Reklama

Obserwator

Komunia i nadzieja

Papieski wstęp

Papież Franciszek napisał przedmowę do włoskiego wydania książki pt. Komunia i nadzieja kard. Waltera Kaspera, emerytowanego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, i ks. George’a Augustina, konsultanta tej rady oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Książka, zawierająca m.in. świadectwa wiary w czasie pandemii COVID-19, ukazała się niedawno w Watykanie. Papież podkreślił w przedmowie, że obok trudnych doświadczeń pandemia przyniosła nam przebudzenie duchowe, które prowadzi do refleksji nad tym, gdzie znajdują się nasze korzenie, podtrzymujące nas na powierzchni w tym czasie burzy. „Koronawirus przypomniał nam o sprawach najważniejszych, o tym, co zaniedbaliśmy w życiu, przez to, że skupialiśmy się na ułudach szczęścia” – zaznaczył Franciszek. Dodał, że pandemia jest dla każdego chrześcijanina czasem próby i wyboru Boga jako celu. Kryzys pokazał także, że w trudnych momentach jesteśmy zależni od innych i potrzebujemy solidarności. „Ten czas zachęca nas do oddania życia w służbie innym. Musimy się wreszcie otrząsnąć i usłyszeć wołanie ubogich oraz naszej cierpiącej planety” – napisał Ojciec Święty. Zaapelował też, aby niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem nauczyło nas innego rodzaju zarażania – zarażania miłością. „Jestem wdzięczny za wiele oznak spontanicznej pomocy i heroicznego zaangażowania personelu medycznego, lekarzy i księży. Dzięki wam poczuliśmy siłę, która pochodziła z wiary” – czytamy w przedmowie.

w.d.

Ukraina

20 minut zgody

Tylko 20 min przetrwało porozumienie w sprawie całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju. To 20. porozumienie, które zostało zerwane. Prorosyjscy bojownicy ostrzelali z broni strzeleckiej, granatników przeciwpancernych i karabinów maszynowych dużego kalibru pozycje ukraińskiej 36. Brygady Piechoty Morskiej. Po kilku godzinach ostrzelali też pozycje 79. Brygady. Porozumienie zawarli ukraińscy i rosyjscy negocjatorzy oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zdaniem ekspertów, zrywanie porozumień jest w interesie Rosji, która chce w ten sposób destabilizować Ukrainę wewnętrznie i blokować jej możliwości współpracy z zachodnimi krajami. A rozgrywającym jest Władimir Putin.

w.d.

Watykan

Pocieszenie od Franciszka

Reklama

Papież Franciszek zadzwonił do matki, która w wypadku samochodowym straciła 21-letniego syna. Była to reakcja na list, w którym kobieta opisała rodzinny dramat i wywołany nim kryzys wiary. Fabrizio Di Bitetto zginął w październiku ubiegłego roku. – Pogniewałam się na Boga, z domu usunęłam krzyż. Zostawiłam jedynie figurkę Matki Bożej, bo Ona wie, co to znaczy stracić syna – powiedziała Cinzia Desiati.

Napisała o tym do Franciszka. W liście poprosiła go o wsparcie modlitewne i spotkanie. W czasie rozmowy z papieżem mówiła mu o bólu i buncie wobec Boga. – Franciszek nie potępiał, powiedział, że to normalne i że czas przyniesie ukojenie. Obiecał, że będzie się za nas modlił i sam poprosił o modlitwę – opowiedziała kobieta. Rozmowa stała się dla niej i jej męża przebłyskiem nadziei.

Ojciec Święty obiecał małżonkom, że gdy tylko skończą się obostrzenia wywołane pandemią, zaprosi ich do Watykanu na wspólną modlitwę.

j.k.

Zimbabwe

Sprawiedliwość dla białych

Reklama

Władze zgodziły się wypłacić 3,5 mld dol. odszkodowania białym rolnikom, których ziemia została zabrana przez rząd w celu przesiedlenia czarnych rodzin. Działo się to 20 lat temu: rząd Roberta Mugabe przeprowadził eksmisje 4,5 tys. białych rolników i rozdzielił ziemię między ok. 300 tys. czarnych rodzin. Tłumaczył, że jest to wyrównywanie kolonialnej nierównowagi. Szczegóły dotyczące tego, ile pieniędzy otrzymają biali rolnicy lub ich potomkowie, nie są znane. Rząd zapowiedział, że pierwszeństwo będą miały osoby starsze. Zimbabwe wyemituje długoterminowe obligacje i wspólnie z rolnikami zwróci się do międzynarodowych darczyńców, aby zebrać fundusze.

w.d.

Statystyka

Żyją dłużej

Żyjemy coraz dłużej. Przeciętny mężczyzna dożył w Polsce w ubiegłym roku 74,1 lat, kobieta – 81,8 lat, podczas gdy rok wcześniej – odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku krócej. A biorąc pod uwagę rok 1990 – odpowiednio aż o 7,9 i 6,6 lat dłużej – podał GUS w analizie Trwanie życia w 2019 roku. Wynika z niej także m.in., że występuje duże zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w poszczególnych województwach. Najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w województwie łódzkim (72,5 lat), a najdłużej – w podkarpackim (75,4 lat). Kobiety żyją najkrócej w lubuskim i śląskim (81 i 80,8 roku), a najdłużej – w podkarpackim; dożywają tam przeciętnie wieku 83,2 lat.

Autorzy analizy wskazują, że mimo pozytywnych zmian przeciętnego trwania życia Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki europejskich krajów. Najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii (81,9 lat), najkrócej na Litwie (70,9 lat). Kobiety najdłużej żyją w Hiszpanii (86,3 lat), najkrócej – w Serbii (78,4 lat). GUS zauważa, że w krajach, w których długość trwania życia jest stosunkowo niska, różnica między trwaniem życia mężczyzn i kobiet – poza nielicznymi wyjątkami – jest bardzo duża. Kraje, w których rozpiętość ta jest największa, to: Litwa (9,8 roku), Łotwa (9,6 roku), Estonia (8,7 roku) oraz Polska (prawie 8 lat). Głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia, nowotwory oraz choroby układu oddechowego. Stanowiły one 3/4 wszystkich zgonów. Aż w 40% śmierć była następstwem chorób układu krążenia, a w 26,4% – chorób nowotworowych.

w.d.

Skandal

LGBT rządzi

Sześć polskich miast nie zostało przyjętych do projektu współpracy między samorządami. Powód? Zatwierdzone uchwały w sprawie „stref wolnych od LGBT”. – Wartości i prawa podstawowe UE muszą być przestrzegane przez państwa członkowskie i ich władze – tłumaczy unijna komisarz ds. równości Helena Dalli. Partnerstwo miast to unijny projekt współpracy między samorządami, który ma mobilizować obywateli na poziomie lokalnym i unijnym do angażowania się społecznego, politycznego oraz do wolontariatu. Dla uczestników przewidziane są dotacje, a ich kwota jest zależna od liczby kandydatów. Teraz sześć polskich miast zostało pozbawionych tej możliwości. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ocenia, że wspomniane uchwały miały chronić i wspierać rodzinę w modelu, który jest zapisany w polskiej konstytucji; nie były wymierzone w kogokolwiek, nie były próbą dyskryminacji kogokolwiek.

w.d.

Moskwa

Polskie korzenie

Papież Franciszek mianował o. Nikolaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Ten 47-letni franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych urodził się w Rosji, ale ma polskie korzenie. Moskwa jest mu szczególnie bliska; tam bowiem w 1991 r. zaczęło się jego czynne życie kościelne, tuż po tym, jak po latach komunizmu w Rosji odbudowano struktury kościelne. – W Moskwie zacząłem moją formację seminaryjną, w tamtejszej katedrze w 2000 r. złożyłem śluby wieczyste i przyjąłem święcenia kapłańskie – mówi o. Dubinin

j.k.

USA

Gospodarka na dnie

Tak źle jeszcze nie było. Gospodarka USA skurczyła się w drugim kwartale roku o rekordowe 32,9%. Głównymi powodami załamania są pandemia COVID-19 i towarzyszące jej kwarantanny. Już w pierwszym kwartale te czynniki przyczyniły się do spadku PKB o 5%. Konsumpcja zmniejszyła się w drugim kwartale aż o 34,6%, a inwestycje biznesowe spadły o 27%. Podczas globalnego kryzysu z lat 2008-09 największy kwartalny spadek amerykańskiego PKB wyniósł 8,4%. Powojenny rekord kwartalnego spadku PKB został ustanowiony w 1958 r. i wynosił 10%.

j.k.

Turystyka

Skrajnie trudno

To bardzo trudny rok dla światowej turystyki. Z powodu pandemii COVID-19 w okresie od stycznia do maja globalna turystyka poniosła straty w wysokości 320 mld dol. – oblicza Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO). W branży zagrożonych jest 100-120 mln miejsc pracy. Z danych UNWTO wynika, że od stycznia do maja liczba zagranicznych turystów spadła o 56% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. To o 300 mln mniej podróżujących za granicę.

j.k.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję