Reklama

Książki

Klucz do poznania

Dzieje naszej ojczyzny można przyrównać do dreszczowca z happy endem. Nasi przodkowie wiele wycierpieli, ale nigdy się nie poddali. Co pozostawili nam w spadku? Tego dowiemy się z intrygującej książki Krzysztofa Wielguta.

Stoimy w przededniu wielkiej rocznicy – 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W połowie sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy rozstrzygnął się nie tylko los Polski, która zaledwie dwa lata wcześniej odzyskała niepodległość, ale i świata. Przywódcy bolszewickiej Rosji nie ukrywali, że „po trupie Polski i Warszawy przejdą do Europy”. Snuli znacznie śmielsze plany niż opanowanie wyłącznie Starego Kontynentu. Europa miała się stać dla nich mostem prowadzącym do eksportu rewolucji na cały świat. Patrząc na historię ZSRR, doskonale wiemy, czym by się skończyło zwycięstwo bolszewików pod Warszawą.

Reklama

Rocznica Cudu nad Wisłą skłania do refleksji nie tylko na temat zaborczych totalitaryzmów, które szczególnie w XX wieku przenicowały połowę globu, ale również nad egzystencjalnymi dylematami dotyczącymi naszej istoty. Kim my, Polacy, jesteśmy? Co możemy powiedzieć o narodzie, który nie tylko w 1920 r. uratował zachodnią cywilizację przed zagładą? Jedynie patrząc przez pryzmat dziejów, możemy w pełni udzielić odpowiedzi na tak sformułowane pytania. To, skąd pochodzimy, jakie wydarzenia ukształtowały nasz kod kulturowy w dużym stopniu definiuje nas nie tylko w wymiarze społecznym, ale i indywidualnym.

Historia jest fascynująca, ale z jej przekazaniem w sposób ciekawy i inspirujący nie każdy sobie radzi. Jesteśmy zalewani masą suchych faktów, dat, miejsc i nazwisk, które w nadmiarze zniechęcają do dalszego poznawania dziejów. Informacje te, aby były dla nas jasne, trzeba uprzednio ułożyć, niczym puzzle, w jeden zachwycający obraz. Tak czyni Krzysztof Wielgut. Jego popularyzatorska książka Obrazki z dziejów Polski t. I i II nie przytłacza beznamiętną narracją i nadmiarem szczegółów, które mogą zanudzić. Autor w sposób prosty, acz profesjonalny, przedstawia historię Polski od samego początku, aż po najbardziej rozpalający naszą wyobraźnię okres II wojny światowej.

Prof. Wielgut, sam będąc pasjonatem minionych dziejów, zaszczepia w czytelniku historyczną ciekawość, która aktywizuje wszystkie elementy procesu poznawczego i ćwiczy jego intelektualne „muskuły”. Obrazki z dziejów Polski to solidny i intrygujący przewodnik po naszej historii, z którego wyłania się wizerunek narodu, jaki nieprzerwanie trwa ponad tysiąc lat. Znajdziemy tu komentarz do każdego wydarzenia, które wpłynęło na kształtowanie się naszego państwa i naszej kultury. Historyczne ujęcie zaproponowane przez Krzysztofa Wielguta to także klucz do poznania nas samych jako spadkobierców minionych pokoleń Polaków, jak choćby tych, którzy przed stu laty oparli się czerwonemu imperium zła.

2020-08-12 08:35

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Takiej jedności nam trzeba

Wszyscy jesteśmy dłużnikami tej bitwy, wojny, tego trudu dowódców i żołnierzy, którzy ocalili nas wszystkich – powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie Mszy św. inaugurującej główne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Eucharystię w stołecznej konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku z metropolitą warszawskim koncelebrowali także bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję