Reklama

Prasa zagraniczna

Nauka płynąca z epidemii

Brytyjski The Economist zwrócił uwagę na to, że epidemia nauczyła nas wielu rzeczy. Uwidoczniła m.in., że musimy zreformować system opieki nad ludźmi starszymi. Dziś w społeczeństwach zachodnich domy opieki, w których kończą swoje życie ludzie starsi, bo ich dzieci są zajęte pracą i własnymi sprawami, są najmniej bezpiecznymi miejscami. Byłoby o wiele lepiej, gdyby seniorzy jesień życia przeżywali w domu, wśród najbliższych.

HUFFPOST

Atak na serwery

Amerykańska firma Recorded Future poinformowała o cybernetycznych atakach na watykańskie serwery. Miało do nich dojść w maju i czerwcu. Stała za nimi grupa RedDelta, powiązana z chińskim rządem. O co chodziło hakerom? Zdaniem specjalistów, celem ataku było wykradzenie watykańskich dokumentów i poznanie stanowiska negocjacyjnego przed dwustronnymi rozmowami w sprawie kolejnego porozumienia dyplomatycznego między Stolicą Apostolską a ChRL. Amerykanie twierdzą, że hakerom udało się dotrzeć także do innych poufnych dokumentów.

Religion News Serwis

Prześladowany Kościół nad Sekwaną

Reklama

Francuscy katolicy nie czują się we Francji jak u siebie w domu. Takie jest powszechne odczucie po podpaleniu zabytkowej katedry w Nantes. Do podłożenia ognia przyznał się imigrant z Afryki, służący w kościele jako ministrant. We Francji już tylko nieco ponad 40% populacji to katolicy, a tylko 5% z nich uczęszcza na nabożeństwa. Świeckim brakuje zdecydowanego głosu hierarchów kościelnych.

Pożar katedry w Nantes, półtora roku po pożarze katedry w Notre Dame, był kolejnym ciosem w katolicką wspólnotę. Nad Sekwaną wzrasta liczba przestępstw godzących w katolików. Według danych francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w 2019 r. zanotowano 1052 przypadki antychrześcijańskich przestępstw. Czynów karalnych motywowanych antysemityzmem było dwa razy mniej, a przypadków islamofobii aż 10 razy mniej. To pokazuje, kto jest najbardziej prześladowaną grupą religijną nad Sekwaną.

CRUX

Biskupi krytykują prezydenta

Bezprecedensowy list, mocno krytykujący prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, przygotowali brazylijscy biskupi.

Reklama

146 hierarchów twierdzi w nim, że za sprawą rządów obecnego prezydenta Brazylia przeżywa najgorszy okres w swojej historii. 26 lipca w gazecie Folha de S. Paulo ukazał się projekt tego listu. Co konkretnie zarzuca się Bolsonaro? Przede wszystkim brak reakcji na kryzys zdrowotny wywołany epidemią COVID-19. Zachorowało na tę chorobę już ponad 2,5 mln mieszkańców kraju, a 60 tys. zmarło. Mimo tego rząd nie wprowadził żadnych obostrzeń. Hierarchowie są także zaniepokojeni kryzysem ekonomicznym. Według prognoz, PKB spadnie w tym roku o blisko 10%. Winna temu jest nie tylko epidemia, ale także to, że Bolsonaro nie wspiera małych przedsiębiorstw, które są motorem napędowym gospodarki. Biskupi zarzucają również, że prezydent instrumentalizuje religię, aby dzielić społeczeństwo, a przykładem tego jest wsparcie, którego udziela ewangelikalnym sektom.

Il Secolo XIX

Nowy papieski sekretarz

Papież Franciszek ma nowego sekretarza. Został nim Włoch, 41-letni ks. Fabio Salerno. Zastąpił egipskiego kapłana ks. Yoannisa Lahziego Gaida, który pracował z Ojcem Świętym przez ostatnich 6 lat. O nowym sekretarzu da się powiedzieć tylko tyle, że jest młodym kapłanem o 9-letnim stażu, ale doświadczonym pod względem dyplomatycznym. Pracuje w Sekretariacie Stanu i był sekretarzem watykańskiej ambasady w Indonezji i Stałej Misji przy Radzie Europy w Strasburgu. Papież trwa przy wprowadzonej przez siebie nowej tradycji – jego sekretarze pracują razem z nim przez krótki, określony czas. Najczęściej dzielą tę pracę z dotychczasowymi zajęciami w instytucjach, z których do Domu św. Marty przyszli. Franciszek różni się w tym względzie od poprzedników, których pierwsi sekretarze byli ich najbliższymi współpracownikami. Do tej pory z papieżem pracowało czterech kapłanów z: Malty, Egiptu, Włoch i Argentyny.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję