Reklama

Niedziela Świdnicka

Ojczyzna swemu obrońcy

Przedstawiciele władz i instytucji państwowych oraz lokalna społeczność oddała hołd gen. bryg. Benedyktowi Józefowi Łączyńskiemu w 200. rocznicę jego śmierci.

Niedziela świdnicka 34/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

upamiętnienie

gen. bryg. Benedykt Józef Łączyński

Ryszard Wyszyński

Msza św. w wałbrzyskim kościele św. Anny miała kameralny charakter

Msza św. w wałbrzyskim kościele św. Anny miała kameralny charakter

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cmentarz przy kościele św. Anny na wałbrzyskim Szczawienku to miejsce pochówku generała brygady Księstwa Warszawskiego Benedykta Józefa Łączyńskiego, wielkiego patrioty, arystokraty, żołnierza insurekcji kościuszkowskiej, uczestnika wojen napoleońskich, oficera Legionów Polskich we Włoszech, dowódcy pułku jazdy Księstwa Warszawskiego.

Rocznica śmierci

W tym roku mija 200. rocznica śmierci bohaterskiego generała. Podczas wykonywania rozkazu, związanego z powrotem polskich żołnierzy do kraju na mocy ustaleń Kongresu Wiedeńskiego, który kończył epokę wojen napoleońskich, rozchorował się na płuca i musiał odejść z wojska. W 1820 r. zmarł w wieku zaledwie 41 lat podczas kuracji w Bad Salzbrunn, dzisiejszym Szczawnie-Zdroju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tamtych czasach Szczawienko było integralną częścią Szczawna-Zdroju i nosiło nazywę Dolnego Szczawna. Tutaj znajdował się jedyny kościół i cmentarz katolicki.

Reklama

7 sierpnia, w rocznicę śmierci generała, do kościoła św. Anny w Wałbrzychu przybyli: wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oddziału we Wrocławiu Katarzyna Pawlak-Weiss, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk, delegacja Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, mieszkańcy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju, a także parafianie. Mszy św. w asyście żołnierzy Wojska Polskiego z pocztem sztandarowym z Wrocławia przewodniczył ks. Grzegorz Kucharski, który w homilii przedstawił życiorys polskiego bohatera.

Przy grobie bohatera

Druga część uroczystości odbyła się, na przykościelnym cmentarzu, gdzie spoczywa gen. Łączyński. Grób żołnierza okrywa zabytkowy, XIX-wieczny pomnik z charakterystyczną wieżycą i inskrypcją na ścianach nagrobka z opisem i prośbą do potomnych: Jeżeli los w to miejsce sprowadzi Polaka, / niech czułą łzę uroni na grobie rodaka, / co cnoty i Ojczyzny miłość w serce wszczepił / i dla Niej sił starganych tutaj nie pokrzepił.

Centralnym punktem uroczystości było odsłonięcie insygnium (tabliczki z napisem): „Ojczyzna swemu obrońcy”. Jest to wyrazem objęcia dodatkową ochroną grobu bohatera, który został wpisany do programu „Ocalamy”. W ten sposób znalazł się on w regionalnej mapie pamięci narodowej, która jest poświęcona obrońcom ojczyzny i bohaterom walk o niepodległość Polski na Dolnym Śląsku. Pomnik generała, który przetrwał czasy I i II wojny światowej, dzięki staraniom i wsparciu OBUWiM oraz IPN we Wrocławiu został gruntownie odrestaurowany. Tego dnia przy grobie gen. Łączyńskiego wartę pełniła wojskowa asysta honorowa.

Polska pamięć

W okolicznościowym słowie wicewojewoda Kresa powiedział: – Walczący o niepodległość generał zmarł młodo w miejscu, do którego przyjechał podbudować swoje zdrowie, dlatego spoczywa tutaj, daleko od rodzinnych stron. W tym miejscu powinniśmy stawać z wdzięcznością i dumą oraz ze świadomością, że jesteśmy tylko częścią sztafety pokoleń. Dzisiaj, gdy spotykamy się w ramach programu „Ocalamy”, ratujemy także naszą pamięć o bohaterach. Z wdzięcznością tu przybywamy i pięknie się panu generałowi kłaniamy. Polska przyszła do pana i Polska pamięta – podkreślił wicewojewoda.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież powrócił do Watykanu, podziękował Maryi za ocalenie życia

2025-03-23 14:09

[ TEMATY ]

Bazylika

Santa Maria Maggiore

papież Franciszek

ocalenie życia

Vatican News

Papież powrócił do Watykanu

Papież powrócił do Watykanu

Papież Franciszek o 12.02 wyjrzał z małego balkonu na drugim piętrze (lub piątym, licząc od wejścia, które znajduje się na czwartym piętrze) szpitala Gemelli, gdzie był hospitalizowany przez prawie 40 dni z powodu obustronnego zapalenia płuc. Na wózku inwalidzkim podszedł do otwartego okna i pozdrowił tłum gestami dłoni i uniesionym palcem. W drodze do Watykanu zatrzymał się przy bazylice Santa Maria Maggiore,

Pozdrawiając zgromadzonych przed Kliniką Gemelii Ojciec Święty powiedział „Dziękuję wszystkim, Widzę tę panią z żółtymi kwiatami, jest wspaniała”. W ten sposób zakończył się jego czwarty pobyt w Franciszka rzymskim szpitalu, najdłuższy podczas jego pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Watykan/Papież po powrocie ze szpitala rozpoczął rekonwalescencję i nową fazę pontyfikatu

2025-03-23 17:24

[ TEMATY ]

szpital

papież Franciszek

pontyfikat

powrót

rekonwalescencja

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Papież Franciszek po powrocie ze szpitala do Watykanu po pięciu tygodniach ciężkiego obustronnego zapalenia płuc rozpoczął w niedzielę rekonwalescencję, która według zaleceń lekarzy ma trwać co najmniej dwa miesiące. Wszystkie plany na najbliższe tygodnie i miesiące zależą od procesu powrotu do zdrowia.

Kiedy w niedzielne południe 88-letni papież po raz pierwszy od początku hospitalizacji pokazał się wiernym pozdrawiając ich z balkonu Polikliniki Gemelli można było dostrzec zarówno jego zadowolenie z kontaktu z ludźmi i pokonania ciężkiego stanu zapalnego, jak i wyraźne zmęczenie chorobą. Mówił z trudem.
CZYTAJ DALEJ

Finał konkursu "Biblista Junior"

2025-03-24 13:58

[ TEMATY ]

Zielona Góra

konkurs biblijny

Biblista Junior

ks. Rafał Witkowski

Do trzeciego etapu diecezjalnego konkursu wiedzy biblijnej „Biblista Junior” zakwalifikowało się 75 uczniów. Zawody finałowe odbyły się 24 marca 2025 w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

W ramach etapu diecezjalnego wyłoniono 10 najlepszych znawców Pisma Świętego, a dokładniej Ewangelii według św. Łukasza, która była w tym roku przedmiotem lektury uczniów z klas 4-6 szkoły podstawowej. Pierwsze miejsce zajęła Antonia Mikołajczyk. Uczestników odwiedził bp Paweł Socha, który podzielił się osobistym doświadczeniem lektury Pisma Świętego oraz zdradził metodę, którą od lat czyta słowo Boże. W trakcie trwania zawodów bp Paweł Socha wygłosił katechetom i opiekunom wykład pt. „Życie zwyczajne i niezwyczajne bpa Wilhelma Pluty”. Z kolei młodzi uczestnicy konkursu mogli dowiedzieć się o rekolekcjach organizowanych o Domu Młodych w Rokitnie. Krótką prezentację i film przedstawił ks. Paweł Grzesiak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję