Reklama

Niedziela Wrocławska

„Wujek” w Żernikach Wrocławskich

– Promowanie takich postaci jak „Wujek” ma ogromne znaczenie. Dzisiaj o księżach źle się mówi, a przecież są i tacy jak ks. Zienkiewicz – mówi ks. Tadeusz Rusnak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich.

Niedziela wrocławska 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

wujek

Marzena Cyfert

Kadr z wystawy poświęconej „Wujkowi”

Kadr z wystawy poświęconej „Wujkowi”

W Żernikach Wrocławskich do października br. można obejrzeć wystawę poświęconą słudze Bożemu ks. prał. Aleksandrowi Zienkiewiczowi – „Wujkowi”, legendarnemu duszpasterzowi akademickiemu. Wystawa przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się w nawie bocznej kościoła Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej i składa się z szeregu tablic, dokumentujących życie i działalność „Wujka”.

Jak mówi ks. Tadeusz Rusnak: – Wystawa powstała w ramach akcji promocji ks. Zienkiewicza jako sługi Bożego. Dlaczego tu się znalazła? Jestem wychowankiem „Wujka”, ale była to inicjatywa moich przyjaciół, którzy zajmują się promocją tej postaci. Dla starszych i jego wychowanków jest to postać znana, ale już następne pokolenia, które nie miały z nim kontaktu, nie wiedzą, kim jest. Ta wystawa może przybliżyć nie tylko ciekawą postać, wartą poznania, ale też kawałek polskiej historii. Są na niej bowiem opisane takie dramatyczne wydarzenia, o których nie uczy się na lekcjach historii. A historia to ważna dziedzina nauki, gdy nie ma wiedzy historycznej, jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, nie ma tożsamości, nie ma przywiązania do tego, co polskie – podkreślił ks. Rusnak.

Reklama

Ksiądz proboszcz kieruje szczególne zaproszenie do młodzieży, by zapoznała się z treściami prezentowanymi na wystawie. Jest jeszcze jeden aspekt, na który zwraca uwagę ks. Rusnak: – Promowanie takich postaci jak „Wujek”, promowanie ich działalności, ma ogromne znaczenie. Dzięki Kościołowi i księżom trwa bowiem tradycja chrześcijańska i katolicka. To Kościół jest gwarantem naszej przyszłości jako narodu i wartości opartych na Dekalogu.

Ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

Podziel się cytatem

Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz to najwybitniejszy kapłan społecznik i wychowawca w archidiecezji wrocławskiej. W historię Kościoła wrocławskiego wpisał się jako duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa. Na terenie samego Wrocławia utworzył ich kilkanaście, ale zakładał je również w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Nieustanny dyżur duszpasterski pełnił pod słynną „Czwórką”, czyli przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Dzięki dobroci serca i wielkiej otwartości przeszedł do historii duszpasterstwa akademickiego jako „Wujek”. Zmarł w opinii świętości.

W lutym br. Stolica Apostolska wydała dekret o ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Z tej okazji metropolita wrocławski abp Józef Kupny skierował słowo do wiernych. Ksiądz arcybiskup podkreślił m.in.: „Przesłuchania świadków i badania pism pozostawionych przez ks. Zienkiewicza odsłoniły przed nami obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: «mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem». Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana. Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W obecnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga”.

Wystawę poświęconą ks. Zienkiewiczowi w Żernikach Wrocławskich można oglądać codziennie pół godziny przed Mszą św. i po Mszy św. W niedzielę kościół jest otwarty cały dzień z przerwą w południe.

2020-08-12 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzotyczna wystawa w Kurii

Niedziela świdnicka 24/2018, str. III

[ TEMATY ]

misje

wystawa

Świdnica

Ks. Sławomir Marek

Fragment wystawy

Fragment wystawy

Codziennie od godz. 9 do godz. 13, a więc w godzinach urzędowania Świdnickiej Kurii Biskupiej w jej holu można zobaczyć niecodzienną wystawę, której otwarcia w piątkowy poranek 25 maja dokonał biskup świdnicki Ignacy Dec. Afrykańskie symbole wiary chrześcijańskiej i lokalnych wierzeń, tradycyjne maski, przedmioty codziennego użytku i bajeczne stroje to pamiątki po dwunastoletniej pracy misyjnej na Wybrzeżu Kości Słoniowej ks. Tadeusza Farysia. Sylwetkę autora wystawy przybliżył przybyłym dziennikarzom lokalnych mediów i gościom Ksiądz Biskup. Ku zdziwieniu samego zainteresowanego recytował z pamięci kolejne etapy jego życia – począwszy od dzieciństwa spędzonego w Oleśnicy przez Wrocławskie Wyższe Seminarium Duchowne, przygotowanie do pracy misyjnej w Belgii, a na egzotycznej placówce w byłej francuskiej kolonii kończąc. Przypomniał również, że misje to sposób życia Kościoła i zawsze były i zawsze muszą być w Kościele obecne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję