Reklama

Niedziela Legnicka

Wzór do naśladowania

Od kilku lat damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przybywają w święto św. Marii Magdaleny do kaplicy pod jej wezwaniem, znajdującej się na terenie Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

bożogrobcy

Przemysław Groński

Uczestnicy modlitwy

Uczestnicy modlitwy

Tak też było i w tym roku. Do sanktuarium przybyli 22 lipca członkowie zakonu z okręgu dolnośląskiego i górnośląskiego. Witając gości i swoich parafian, kustosz miejsca i zarazem kawaler tego zakonu, ks. prał. Marian Kopko podkreślił, że w tej kaplicy właśnie w dniu patronalnym św. Marii Magdaleny, tylko raz w roku śpiewane są Godzinki o Pustym Grobie Chrystusa i sprawowana jest Eucharystia. Dodał, że tegoroczna modlitwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, rozpoczyna jego przygotowania do obchodów w 2033 r. jubileuszu dwóch tysięcy lat od Zmartwychwstania Chrystusa.

Eucharystii, podczas której modlono się o siłę, wytrwanie i o to, by członkowie zakonu byli pięknymi wyznawcami Jezusa Chrystusa, przewodniczył kawaler zakonu a zarazem proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, ks. dr Paweł Oskwarek.

Reklama

Na początku Mszy św. celebrans wskazał, że: – Jesteśmy tutaj w takiej scenerii, która zaprowadza nas tam, gdzie była Maria Magdalena. Ale ona tam poszła, bo kochała Jezusa. Nie mogła spać, bo nie mogła pogodzić się z prawdą, że On umarł. Dzisiaj chcemy i my wejść do Grobu, by On na nowo nas przebudował. Złóżmy dzisiaj nasze serca w pustym Grobie Jezusa, który mówi nam o największej prawdzie, że Jezus zmartwychwstał. Oddajmy dzisiaj Jezusowi cześć i chwałę, bo teraz chcemy przeżyć Jego ofiarę miłości, ofiarę Kalwarii, która uobecni się na tym ołtarzu – mówił ks. Paweł.

W tej kaplicy Msza św. sprawowana jest tylko raz w roku.

Podziel się cytatem

W homilii stwierdził m.in., że kaplica św. Marii Magdaleny z pustym Grobem Chrystusa jest wielką tajemnicą i źródłem naszej wiary. Jezus wybrał Marię Magdalenę, by została zwiastunką zmartwychwstałego Pana.

– Maria Magdalena jest osobą, która tak kochała Jezusa, że wierzyła, iż jej miłość nie skończyła się pod krzyżem Chrystusa. Niech ona stanie się dla nas wzorem do codziennego naśladowania jej postawy, byśmy zdawali sobie sprawę, że nie tylko my mamy szukać Jezusa, ale, że On każdego dnia szuka ciebie, bo ciebie kocha. Niech On nam błogosławi i prowadzi do Domu Ojca – akcentował kończąc homilię ks. Paweł Oskwarek. I dodał: – Życzę sobie i wam, żeby w codzienności Chrystus był naszym nauczycielem tej niezwykłej miłości, która rodzi się właśnie w grobie, kiedy Mu przynoszę swój grzech, swoją słabość, kiedy wchodzę w grób, by właśnie On zabrał to, co jest trudne. Jak w każdej spowiedzi, jak w każdym prawdziwym spotkaniu Boga, który nigdy nas nie ocenia, ale który pragnie nas przytulić tak, jak Maria Magdalena i powiedzieć, zapytać: „Czemu płaczesz, kogo szukasz?”.

2020-08-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne sanktuarium św. Józefa

Niedziela legnicka 13/2021, str. I

[ TEMATY ]

Krzeszów

św. Józef

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Ze względu na walory historyczne, artystyczne i duchowe kościół bracki św. Józefa w Krzeszowie został ogłoszony diecezjalnym sanktuarium.

Dokonało się to 19 marca, w Roku św. Józefa, ogłoszonym przez papieża Franciszka. Uroczystość pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego rozpoczęła się w bazylice Matki Bożej Łaskawej, skąd wyruszyła procesja z obrazem św. Józefa do kościoła brackiego. Dekret księdza biskupa ogłaszający sanktuarium, odczytał kanclerz kurii biskupiej ks. Józef Lisowski.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję