Reklama

Projekt kulturowy pilnie potrzebny

Nowe czasy wymagają nowej filozofii rządzenia, ponieważ zmienia się kontekst kulturowy współczesnej polityki.

Choć Andrzej Duda odniósł zwycięstwo w wyborach prezydenckich, to jednak dane dotyczące struktury wiekowej jego elektoratu są dość niepokojące, zwłaszcza w kontekście kolejnych elekcji czekających polską prawicę za kilka lat. Okazuje się, że od PiS odpłynęła większość młodzieży (na Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze głosowało 65% osób w wieku 18-29 lat, podczas gdy na urzędującego prezydenta tylko 35%), mimo że to właśnie ta grupa wiekowa została przez obecną ekipę rządzącą obdarzona bezprecedensową ulgą, czyli całkowitym zwolnieniem z podatku dochodowego (przed 26. rokiem życia). Nie był to jednak wystarczający magnes, by zagłosować na Dudę, ważniejsze okazały się bowiem inne argumenty. Nie ekonomiczne, lecz kulturowe. Na skutek rosnącego ogólnie dobrobytu coraz częściej młodzież jest tak zasobna i rodzinnie ustabilizowana w społecznych strukturach, że względy środowiskowe i światopoglądowe są ważniejsze od finansowych.

W rozmowach z niektórymi prawicowymi politykami dało się wyczuć nutę rozczarowania, że tak duże transfery socjalne przyniosły rządzącym mniejsze efekty, niż oczekiwano. Zarówno zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych, jak i Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich wisiały bowiem na włosku. Ostatni triumf przyniosła dopiero olbrzymia mobilizacja starszego pokolenia.

Reklama

No cóż, ludzie szybko się przyzwyczajają do dobrego i zaczynają je traktować jako coś oczywistego, co im się po prostu należy. Dlatego rządzący nie mogą liczyć na wdzięczność za programy spójności społecznej po stronie trwałych aktywów.

Widać wyraźnie, że na tym paliwie PiS już dalej nie pojedzie. To były ostatnie wybory, które można było wygrać w ten sposób. Trzeba szukać rezerw gdzie indziej. Z jednej strony, tak jak Viktor Orbán na Węgrzech, wśród małych i średnich przedsiębiorców, przez ułatwianie prowadzenia własnego biznesu, a z drugiej – wśród młodzieży.

Nowe czasy wymagają nowej filozofii rządzenia, ponieważ zmienia się kontekst kulturowy współczesnej polityki. Widać to szczególnie na przykładzie młodzieży, która sekularyzuje się w bardzo szybkim tempie.

Reklama

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 8 lat przez renomowany ośrodek Pew Research Center w 108 krajach świata pokazują, że Polska jest globalnym liderem pod względem spadku religijności wśród młodzieży. Rozziew w uczestnictwie we Mszach św. między pokoleniem rodziców a pokoleniem dzieci wynosi u nas aż 29%. O ile co niedzielę praktykuje swoją wiarę ok. 55% osób powyżej 40. roku życia, to wśród nastolatków odsetek ten wynosi już tylko 26%.

W tych samych badaniach ostatnie miejsce na świecie zajęliśmy również w przypadku osobistych deklaracji dotyczących przywiązania do wiary oraz uznawania jej za ważny element życia. Tu również przepaść międzypokoleniowa była w porównaniu z innymi krajami największa. To zjawisko dotyczy nie tylko religii, ale całego świata wartości. Kod kulturowy między pokoleniami dziadków i wnuków zostaje radykalnie zerwany.

Andrzej Duda wygrał tylko w kategorii wiekowej powyżej 50. roku życia. Przegrywamy wojnę kulturową. Jeżeli prawica nie wejdzie w sferę mediów, kultury i edukacji, poniesie klęskę – przy czym stawką nie są dłuższe lub krótsze rządy PiS, ale jest nią zbudowanie trwałych przedpolitycznych podstaw do rządzenia. Dlatego prawica powinna wypracować własny projekt kulturowy, który okaże się dla młodego pokolenia atrakcyjny duchowo i intelektualnie.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję