Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Z wdziecznością Matce Bożej

Już po raz 29. odbyła się Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Rowerzyści kontynuowali nowennę o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 31/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymi szczęśliwie dotarli na jasną Górę

Pielgrzymi szczęśliwie dotarli na jasną Górę

Spotkanie na Jasnej Górze odbyło się 12 lipca, w dniu II tury wyborów prezydenckich. Pielgrzymka nie była oficjalna. Każdy jechał na własną rękę, choć utworzyło się kilka niewielkich grup, a w Częstochowie zebrało się ok. 60 pątników. Największa grupka wyjechała ze Szczecina w poniedziałek 6 lipca. Były to trzy rodziny z dziećmi i kilku doświadczonych patników wraz z kapelanem ks. Romanem Rostkowskim. Pielgrzymkę rozpoczęli modlitwą przy pomniku Jana Pawła II na Jasnych Błoniach i Mszą św., którą odprawił bp Henryk Wejman w katedrze o godz. 7.

W 24 godziny

Druga grupa, „pościgowa”, wyjechała w czwartek i pokonywała dziennie ok. 160 km. Jeden z uczestników, bardzo doświadczony zawodnik kolarski i pielgrzym Przemek Ruda, dojechał do Częstochowy w 24 godziny. Podobnego wyczynu dokonał 2 lata temu Jacek Smoliński. Nie chodzi tu o bicie rekordów, lecz o ofiarowanie Maryi swego trudu. Zorganizowały się też mała grupa z Maszewa, która podróżowała w asekuracji campera oraz grupka z Wolsztyna.

Reklama

Wielu sympatyków naszej pielgrzymki dotarło do celu samochodami. Część patników wyruszyła następnie do Krakowa i dalej przez Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic, by uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Szczególne chwile przeżywała z nami para nowożeńców, którzy pragnęli podziękować Matce Bożej za sakrament małżeństwa. Asia Świłpa, panna młoda, pielgrzymowała z nami od poczęcia, przez niemowlęctwo i dzieciństwo; samochodem, u taty w siodełku, na własnym rowerku i w końcu na „dorosłym” rowerze, również z narzeczonym Jurandem Żelaznym. Teraz, gdy w ślubnych strojach stali w prezbiterium, mogli powierzyć swoje życie Matce i dziękować za wiele otrzymanych łask. Wyrazem tego było Ave Maria Cacciniego, które wzruszająco wykonała Asia, studentka wokalistyki.

Zaufać Bogu

Na pielgrzymkę wyruszyliśmy ufni w Bożą Opatrzność, umocnieni błogosławieństwem abp. Andrzeja Dzięgi i modlitwą szczecińskich sióstr karmelitanek. Oddawaliśmy Bogu intencje nasze i napotykanych ludzi. Wszystkie, zebrane w specjalnej księdze, zostały złożone na ołtarzu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej podczas Eucharystii.

Reklama

Pomimo pandemii i wielu obostrzeń, znaleźli się na trasie ludzie, którzy sprostali wyzwaniom i, zachowując wszelkie środki ostrożności, częstowali nas posiłkiem, zapraszali na maliny, otwierali kościoły. Nocowaliśmy w hotelach, domach pielgrzyma, namiotach i u rodziny. Wszystkich otwartych i życzliwych ludzi mamy w swoich sercach i chcemy się za nich modlić z wdzięcznością. W tym celu zamierzamy się spotykać w miarę możliwości w pierwsze soboty miesiąca na Eucharystii i Różańcu.

Cieszymy się, że została zachowana ciągłość pielgrzymowania i za rok, jak Bóg da, przybędziemy z jubileuszową XXX Szczecińską Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę.

2020-07-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyła 15. Pielgrzymka Rowerowa z Rzepina na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rzepin

Pielgrzymka Rowerowa

Aleksandra Kowalewska

Uczestnicy przed wyruszeniem pielgrzymki na placu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie

Uczestnicy przed wyruszeniem pielgrzymki na placu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie

Z Rzepina wyruszyła 15. Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Do duchowej stolicy Polski na jednośladach pielgrzymuje grupa 50 osób, by powierzyć Matce Bożej swoje intencje i sprawy. Uczestnicy mają za sobą pierwszy, najdłuższy etap trasy (ponad 90 km), liczącej w sumie blisko 500 km.

Tegoroczna pielgrzymka obchodzi mały jubileusz, odbywa się bowiem po raz 15. - Zawsze staramy się robić wszystko na jak najwyższym poziomie, aczkolwiek te 15 lat jest dla nas rzeczywiście w jakiś sposób symboliczne, więc na pewno będziemy to zaznaczać w trakcie całej pielgrzymki - mówi współorganizatorka pielgrzymki Aleksandra Kowalewska.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję