Reklama

Teolog odpowiada

Co z tym rozumem?

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. VII

Adobe. Stock

Pytanie czytelnika:
Ostatnio na kazaniu w kościele ksiądz mówił o darach Ducha Świętego, a wśród nich o darze rozumu. Proszę wytłumaczyć, czym ten dar jest.

Z biologicznego punktu widzenia każdy człowiek to przedstawiciel homo sapiens, czyli z definicji – powinien być człowiekiem rozumnym. A zatem ma rozum, którego używa i który wyróżnia go spośród innych stworzeń obecnych na Ziemi.

Reklama

Jeśli zaś chodzi o rozum jako dar Ducha Świętego, z biblijnego punktu widzenia jego synonimami mogą być następujące słowa bądź postawy: rozsądek, serce, roztropność, mądrość, poznanie, umiejętność pojmowania czegoś czy też jakiś rodzaj wiedzy. Warto wiedzieć, że ów dar rozumu to jeden z atrybutów Mesjasza Pańskiego, co wiele razy zostało zapisane w Starym Testamencie. Dzięki temu darowi człowiek Biblii właściwie ocenia realia otaczającego go świata, podejmuje trafne decyzje, rozeznaje wolę Bożą, odróżnia dobro od zła oraz prawdę od kłamstwa.

Dar rozumu to też swoista wiedza, która sprawia, że człowiek wie, iż we wszystkim ma się podporządkować Panu Bogu. Potrafi również doskonale funkcjonować we wspólnocie ludzi wierzących, o czym świadczą słowa św. Pawła Apostoła: „Jeśli więc jest jakieś napomnienie w Chrystusie, jeśli jakaś moc przekonująca Miłości, jeśli jakiś udział w Duchu, jeśli jakieś serdeczne współczucie – dopełnijcie mojej radości przez to, że będziecie mieli te same dążenia: tę samą miłość i wspólnego ducha, pragnąc tylko jednego, a niczego nie pragnąc dla niewłaściwego współzawodnictwa ani dla próżnej chwały, lecz w pokorze oceniając jedni drugich za wyżej stojących od siebie. Niech każdy ma na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich” (Flp 2, 1-4).

Ów dar Ducha Świętego powoduje, że człowiek wierzy rozumnie, jego wiara jest rozumna. Dlatego pogłębia wiedzę religijną, sięgając do Biblii, czytając katolickie gazety, książki, angażując się w różne wspólnoty itd. Człowiek rozumny troszczy się o środowisko naturalne, bo wie, że świat to nasz wspólny dom, o który trzeba dbać.

Dar rozumu należy stale w sobie pielęgnować, np. przez pokonywanie grzesznych przyzwyczajeń, co wiedzie do nieustannego nawracania się ku Panu Bogu m.in. w sakramencie pokuty i pojednania. Na koniec warto dodać, że dar rozumu po prostu pozwala lepiej rozumieć prawdy wiary. One zaś z chrześcijańskiego punktu widzenia są najważniejsze dla kogoś, kto chce w swoim życiu podążać według wskazań Ewangelii.

Pytania do teologa prosimy przesyłać na adres: teolog@niedziela.pl .

2020-07-28 08:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję