Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Procesja inaczej niż zwykle

W tym roku obchody uroczystości Bożego Ciała z racji obostrzeń sanitarnych różniły się od tych z lat poprzednich. Centralna procesja nie przeszła główną ulicą Częstochowy – Alejami Najświętszej Maryi Panny, ale po wałach jasnogórskich. – Mimo tych okoliczności jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za dar Eucharystii i za to, że w ogóle możemy dzisiaj uczestniczyć w tej uroczystej Liturgii oraz procesji do czterech ołtarzy – powiedział o. Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru.

Uroczystej Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. – Zewnętrznie trochę inne niż w zeszłe lata, ale przecież co do istoty, co do sensu, co do tego, co najważniejsze, to Boże Ciało jest tak samo owocne, tak samo pełne obecności Boga – podkreślił bp Przybylski. – W Eucharystii chodzi o życie, w naszym udziale w każdej Mszy św. chodzi o życie, o to, aby to życie trwało, chodzi o jakość tego życia, o przeznaczenie i sens życia każdego z nas – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości wzięli udział w procesji do czterech ołtarzy, które zostały przygotowane na bastionach św. Barbary, św. Rocha, przy pomniku Jana Pawła II oraz na ołtarzu polowym na szczycie. Ich wystrój przypominał m.in. o 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. W procesji udział wzięli częstochowianie, pielgrzymi, przedstawiciele różnych wspólnot zakonnych, ruchów i stowarzyszeń katolickich z terenu archidiecezji częstochowskiej.

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo udzielone przez bp. Przybylskiego ze szczytu Jasnej Góry zgromadzonym wiernym i całemu miastu.

Służby weterynaryjne dziękują

W niedzielę 14 czerwca na Jasnej Górze trwała 28. Pielgrzymka Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. Gościem pielgrzymki był minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Przyjechali przedstawiciele ze wszystkich województw oraz z Głównego Inspektoratu – w sumie ok. 40 osób z całej Polski. Przybyli także m.in. Bogdan Konopka – główny lekarz weterynarii oraz Jacek Łukaszewicz – prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Pielgrzymi modlili się o zdrowie dla wszystkich pracowników służb walczących z epidemią: medycznych, sanitarnych i weterynaryjnych. Dziękowali za to, że te ostatnie w tak trudnym czasie sprostały wytężonej pracy nad kontrolą bezpieczeństwa żywności.

W odpowiedzi na zaproszenie na pielgrzymkę list do uczestników spotkania skierował prezydent RP Andrzej Duda. Podziękował w nim za „wzorowe pełnienie ważnych i odpowiedzialnych zadań”. „To Państwa profesjonalizm jest gwarancją wysokiej jakości żywności, pochodzącej i z krajowych, i z zagranicznych hodowli” – napisał.

– Służba weterynaryjna jest niezmiernie ważna, to jest jedna z najważniejszych służb w państwie, która czuwa i nad naszym zdrowiem, i nad zdrowiem zwierząt. To jest zawód wielkiej odpowiedzialności, trudny, wymagający skomplikowanych studiów, wielkiej wiedzy. I bardzo się cieszę jako minister rolnictwa, który nadzoruje również służby weterynaryjne, że państwo sami spontanicznie chcą tu, u stóp jasnogórskiego tronu – nawet w tych trudnych okolicznościach, które wywołała pandemia – dziękować Panu Bogu przez ręce Maryi za to, że mogą służyć społeczeństwu, za swoje rodziny – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Mszy św. przewodniczył o. Jerzy Brusiło, franciszkanin, krajowy duszpasterz lekarzy i służb weterynaryjnych.

2020-06-17 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent do uczestników Pielgrzymki Służby Zdrowia: zawód medyka to misja społeczna

Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników odbywającej się na Jasnej Górze 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia.

Dziękując medykom za codzienną służbę, zapewnił że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów jego prezydentury.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: 24 miliony pielgrzymów Roku Świętego w Rzymie

2025-09-04 08:14

[ TEMATY ]

Watykan

Rok Święty 2025

BP KEP

Do tej pory około 24 miliony ludzi przybyło do Rzymu z okazji Roku Świętego. Z informacji opublikowanych w Watykanie wynika, że Watykan i miasto Rzym spodziewają się co najmniej 30 milionów pielgrzymów. To największe katolickie wydarzenie pielgrzymkowe odbywające się co 25 lat, otworzył papież Franciszek (2013-2025) w Wigilię Bożego Narodzenia 2024 r., a zamknie papież Leon XIV 6 stycznia 2026 r.

Centralnymi elementami Roku Świętego są pielgrzymka do Rzymu i przejście przez Drzwi Święte, które są otwarte tylko w tym czasie. Osoby, które pielgrzymują do Rzymu i przejdą przez Drzwi Święte z modlitwą i po spowiedzi, mogą uzyskać odpust zupełny. Rytuał ten obejmuje nawiedzenie kilku wyznaczonych kościołów w Rzymie. Obecnie wpisano osiem takich miejsc pielgrzymkowych, w tym Bazylikę św. Piotra, Bazylikę Laterańską, Bazylikę Santa Maria Maggiore i Katakumby.
CZYTAJ DALEJ

Kondolencje i modlitwa Papieża po tragicznym wypadku w Lizbonie

2025-09-04 14:02

[ TEMATY ]

Portugalia

Lizbona

Papież Leon XIV

PAP/EPA/TIAGO PETINGA

Ojciec Święty wystosował telegram do patriarchy Lizbony, przekazując kondolencje i zapewniając o modlitwie w związku z wczorajszym wypadkiem kolejki linowo-terenowej „Gloria”.

Telegram, podpisany przez watykańskiego sekretarza stanu, kard. Pietra Parolina, zapewnia o smutku, z jakim Ojciec Święty przyjął wiadomość o wczorajszym wypadku, wskutek którego zginęło kilkanaście osób, a ponad 20 doznało obrażeń.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję