Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczystości strażackie w Lubomierzu

W sobotę, 22 sierpnia swoje szczególne święto przeżywali strażacy z OSP Lubomierz. Świętowali z kilku powodów.

Niedziela legnicka 36/2020, str. V

[ TEMATY ]

straż pożarna

ochotnicza straż pożarna

strażacy

Lubomierz

Ks. Piotr Nowosielski

Świętem strażaków żyje całe miasto

Świętem strażaków żyje całe miasto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw modlitwa. Modlitwa za siebie i swoje rodziny, za zmarłych strażaków, a także za nowych druhów i druhny, którzy w liczbie 17 osób wyrazili chęć wstąpienia do Ochotniczej Straży Pożarnej. W tych intencjach, w kościele parafialnym w Lubomierzu, sprawowana była Msza św., odprawiana pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. Erwina Jaworskiego, z udziałem ks. Piotra Olszówki, kapelana strażaków oraz rezydenta, ks. Grzegorza Krzystka.

Służba strażaka

Reklama

– Wasza obecność tutaj, a także czekające nas momenty poświęcenia, oddawanych na waszą służbę miejsc i środków, wskazują, że na nowo ofiarowujecie swoją służbę Panu Bogu – mówił ks. Piotr w homilii. Mówiąc o heroiczności tej służby, wskazywał, że jej źródłem jest miłość Boga do człowieka, która najpełniej objawiła się w Bożym Synu i w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. – Miłość bliźniego, wyrażona w ofiarnej służbie, rozpala w sercu człowieka to, że jest zdolny do heroicznego poświęcenia, nawet za cenę własnego życia. Bo jakaż inna siła poza miłością, byłaby w stanie człowieka do tego uzdolnić? To tylko miłość płonąca w sercu strażaka, daje siłę do tego, by odważnie wejść w płomienie, z których trzeba ratować bliźniego, jego dobytek, często z narażeniem swojego życia. Pan Bóg dodaje wam odwagi, dodaje sił, pewnej mądrości w działaniu. Obyście w sposób odpowiedzialny kształtowali nowe pokolenie strażaków, które wychowane w duchu troski o dobro wspólne, godnie przejmą po was sztafetę życia. Obyście cieszyli się szacunkiem i uznaniem społecznym, błogosławieństwem Boga, orędownictwem św. Floriana i dobrą kondycją fizyczną w dalszej służbie Bogu na chwałę i ludziom na pożytek – życzył ksiądz kapelan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyremontowana remiza

Kolejnym tytułem do radosnego świętowania była wyremontowana siedziba i remiza strażacka. O konieczności rewitalizacji starego budynku mówili podczas uroczystości Burmistrz miasta oraz sami strażacy, wskazując, że jej poprzedni stan, sprawiał m.in. wiele problemów we właściwym przechowywaniu sprzętu i umundurowania bojowego. Jej uroczyste otwarcie odbyło się m.in. z udziałem założyciela, który tworzył początki formacji w Lubomierzu, druha Tadeusza Bogacza. Otwarta została też Izba Tradycji Pożarniczych.

17 adeptów Młodzieżo-wej Drużyny Pożarniczej złożyło ślubowanie

Podziel się cytatem

Nowy wóz bojowy

Uroczystość połączona była także z oficjalnym oddaniem do użytku nowego wozu bojowego, który zastąpił wysłużony, poprzedni 30-letni, pojazd.

Poświęcenia wyremontowanej remizy i nowego wozu bojowego dokonał ks. kapelan Piotr Olszówka. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy miasta, rodziny strażaków oraz goście, w tym z Komendy Powiatowej, Urzędu Marszałkowskiego i Zarządu Wojewódzkiego, zaprzyjaźnionych okolicznych remiz, a także delegacja strażaków z Niemiec.

Druhowi Michałowi Paterowi, prezesowi OSP Lubomierz, jego współpracownikom i wszystkim organizatorom składamy wyrazy uznania i życzenia opieki ich patrona, św. Floriana.

Fotogaleria na www.legnica.niedziela.pl

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do strażaków: uczycie patriotyzmu, solidarności i jedności

[ TEMATY ]

straż pożarna

abp Wojciech Polak

Wojciech Mścichowski

„Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i Ochotnicze Straże Pożarne stają się dziś prawdziwą szkołą patriotyzmu, przyczyniają się bowiem do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, otwartego i wrażliwego na wzajemną pomoc i współpracę, kładąc przez swe działania solidne fundamenty solidarności i jedności” – mówił abp Wojciech Polak podczas dzisiejszych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Kruszwicy.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w kruszwickim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus Mszy św. z udziałem przedstawicieli władz strażackich, druhów i druhen OSP i PSP, a także reprezentantów władz województwa kujawsko-pomorskiego i państwowych. Uroczystość zbiegła się z peregrynacją do Kruszwicy figury św. Michała Archanioła oraz 120. rocznicą istnienia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która otrzymała nowy sztandar poświęcony przez Prymasa Polski.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Wojtyła był na spływie kajakowym. Wtedy nadeszła informacja, że będzie biskupem

2025-07-04 10:02

[ TEMATY ]

biskup

nominacja

św. Jan Paweł II

Ks. Karol Wojtyła

Papież Polak

Archidiecezja Krakowska

Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Wakacje to czas, kiedy nie tylko świeccy, ale i kapłani wyjeżdżają na zasłużony odpoczynek. Nie inaczej było z przyszłym świętym Janem Pawłem II. Łączył on często przyjemne z pożytecznym, by nie tylko wypoczywać z młodzieżą, ale także towarzyszyć jej we wzrastaniu. Te wakacje dla ks. Karola Wojtyły zapewne były inne niż wszystkie.

Podziel się cytatem - czytamy na profilu Facebook Archidiecezji Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za I Komunię Świetą

2025-07-04 23:07

Ks. Jakub Oczkowicz

Dzieci pierwszokomunijne w Tarnowcu

Dzieci pierwszokomunijne w Tarnowcu

Dziewczęta w białych sukienkach i chłopcy w uroczystych strojach komunijnych wspólnie dziękowali za dar Eucharystii i sakramentu pokuty i pojednania. Na początku liturgii ks. Paweł Knurek, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. W homilii bp Edward Białogłowski zwrócił się do dzieci, ich rodziców, a także katechetów z przesłaniem pełnym wiary i zachęty do wspólnego dbania o rozwój wiary. Kaznodzieja przypomniał o najważniejszych darach duchowych, jakie dzieci już otrzymały: „Pierwszy dar to chrzest – wtedy serce człowieka staje się białe jak wasze sukienki i komże. Drugi – spowiedź święta, w której Pan Jezus przebacza grzechy. Trzeci – Eucharystia, w której przychodzi do serca człowieka sam Bóg”. Biskup Edward skierował również apel do rodziców i wychowawców: „Drodzy rodzice, pozwólcie dzieciom przychodzić do Jezusa w pierwszy piątek miesiąca, do spowiedzi i Komunii Świętej. Pomóżcie im trwać w łasce Bożej, bo bez waszego przykładu będzie to bardzo trudne”. Kaznodzieja mówił również o roli dzieci w życiu parafii: „Dziewczynki, śpiewajcie w scholi! Śpiew budzi innych do modlitwy. Chłopcy, zapiszcie się do ministrantów. Patrzcie z bliska na cud, jak chleb staje się Ciałem Jezusa”. Na zakończenie homilii Biskup zawierzył wszystkie dzieci Matce Bożej i modlił się o nowe powołania kapłańskie i zakonne: „Prosimy, aby spośród was, które w tym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii, Pan Bóg wzbudził wielu pobożnych i oddanych służbie Bożej – ministrantów, scholanki, a w przyszłości może kapłanów i siostry zakonne”. Po Mszy św. w ogrodach sanktuaryjnych odbyło się spotkanie integracyjne, podczas którego dzieci mogły wziąć udział w zabawach, grach zespołowych i wspólnym świętowaniu.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję