Reklama

Niedziela Lubelska

Jak dobry pasterz

Parafia Miłosierdzia Bożego w Lublinie powitała nowego proboszcza ks. Wojciecha Iwanickiego.

Niedziela lubelska 31/2020, str. III

[ TEMATY ]

parafia

Lublin

proboszcz

Paweł Wysoki

Ks. Wojciech Iwanicki (pierwszy z prawej) obejmuje parafię po ks. Czyżewskim i ks. Szymańskim (idą obok abp. Budzika)

Ks. Wojciech Iwanicki (pierwszy z prawej) obejmuje parafię po ks. Czyżewskim
i ks. Szymańskim (idą obok abp. Budzika)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa parafia to kolejny przystanek na drodze kapłańskiej służby, to nowi ludzie, nowe wyzwania. Ufamy, że będziesz otaczał troską wspólnotę, dbał o piękno liturgii, świątyni i jej otoczenia. Ufamy, że ta posługa znajdzie wdzięczność, jaką żywimy do poprzedniego proboszcza – powiedzieli na powitanie wierni. Ks. Iwanicki został trzecim proboszczem parafii na Wrotkowie. Podejmuje pracę po ks. Antonim Jerzym Czyżewskim, twórcy wspólnoty i ks. Eugeniuszu Szymańskim, budowniczym świątyni, który o tę cząstkę Kościoła troszczył się przez 35 lat.

Potrójne zadanie

Reklama

Jak wyjaśniał abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Mszy św. z obrzędem wprowadzenia na urząd nowego proboszcza, kapłani są siewcami słowa Bożego, szafarzami sakramentów i przewodnikami na drogach zbawienia. – W przekazywaniu wiary w Kościele ważna rola przypada parafii i proboszczowi. Każdy proboszcz jest powołany do udziału w pasterskiej misji Chrystusa. Ma pełnić zadanie nauczania, uświęcania i prowadzenia wiernych do królestwa Bożego. Czyni to we współpracy z kapłanami, osobami życia konsekrowanego i świeckimi – podkreślił. – Proboszcz powinien troszczyć się o to, by w parafii było głoszone słowo Boże, by Eucharystia stawała się centrum życia wspólnoty, by wierni mogli doświadczać Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty, by modlili się w kościele i w domu, by należytą troską otoczone było młode pokolenie, chorzy, ubodzy i samotni, by Ewangelia docierała do tych, którzy stoją daleko od Kościoła – wyliczał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doświadczony duszpasterz

Powierzając parafię Miłosierdzia Bożego ks. Wojciechowi Iwanickiemu, abp Budzik zapewnił wspólnotę, że w osobie nowego proboszcza otrzymuje doświadczonego kapłana. Ks. Iwanicki urodził się w 1971 r. w Tomaszowie Lubelskim. W 1996 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Bolesława Pylaka. Jako wikariusz pracował w Kamionce, Milejowie i Świdniku. Ostatnio był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lublinie. Przez wiele lat był cenionym kapelanem szpitali i policji, duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży akademickiej. Jego zainteresowania muzyczne zaowocowały wydaniem autorskiej płyty Nadzieja w Panu, a ewangelizacja przez media zapisała się wieloletnią pracą w katolickich rozgłośniach w Lublinie i Zamościu. – Liczne doświadczenia przydadzą się w pracy duszpasterskiej w nowej parafii. Umacniaj wiarę w sercach ludu Bożego, buduj wspólnotę, czuwaj nad całością życia parafialnego i zaufaj Bogu, który jest bogaty w miłosierdzie – powiedział abp Budzik do nowego proboszcza.

Chcę służyć

Uroczysta Liturgia zgromadziła 19 lipca wiernych z Wrotkowa, najbliższą rodzinę ks. Iwanickiego, przedstawicieli różnego szczebla władz, reprezentantów służby zdrowia i policji oraz liczne grono kapłanów. – Bądź uwielbiony, Panie, za moje życie, powołanie, kapłaństwo i święty Kościół, w którym stawiasz mnie jako pasterza tej wspólnoty parafialnej. Bądź uwielbiony za moich kochanych rodziców, którzy wszczepili w moje serce miłość do Ciebie i wiarę – modlił się ks. Iwanicki. – Dziękuję za wychowanie, za świadectwo miłości i za wiarę w Boga, któremu chcę dalej wiernie służyć – dodał. Dziękował również abp. Budzikowi za okazane mu zaufanie oraz wszystkim, którzy wspierają go na ścieżkach powołania. – Drodzy parafianie, z waszą modlitwą i świadectwem wiary chcę wam jak najlepiej służyć. Módlcie się za mnie – prosił.

2020-07-28 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Kard. Wyszyński pragnął nawrócenia każdego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

nuncjusz

Lublin

abp Salvatore Pennacchio

Episkopat.pl

Abp Salvatore Pennacchio

Abp Salvatore Pennacchio

Chrześcijańska postawa Prymasa Tysiąclecia była odległa od tej, którą w Ewangelii prezentują faryzeusze. Kardynał, tak jak Jezus, pragnął nawrócenia każdego grzesznika - powiedział w Lublinie abp Salvatore Pennacchio. Nuncjusz apostolski przewodniczył w kościele Akademickim KUL Mszy św. przed konferencją naukową poświęconą studenckim czasom Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas spotkania zostaną wręczone nagrody, a jednym z wyróżnionych będzie abp Marek Jędraszewski.

W homilii nuncjusz mówił o szczególnych powołaniach, do których na przestrzeni dziejów Bóg wzywał ludzi. – Saul został namaszczony na króla Izraela, choć sam o to nie zabiegał. Tak Pan Bóg upatruje sobie różnych ludzi do spełniania różnych posług. Jak długo człowiek potrafi się wsłuchiwać się w wolę Boga, tym ma większą pewność, że będzie robił do to, czego się nadaje. Posłuszeństwo jest wielką cnotą – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

20 marca w polskich kinach film „Ostatnia Wieczerza” o ostatnich godzinach Jezusa

2026-03-19 08:00

[ TEMATY ]

film

ostatnia wieczerza

Mat. prasowy

20 marca do kin w całej Polsce trafi amerykański dramat historyczno-religijny „Ostatnia Wieczerza” („The Last Supper”) w reżyserii Mauro Borrelli. Produkcja z 2024 r. koncentruje się na wydarzeniach poprzedzających mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa, ukazując je z perspektywy emocjonalnych napięć wewnątrz grona uczniów.

Film skupia się na psychologicznym i duchowym wymiarze wydarzeń rozgrywających się w Wieczerniku. Przedstawia zatem ostatnie godziny życia Jezusa oraz dramatyczne wybory jego najbliższych towarzyszy. Obok postaci Jezusa istotne miejsce zajmuje Judasz Iskariota — ukazany nie jako jednoznaczny symbol zdrady, lecz człowiek rozdarty między lojalnością wobec Mistrza a własnym rozumieniem Jego misji. Twórcy sugerują, że dramat zdrady nie rodzi się nagle, lecz dojrzewa w napięciu, samotności i wewnętrznym konflikcie.
CZYTAJ DALEJ

Ochrona Małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym: w centrum świadectwa ofiar

2026-03-20 16:00

[ TEMATY ]

Watykan

Ochrona małoletnich

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leon XIV rozpoczął obrady Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Leon XIV rozpoczął obrady Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Świadectwa ofiar wykorzystywania seksualnego mogą w bardziej systematyczny sposób wpływać na tworzenie strategii ochrony małoletnich oraz szkoleń osób odpowiedzialnych za ochronę. To jeden z głównych wniosków zakończonego właśnie wiosennego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Papież zachęcił do towarzyszenia Kościołom lokalnym w umacnianiu kultury i struktur ochrony małoletnich.

W czasie pięciu dni obrad, które zakończyły się 20 marca, Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich dokonała przeglądu globalnych standardów i pogłębiania współpracy na wszystkich poziomach w Kościele, w celu zapobiegania zjawisku wykorzystywania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję