Reklama

Niedziela Częstochowska

Podnoszą standardy

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekazała respiratory dla szpitali w Częstochowie, Zawierciu i Pajęcznie oraz dla Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae”. Otworzyła również nowoczesny magazyn na żywność.

Niedziela częstochowska 27/2020, str. V

[ TEMATY ]

pandemia

respirator

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Michał Janik/TV Niedziela

Respirator dla szpitala w Pajęcznie

Respirator dla szpitala w Pajęcznie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektorzy szpitali odebrali sprzęt 24 czerwca w Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. 5 respiratorów to dar Caritas Polska w ramach akcji „Wdzięczni medykom”, Caritas częstochowskiej, biskupów i kapłanów archidiecezji oraz indywidualnych darczyńców. – Cieszymy się, że sprzęty będą dobrze wykorzystane – powiedział ks. Marek Bator, dyrektor Caritas częstochowskiej.

Respiratory wręczali bp Andrzej Przybylski oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Trudny czas epidemii to doświadczenie, czyli również wezwanie do świadectwa. Za to świadectwo dziękuję służbie zdrowia – powiedział bp Przybylski. Wyraził również wdzięczność kapłanom archidiecezji częstochowskiej, którzy odpowiedzieli na apel abp. Wacława Depo i zebrali na respiratory 160 tys. zł. Do podziękowań dołączył się ks. Iżycki. – Cieszę się, że możemy dorzucić naszą cegiełkę – przyznał dyrektor Caritas Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Pandemia ujawniła, że szpitale zaczynają być jednym z elementów tkanki społecznej, dlatego myślę, że w przyszłości będziemy myśleć o lecznictwie nie tylko jako o usłudze – powiedział Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. – Byliśmy pierwszym szpitalem, który przyjął pacjenta z podejrzeniem koronawirusa, a który wrócił z Chin i wylądował na lotnisku w Pyrzowicach. Tak to się wszystko zaczęło. Gdyby to była prosta walka, już dawno byśmy ją wygrali – zauważył Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Respiratory odebrali również: Agnieszka Kubot-Krawczyk – dyrektor Szpitala Powiatowego w Pajęcznie (na zdjęciu), Wojciech Konieczny – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz Justyna Profus – kierownik Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae”.

Dzień po przekazaniu respiratorów Caritas częstochowska otworzyła nowoczesny magazyn żywnościowy przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Budynek poświęcił bp senior Antoni Długosz. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli: dyrekcja i pracownicy Caritas częstochowskiej, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Biura Ministra Klimatu i Urzędu Miasta Częstochowy oraz główny wykonawca inwestycji.

160 tys. zł to dar kapłanów na zakup respiratorów.

Podziel się cytatem

Magazyn powstał w ramach projektu „Zapobieganie powstawaniu odpadów poprzez zwiększenie odbiorców żywności o kończącym się terminie ważności przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej” sfinansowanego przez NFOŚiGW. To jeden z pierwszych magazynów tego typu w Polsce.

– Bardzo się cieszę, że możemy podnieść standardy naszych usług charytatywnych – powiedział ks. Bator. – Dziękuję NFOŚiGW za dotację, ponieważ Caritas nigdy nie byłoby stać na wybudowanie takiego magazynu. Ta inwestycja to spełnienie naszych marzeń – przyznał.

Reklama

– Codziennie widzimy dokonania niezwykle potrzebnej instytucji, którą jest Caritas, i chętnie wspieramy takie lokalne przedsięwzięcia – powiedział Artur Szymon Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Na podwójną korzyść funkcjonowania magazynu zwrócił uwagę Przemysław Bednarski, dyrektor Biura Ministra Klimatu. – Cieszymy się, że za pośrednictwem NFOŚiGW możemy wspierać aspekty proklimatyczne i prospołeczne takich inwestycji – podkreślił.

Magazyn jest wyposażony w chłodnię i mroźnię. W ramach projektu Caritas zakupiła również samochody dostawcze, wózki paletowe, kompostowniki i wysokoskładowe regały.

Dzięki budowie magazynu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zyskała miejsce do przechowywania żywności o krótkim terminie ważności, którą odbiera od swoich partnerów i przekazuje osobom potrzebującym.

2020-06-30 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: „Let Us Dream” – nowa książka papieża

[ TEMATY ]

książka

papież Franciszek

pandemia

PAP

Jak po pandemii koronawirusa uczynić świat bezpieczniejszym, sprawiedliwszym i zdrowszym miejscem do życia dla ludzi – mówi o tym papież Franciszek w swojej najnowszej książce „Let Us Dream. The Path to a Better Future” (Marzmy. Ścieżka do lepszej przyszłości”. Ukaże się ona 1 grudnia w wersji angielskiej i hiszpańskiej w nowojorskim wydawnictwie Simon & Schuster.

Publikacja jest owocem rozmów papieża z jego brytyjskim biografem Austenem Ivereighem, jakie odbyli już po wybuchu pandemii. Franciszek tłumaczy w niej, jak ten kryzys może nauczyć nas radzenia sobie z problemami, jakim stawiamy czoła w życiu osobistym i w skali światowej.
CZYTAJ DALEJ

Donald Trump: spotkam się z Zełenskim, aby podpisać umowę o minerałach

2025-02-24 19:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Donald Trump

Wołodymyr Zełenski

umowa o minerałach

PAP/EPA

Donald Trump, prezydent USA

Donald Trump, prezydent USA

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że w tym lub następnym tygodniu spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w sprawie podpisania umowy o minerałach.

Prezydent, który w poniedziałek spotyka się w Białym Domu ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem, stwierdził, że porozumienie o minerałach, którego Waszyngton domagał się od Kijowa, jest „bardzo blisko”.
CZYTAJ DALEJ

Atak Rosji na Ukrainę. Poderwano polskie myśliwce!

2025-02-25 09:17

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

wojna

atak

polskie myśliwce

Adobe Stock

Myśliwiec F-16

Myśliwiec F-16

Wojsko polskie poderwało we wtorek nad ranem swoje myśliwce przy wschodniej granicy w związku z rosyjskimi atakami na Ukrainie. Poinformowało o tym na platformie X Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ).

"Uwaga, w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej" - podano w komunikacie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję