Reklama

Aspekty

Zmiany w diecezji

W sierpniu w wybranych parafiach diecezji zajdą zmiany na stanowiskach proboszczów i wikariuszy.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

diecezja zielonogórsko ‑ gorzowska

Nominacje

Karolina Krasowska

Ks. Norbert Lasota został mianowany sekretarzem biskupa diecezjalnego

Ks. Norbert Lasota został mianowany sekretarzem biskupa diecezjalnego

W Zielonej Górze 23 czerwca w domu biskupim odbyło się spotkanie, w czasie którego zostały wręczone dekrety. Wiadomo już, że nowym sekretarzem biskupa diecezjalnego został mianowany ks. Norbert Lasota, wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie. Zastąpi on ks. Grzegorza Mikołajczyka, który z dniem 1 sierpnia jako proboszcz obejmie parafię św. Antoniego w Krzeszycach. 

Reklama

Dekret od księdza biskupa otrzymał też m.in. ks. Sławomir Przychodny, który z Lubieszowa przenosi się do parafii św. Henryka w Sulęcinie. – Przede wszystkim jestem wdzięczny Panu Bogu, że byłem proboszczem w Lubieszowie, w parafii Świętej Rodziny, którą tworzyłem. Mam nadzieję, że w nowej parafii będę się nie ja realizował, tylko będę realizował przede wszystkim posłanie Ewangelii Jezusa Chrystusa. To jest w tym wszystkim najważniejsze – powiedział ks. Przychodny. Przydział na pierwsze parafie otrzymali także neoprezbiterzy. Ksiądz Paweł Mikołajczak rozpocznie posługę w parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli. – Bardzo się cieszę, że idę do tej parafii. Proboszcza znam na razie tylko ze słyszenia. Sama Nowa Sól nie jest daleko od mojego domu, od Wschowy. Mam w sobie dużo radości i pokoju związanego z tą parafią – powiedział neoprezbiter.

Dekrety zaproszonym kapłanom wręczył bp Tadeusz Lityński. – Kościół jest Kościołem pielgrzymującym. Również z parafii do parafii pielgrzymują duszpasterze, zdobywając doświadczenie i potrzebną praktykę życia duszpasterskiego, a także odkrywając charyzmaty, żeby budować jedność z Chrystusem – mówi pasterz diecezji.

Nowe placówki obejmie 24 proboszczów i administratorów oraz kilkudziesieciu wikariuszy i 5 neoprezbiterów. 2 kapłanów przeszło na emeryturę. Nowi proboszczowie obejmą parafie 1 sierpnia, wikariuszowie – 25 sierpnia.

2020-06-30 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duchu służby

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

Nominacje

Karolina Krasowska

Jako zespół chcemy dbać o to, żeby nie tylko wszystko było zgodne z prawem, ale żeby służyło dobru wiernych i rozwojowi naszej diecezji

Jako zespół chcemy dbać o to, żeby nie tylko wszystko było zgodne z prawem,
ale żeby służyło dobru wiernych i rozwojowi naszej diecezji

1 lipca nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Wydziału Ekonomicznego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Księdza kan. dr hab. Tadeusza Stanisławskiego zastąpił ks. kan. Rafał Tur. Jak mówi nowy ekonom diecezjalny, powierzone zadania nie są mu obce, bo wcześniej przez trzy lata pracował jako zastępca dyrektora w Wydziale Ekonomicznym Kurii Diecezjalnej. Jednocześnie pełnił funkcję dyrektora diecezjalnej Księgarni św. Antoniego, a jeszcze wcześniej przez pięć lat był ekonomem w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Jak przyjął wiadomość o nominacji na funkcję dyrektora Wydziału Ekonomicznego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej? – Przyjąłem tę nominację z wielką wdzięcznością, przede wszystkim księdzu biskupowi, bo jest to dowód zaufania z jego strony, którym mnie obdarzył – mówi ks. Tur. – Ekonom diecezjalny, współpracownik księdza biskupa, jest też szefem zespołu pracowników, którzy zajmują się sprawami administracyjnymi i finansowymi w Kurii Biskupiej. Obecny zespół jest nowy, ale bardzo się nim cieszę, doceniam go, bo zdaję sobie sprawę, że spoczywa na nim ogromna praca. Wspiera mnie jako mój zastępca ks. Piotr Kamiński, diecezjalny konserwator zabytków. Ale pozostaje też w Wydziale Ekonomicznym jako referent ks. Tadeusz Stanisławski, z czym wiążę wielkie nadzieje. Zmieniają się przepisy, są różne nowe wyzwania, więc jako zespół chcemy dbać o to, żeby nie tylko wszystko było zgodne z prawem, ale żeby przede wszystkim służyło dobru wiernych i rozwojowi naszej diecezji – dodaje ks. Tur.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję