Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt fotowoltaiczny

Współpraca Politechniki Wrocławskiej z parafią w Męcince dynamicznie się rozwija.

Niedziela legnicka 32/2020, str. VII

[ TEMATY ]

współpraca

fotowoltaika

Maciej Gwoździewicz

współpraca między politechniką i parafią wszystkim się opłaca – twierdzą uczestnicy projektu

współpraca między politechniką i parafią wszystkim się opłaca – twierdzą uczestnicy projektu

Student ostatniego semestru inżynierii odnawialnychźŹródeł energii na Filii Politechniki w Legnicy, Kacper Zwierzchowski rozpoczął realizację pracy inżynierskiej pt. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Zaś student elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, Daniel Duś, kończy pracę magisterską pt. Optymalizacja zużycia energii elektrycznej na przykładzie parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince. Obie prace dyplomowe prowadzi dr inż. Maciej Gwoździewicz.

Reklama

Proboszcz parafii, ks. dr Marek Kluwak jest konsultantem „z przemysłu” wyżej wymienionych prac.

– Kościoły są traktowane przez dystrybutorów energii elektrycznej jako odbiorcy przemysłowi. Skutkuje to rozliczaniem zużycia energii elektrycznej w taryfie C. W analizowanych przez nas kościołach zużycie energii elektrycznej jest relatywnie niskie, tak samo jak moc szczytowa, która determinuje opłatę stałą w kosztach energii elektrycznej. Na szczęście plebanie są traktowane jak odbiorcy indywidualni. W przypadku parafii w Męcince zaproponowaliśmy zmianę taryfy na G11, gdyż księdzu proboszczowi całkowicie nie opłacały się obecne taryfy – powiedział dr inż. Maciej Gwoździewicz.

Współpraca z politechniką jest dla nas bardzo cenna, gdyż otwiera nas na nowoczesne rozwiązania i pozwala zastosować je w parafii. Mam nadzieję, że dzięki tej formie współpracy w przyszłości także inne parafię będą mogły zoptymalizować swoje koszty zużycia energii elektrycznej – podkreśla z kolei ks. Marek Kluwak.

2020-08-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję