Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 9

Pielgrzymka zmienia nas i nasze życie

Piesza Pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej, która wędrowała po raz 38., w tym roku przyjęła formę promienistą, a także sztafety. Część pielgrzymów wyruszyła w niewielkich grupach, w różnych terminach i z różnych parafii archidiecezji, idąc promieniście do częstochowskiego sanktuarium. Główny trzon pielgrzymki miał natomiast charakter sztafety i dotarł na Jasną Górę 6 sierpnia. Przyszło zaledwie kilkadziesiąt osób, ale kolejne przemierzyły duchową drogę, trwając w modlitewnej łączności i rozważając słowa: „Zostań z nami, Panie”. Za pomocą strony internetowej wierni mogli śledzić poszczególne etapy drogi, a także otrzymywać materiały formacyjne.

Pieszych pielgrzymów u stóp Jasnej Góry powitał biskup senior Bogdan Wojtuś. Zauważył, że ze względu na pandemię pielgrzymowanie w tym roku jest trudne: – Podziwiam, bo jest to większy trud i na pewno lęk. Myślę, że pielgrzymi mają dobrego ducha wiary i miłość Matki Bożej.

Reklama

Pielgrzymi po wejściu na błonia jasnogórskie tradycyjnie złożyli krzyż pielgrzymkowy – każda grupa niosła na Jasną Górę jego cząstkę. Pątników w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej witał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. – Dziękuję wam wszystkim za to, że w tak specyficznych i niełatwych warunkach podjęliście się trudu pielgrzymowania. Bardzo proszę, wśród tych intencji, które nieśliście, módlcie się też o to, byśmy w przyszłym roku mogli pielgrzymować wolni od pandemii i związanych z nią ograniczeń – powiedział przeor.

Dzień wcześniej pod szczyt jasnogórski docierali pielgrzymi „promieniści”, wśród nich ci rowerowi, a także ok. dwudziestoosobowa grupa kleryków z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego z ks. Andrzejem Nowickim, ojcem duchownym seminarium. – Niesiemy wszystkie intencje naszej archidiecezji, ale w tym roku szczególnie, jako grupa kleryków, prosimy o nowe powołania, bo wiemy, że jest to obecnie trudne – zaznaczył ks. Nowicki.

Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi

W każdą pierwszą sobotę miesiąca, od 18 lat, na Jasnej Górze trwa comiesięczna Modlitwa Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym dniu w sanktuarium odbywa się ogólnopolskie spotkanie wiernych, którzy oddają Matce Bożej siebie, swoje rodziny, parafie, wspólnoty, miasta, samorządy i miejsca pracy. Taka modlitwa wybrzmiała na Jasnej Górze również 1 sierpnia.

Reklama

Organizatorem nabożeństwa pierwszych sobót jest Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. Do zawierzenia dokonanego podczas

Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej wierni przygotowują się przez konferencję, świadectwa oraz Różaniec wynagradzający, a później uczestniczą we Mszy św.

Zebrani odmówili Akt Zawierzenia Matce Bożej, a celebrans poświęcił Akty Zawierzenia, na których ich uczestnicy wpisują osobiste prośby i dziękczynienia Matce Bożej.

2020-08-12 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję