Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 9

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Łaski cudownego medalika

Na Jasnej Górze W dniach 24-25 lipca trwała 40. Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Cudownego Medalika (Apostolatu Maryjnego). W pielgrzymce uczestniczyło ok. tysiąca osób. Dwudniowe spotkanie miało podwójnie jubileuszowy charakter: upamiętniało 40. rocznicę odrodzenia Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Polsce oraz 190. rocznicę objawień Matki Bożej. Na Jasną Górę przybyły osoby, które nie tylko osobiście doznały szczególnych łask za przyczyną cudownego medalika, ale które także na co dzień są zaangażowane w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej.

– Pielgrzymujemy na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej za dar cudownego medalika, który objawiła 27 listopada 1830 r. w Paryżu, w domu macierzystym Sióstr Miłosierdzia. I dzisiaj właśnie dziękujemy za 190 lat od pojawienia się matczynej miłości, wyrytej tak pięknie na cudownym medaliku – powiedział ks. Jerzy Basaj, dyrektor krajowy Stowarzyszenia Cudownego Medalika (Apostolatu Maryjnego).

Reklama

Mszy św. na szczycie 25 lipca, podczas której nastąpiło uroczyste przyjęcie nowych członków do stowarzyszenia, przewodniczył biskup pomocniczy kielecki Marian Florczyk, a homilię wygłosił biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Żyją wzorem św. Franciszka

Na Jasnej Górze w dniach 17-18 lipca trwała 27. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. W tym roku na wspólnej modlitwie zgromadziły się delegacje wspólnot z całej Polski, w sumie kilkaset osób, wraz z Emilią Nogaj – przełożoną narodową FZŚ w Polsce.

Franciszkański Zakon Świeckich trwa na 9-letniej nowennie przed jubileuszem 800. rocznicy swojego powstania. Główne obchody przypadają na rok 2021 r. Mszy św. na szczycie 18 lipca przewodniczył o. Witold Regulski, franciszkanin. Wiernych powitał o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry.

Reklama

– To szczególny dla was czas, bo to 9. rok nowenny, która przygotowuje was do wielkiego świętowania już za rok 8 wieków istnienia III Zakonu Świętego Franciszka. To też pokazuje, jakim skarbem III Zakon jest w Kościele od wieków, jak wiele wnosi we wspólnotę Kościoła i cały świat. Niesiecie, siostry i bracia, w sobie to duchowe dziedzictwo 8 wieków i ubogacacie wspólnotę Kościoła i wszystkich ludzi, dla których jesteście świadkami, apostołami, także w naszej ojczyźnie – powiedział o. Wojciech Dec.

Modlitwa za kierowców i podróżujących

W dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców – 25 lipca, podczas Apelu Jasnogórskiego, miała miejsce specjalna modlitwa za wszystkich kierowców i podróżujących oraz za misjonarzy na całym świecie. Apel poprowadził ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska.

Stowarzyszenie prowadzi „Akcję św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr” bezpiecznej jazdy i zachęca kierowców, aby jako wyraz podziękowania przeznaczali 1 gr za każdy szczęśliwie przejechany kilometr na środki transportu dla misjonarzy. Ksiądz Kraśnicki podkreślił, że w ciągu 20 lat działalności MIVA Polska zakupiono prawie 3,4 tys. różnych pojazdów dla polskich misjonarzy na całym świecie, a obok samochodów są to także: motocykle, rowery, łodzie, silniki do łodzi, wózki inwalidzkie, ambulanse do szpitali czy motocykle, które umożliwiają lekarzom dotarcie do chorych. Doroczne spotkanie środowiska MIVA Polska odbywało się na Jasnej Górze – wraz z Ogólnopolską Pielgrzymką Kierowców – na początku maja. W tym roku ze względu na epidemię w pielgrzymce uczestniczyło jedynie kilkoro jej organizatorów.

2020-07-28 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję