Reklama

Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) wybrała prezesa polskiej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK) Rafała Matusiaka na przewodniczącego Rady Dyrektorów WOCCU. To jedno z najwyższych stanowisk piastowanych przez Polaka w świecie globalnych finansów.

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 62-63

Sławek Dorochowicz

Z prezesem Krajowej SKOK i przewodniczącym WOCCU Rafałem Matusiakiem rozmawia Artur Ceyrowski.

Artur Ceyrowski: „Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych”; „Wielki sukces Polski”; „Brawo, Polska!” – to tytuły niektórych tekstów, w których odnotowano Pański sukces. Czuje Pan dumę?

Rafał Matusiak: Tak, zdecydowanie czuję dumę i osobistą satysfakcję z tego, że na świecie dostrzega się wysiłki, które wszyscy pracownicy SKOK codziennie czynią, aby te instytucje dobrze funkcjonowały na polskim rynku. Nasze osiągnięcia są zauważane i doceniane, co więcej, niektóre elementy naszego modelu funkcjonowania, nasze pomysły i wdrożone w Polsce procedury zostały powielone i są z powodzeniem stosowane w innych krajach. Nadal stanowimy wzór do naśladowania.

Reklama

Jak doszło do tego, że jedno z najwyższych stanowisk w świecie globalnych finansów będzie zajmowane przez Polaka?

Rada Dyrektorów WOCCU to obecnie gremium 14-osobowe, w którym zasiadają przedstawiciele unii kredytowych z różnych krajów. Wybory odbywają się co roku, kadencja członków rady trwa 2 lata i ma charakter rotacyjny, tzn. każdego roku tylko część członków rady staje do wyborów. Po walnym zgromadzeniu odbywa się spotkanie reorganizacyjne, w którym uczestniczą wyłącznie wybrani na walnym zgromadzeniu członkowie Rady Dyrektorów – oni z kolei ze swojego grona wybierają przedstawicieli na funkcje wewnętrzne. Te funkcje to: przewodniczący i wiceprzewodniczący, który odgrywa rolę sekretarza, a także skarbnik i przewodniczący komisji wyborczej. Osoby na te cztery funkcje są wybierane przez Radę Dyrektorów i stanowią komitet wykonawczy w ramach rady. Zwykle jest tak, że zaczyna się swoją „przygodę” z Radą Dyrektorów już jako jej członek. Później, angażując się w różne przedsięwzięcia, komisje i prace w ramach rady, mamy możliwość deklarowania tego, w jakich komisjach chcielibyśmy zasiadać i jakimi tematami chcielibyśmy się zajmować. Zaangażowanie we wspomniane prace i merytoryczny poziom decydują o tym, kto w jakim trybie i charakterze powinien pracować. Cieszę się, że jest to kwestia nie automatyzmu, ale faktycznej oceny pracy i zaangażowania. Wszystko to, co przez 6 lat robiłem dla Rady Dyrektorów, zostało docenione przez kolegów i koleżanki z różnych stron świata.

Czym jest Światowa Rada Unii Kredytowych?

To międzynarodowa organizacja powołana w USA w latach 70. XX wieku. Jej główna siedziba mieści się w Madison. W tej chwili zrzesza unie kredytowe ze 118 państw całego świata. Zajmuje się projektami międzynarodowymi, tj. szuka źródeł finansowania i pożytkuje później te środki na projekty w miejscach, w których funkcjonują unie kredytowe, bądź takich, w których WOCCU chciałoby pomagać w ich zakładaniu. Najczęściej dotyczy to państw słabiej rozwiniętych gospodarczo, w których społeczeństwo żyje skromnie i potrzebuje takiej formy pomocy finansowej. WOCCU to również organizacja, która skupia swoje wysiłki na tym, aby regulacje prawne dla unii kredytowych na świecie były odpowiednie do charakteru i skali ich działalności, z czym często jest problem. Zmagamy się z sytuacją, w której unie kredytowe mają nałożone na siebie te same regulacje prawne co banki czy inne komercyjne instytucje finansowe. Stąd zainteresowanie WOCCU dobrym prawodawstwem.

Jednym z licznych projektów realizowanych przez WOCCU jest utworzone w Polsce Regionalne Centrum Unii Kredytowych. Jakie są zadania tej instytucji?

To pomysł, który realizujemy od 2 lat; zainicjowaliśmy takie centra także na innych kontynentach. Głównym celem jest dostarczanie wiedzy, pomysłów i rozwiązań dla unii kredytowych funkcjonujących na danym terenie geograficznym, a zadanie to koordynują przedstawiciele tych unii, które w danym regionie oceniane są jako najbardziej stabilne, najprężniej działające i mające najlepsze podstawy funkcjonowania. Przekazujemy wiedzę na temat usług finansowych, pokazujemy, jak z nich bezpiecznie korzystać, co ma służyć m.in. walce z wykluczeniem finansowym. Walczymy także z wykluczeniem cyfrowym, uczymy korzystać z nowoczesnych usług finansowych, aplikacji, płatności i stron internetowych. Jednym z takich projektów realizowanych przez agencję współpracującą z WOCCU jest ten, który aktualnie prowadzimy na Ukrainie – jedną z linii tego projektu jest tworzenie warunków do udzielania pożyczek ludziom na terenach wiejskich, rolniczych.

Reklama

Na ile możemy, korzystając z naszych doświadczeń, pomóc budować ten rynek, by walczyć m.in. z wykluczeniem finansowym na Ukrainie?

Widzimy, że jest tam wiele do zrobienia, również w wymiarze rynku finansowego. Jak wszędzie, nakłada się na to sytuacja polityczna, ścierają się ogromne interesy różnych grup wpływu. Jednocześnie dziś niezwykle trudno jest mówić o perspektywach, bo sytuacja związana z pandemią nie do końca pozwala przewidywać, co będzie się działo w najbliższym czasie. Mimo to staramy się szukać miejsc, w których możemy pomagać. Takie miejsca niewątpliwie istnieją, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Niezwykle istotnym elementem są dobra współpraca z nadzorem i kształtowanie otoczenia prawnego. To jest warunek konieczny do dobrego funkcjonowania unii – złe otoczenie prawne może wiele rzeczy utrudnić i skomplikować. Mówię o tym dlatego, że nadal funkcjonujemy w Polsce w otoczeniu prawnym, które zostało napisane w sposób zupełnie nieadekwatny do naszej działalności. To nie są przepisy, które uwzględniają specyfikę naszej działalności i misję, którą realizujemy. Rozmawiamy zarówno z nadzorem, jak i z rządem na temat zmiany przepisów. Niektóre regulacje udało się już wprowadzić, niektóre wciąż czekają na wdrożenie. Budujące jest to, że w odróżnieniu od lat poprzednich w tej chwili jest konstruktywny dialog zarówno z nadzorem, jak i ze stroną rządową. Nie zabiegamy o żadne przywileje ani ulgi dla SKOK – zabiegamy wyłącznie o to, aby regulacje, które nas dotyczą, uwzględniały fakt, że nie jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w ryzykowne instrumenty finansowe. Mamy innego klienta niż banki i nie jesteśmy instytucją komercyjną; świadczymy usługi w prostym i czytelnym zakresie osobom fizycznym.

Raz jeszcze gratuluję wyboru na przewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych. Mam nadzieję, że wzmocnienie Pańskiego autorytetu dzięki tej decyzji rozwinie argumenty polskich unii kredytowych w walce o dobre regulacje prawne.

Rafał Matusiak
ekonom z wykształcenia, z systemem SKOK związał się od początku odradzania się spółdzielczej samopomocy finansowej w Polsce.
Od 2012 r. pełnił funkcji prezesa Krajowego SKOK. Został po raz pierwszy wybrany do Rady Dyrektorów WOCCU w lipcu 2015 r. W 2017 r. został przewodniczącym ważnej Komisji Rady. Od 2018 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i sekretarza.

2020-07-28 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję