajduje się również wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

W pewnym momencie zakonnica, wskazując na małego chłopca zapytała, jak ma na imię. Usłyszała wówczas zaskakującą odpowiedź z ust jego matki: Siostro, nazywamy go profesorem miłości, tyle przecież uczymy się od niego.

Ta wyjątkowa historia i prawda, jaką wyraża, jest doświadczeniem wielu z ludzi, bo dokonuje się w zaciszu naszych domów i miejsc, gdzie żyją nasi bliscy borykający się z kalectwem. Podobne przemyślenia i spostrzeżenia towarzyszą wszystkim tym, którzy z niemałym trudem, ale i z wewnętrzną satysfakcją pochylają się nad chorymi. Zapewne te wyjątkowe emocje i odczucia są także bliskie pracownikom, posługującym w niejednej placówce prowadzonej przez diecezjalną Caritas. Nieobce są one zwłaszcza kadrze Niepublicznego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Wysokiej koło Łańcuta, posługującej na co dzień dzieciom i młodzieży doświadczonym trudem niepełnosprawności.

Dom jest wyjątkowym miejscem akceptacji i szacunku oraz rozwijania potencjału, ukrytego w ograniczonym przez chorobę ciele.

Podziel się cytatem

W cyklicznej prezentacji działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej nadszedł czas na poznanie szczegółów, dotyczących działalności tej wyjątkowej placówki. Ośrodek w Wysokiej powstał w 2007 r., znajdując swoje miejsce w budynku dawnego Technikum Rachunkowości Rolnej. Jest miejscem dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, w wieku od 3 do 25 lat oraz umiarkowanym i znacznym, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami w wieku od 6 lat do ukończenia obowiązku szkolnego. Placówka umożliwia także realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego. Otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. W tym czasie wychowankowie uczestniczą m.in. w zajęciach edukacyjno-wychowawczych wynikających z podstawy programowej, w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych oraz w terapii specjalistycznej, z przerwą na śniadanie i obiad.

W roku szkolnym 2019/2020 do ośrodka uczęszczało 37 podopiecznych, z którymi pracowała wysoce wyspecjalizowana kadra specjalistów (oligofrenopedagodzy, rehabilitanci, logopedzi, psycholodzy, tyflopedagog, surdopedagog, terapeuta osób z ASD, terapeuta pedagogiczny, opiekunowie oraz pielęgniarki). Wśród wielu systematycznie prowadzonych aktywności, obok działań ściśle edukacyjnych, należy wymienić m.in. dogoterapię – z udziałem wytresowanego psa, trening umiejętności społecznych – mających na celu optymalizację funkcjonowania w środowisku, logorytmikę – rozwijającą zdolność komunikowania się z innymi. Głównym celem codziennej pracy całego zespołu pracowników jest umożliwienie wychowankom osiągnięcia pełni rozwoju, maksymalnej samodzielności na miarę ich możliwości percepcyjnych oraz przygotowanie do uczestnictwa w życiu codziennym. Warto wspomnieć, że podopieczni regularnie uczestniczą także w katechezie, Mszach św., nabożeństwach, przygotowując się do przyjęcia sakramentów świętych.

Reklama

W optymalizacji funkcjonowania podopiecznych oraz ich rodzin nieocenioną rolę pełnią, wpisane w całoroczny kalendarz placówki, różnego rodzaju wydarzenia oraz spotkania. Od kilku lat wspólnie z lokalnym samorządem oraz miejscowymi placówkami, ośrodek Caritas w Wysokiej organizuje i bierze udział m.in. w: spartakiadach, przeglądach twórczości osób niepełnosprawnych, różnego rodzaju piknikach, konkursach plastycznych, wernisażach, warsztatach, wycieczkach, itp. Z placówką aktywnie współpracują wolontariusze z okolicznych szkół, studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego, policjanci, strażacy, a także członkowie różnych stowarzyszeń i fundacji.

Warto dodać, że od 2013 r. w placówce znajduje się także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego (łóżka, materace antyodleżynowe, wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, ortezy, kule, glukometry, ciśnieniomierze itp.). Bezpłatny sprzęt przeznaczony jest przede wszystkim dla osób przewlekle chorych, po udarach, urazach, operacjach i niepełnosprawnych. Wypożyczalnia cieszy się dużą popularnością, z jej usług skorzystało dotychczas blisko 1500 osób, służąc chorym i ich bliskim w codziennym funkcjonowaniu.

Dom „profesorów miłości” w Wysokiej to wyjątkowe miejsce akceptacji i szacunku, rozwijania potencjału, ukrytego w ograniczonym przez chorobę ciele, nieustannego przekraczania kolejnych barier. To także miejsce emocjonalnego, duchowego, prawnego a także materialnego wsparcia rodzin podopiecznych w codziennej walce o ich dobrostan i godne życie.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do człowieka

Niedziela sandomierska 30/2019, str. 2, 4

[ TEMATY ]

bezdomni

dom

Archiwum

Otwarcie nowego domu

Otwarcie nowego domu

Nowy dom dla osób bezdomnych w Jankowicach, prowadzony przez Wspólnotę „Chleb Życia”, powstał dzięki wielu ludziom dobrej woli. Głównymi fundatorami wyposażenia tego miejsca są Anna i Maciej Formanowiczowie, właściciele Fabryki Mebli Forte. Palcówka pomieści 35 pensjonariuszy. Pierwsi bezdomni będą mogli zamieszkać w nowym budynku pod koniec lipca

Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kaplicę w placówce ośrodka dla osób bezdomnych oraz sprawował Mszę św.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polska delegatka na zgromadzenie w Pradze: oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół

2023-02-07 15:24

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF, polska delegatka na kontynentalne zgromadzenie synodalne, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze.

KAI: Jakie są siostry wrażenia po dwóch dniach europejskiego zgromadzenia synodalnego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję