Reklama

Prawnik radzi

Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada?

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. 59

GK

Pytanie czytelnika:
Człowiek w sąsiedztwie zatruwa nam życie. Czy są jakieś prawne sposoby, żeby go eksmitować?

Odpowiedź eksperta

Nie jest żadnym odkryciem, że pokojowe negocjacje dają zawsze lepszy rezultat niż walka. Również w przypadku uciążliwego sąsiada, gdzie „okopanie” się na swoich jedynie słusznych stanowiskach prowadzi czasem do długoletniego, znacznego obniżenia jakości życia obu stron sporu.

Reklama

Nieruchomości sąsiednie nie muszą nawet ze sobą graniczyć, wystarczy bowiem, że na siebie oddziaływają, co w prawie cywilnym nosi miano immisji.

Immisje mogą być konsekwencją świadomego i zamierzonego działania lub też stanowić jedynie niepożądany skutek działań właściciela innej nieruchomości. Polegają one zazwyczaj na przenikaniu zapachów, wstrząsów, hałasów, pyłów, gazów i fal elektromagnetycznych na inną nieruchomość lub też oddziaływaniu na sferę psychiczną (np. obrażając uczucia estetyczne).

Wszystkie wymienione wyżej działania, które zakłócają korzystanie z sąsiadujących nieruchomości, są zabronione, tylko jeśli czynią to ponad przeciętną miarę, którą ocenia sąd na podstawie obiektywnych warunków panujących w danym środowisku, a nie na podstawie subiektywnych odczuć właścicieli zakłóconych nieruchomości.

Reklama

W budynkach wielorodzinnych najczęstszym problemem jest hałas. Nie każdy z nas ma świadomość, że hałas jest niedopuszczalny nie tylko w czasie ciszy nocnej oraz że osoby, które ignorują ten wymóg, mogą zostać ukarane mandatem, karą grzywny, a nawet aresztem.

Kolejnym problemem są nieprzyjemne zapachy ulatniające się z sąsiednich mieszkań. Najczęściej jest to wynik braku dbałości ich mieszkańców o porządek, ale czasami jest skutkiem zbieractwa, co stwarza już niebezpieczeństwo pojawienia się w budynku pasożytów lub chorób zakaźnych. O sytuacji należy zawiadomić wówczas administrację budynku, a gdy to nie przyniesie rezultatu – Państwową Inspekcję Sanitarną.

Sposoby walki z uciążliwymi sąsiadami różnią się od siebie w zależności od tego, jaki tytuł prawny posiadają oni do nieruchomości. Najłatwiej jest oczywiście zdyscyplinować tych, którzy lokal wynajmują – tu zwykle wystarcza rozmowa z właścicielem, który ma przecież prawo wypowiedzenia umowy najmu. Podobnie rzecz ma się w przypadku mieszkania komunalnego – rozwiązaniem jest tu skierowanie do sądu powództwa o eksmisję trudnego mieszkańca. Największym problemem jest prawny właściciel mieszkania, bowiem pozbycie się go wymaga zazwyczaj współdziałania wszystkich udręczonych sąsiadów i wielu instytucji, choć w tych przypadkach powództwa o eksmisje również się zdarzają.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję