Reklama

Aspekty

Niezwykły dokument historyczny

Biskup Paweł Socha w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II wydał album zatytułowany Święty Jan Paweł II a Kościół Zielonogórsko-Gorzowski.

Pomysł narodził się za sprawą Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, które w ubiegłym roku zaprosiło mnie, abym wygłosił wykład Jan Paweł II na Ziemi Lubuskiej. Później słuchacze zachęcili mnie, żeby go opublikować. W ten sposób chciałbym zachować dla potomnych wszystkie kontakty, jakie miał Ojciec Święty z naszą diecezją i w ogóle z Ziemią Lubuską – opowiada bp Paweł Socha. Autor podkreśla mnogość materiałów, z których korzystał przy opracowywaniu albumu – dokumentów, przemówień i listów, które Jan Paweł II skierował do naszych biskupów i wspólnoty diecezjalnej jeszcze jako kardynał i już jako papież. Powołuje się także na swoje osobiste kontakty z przyszłym papieżem, który w 1973 r. jako kardynał konsekrował go na biskupa. Za najważniejszą datę w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej uznaje 1997 r., gdy Jan Paweł II przybył do Gorzowa z wizytą pasterską, gdzie wygłosił przemówienie na temat świadków wiary – Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich.

Biskup dodaje, że przy opracowywaniu albumu dysponował bogatym materiałem fotograficznym, co nadaje publikacji szczególny charakter. Dzięki temu, jak mówi, jest ona swego rodzaju dokumentem historycznym. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego w Zielonej Górze. Można ją nabyć w Diecezjalnej Księgarni św. Antoniego.

2020-05-26 18:07

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezentacja albumu o związkach Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim

[ TEMATY ]

album

Roman Czyrka

Nakładem Wydawnictwa KUL ukazał się album o związkach ks. prof. Karola Wojtyły z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W prezentacji, która odbędzie się 7 maja o godz. 11 na Skwerze kard. Wyszyńskiego w Warszawie wezmą udział dr. hab. Urszula Paprocka-Piotrowska, profesor KUL, prorektor ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą, dr. hab. Irena Rolska, prof. KUL, dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL oraz Anna Waszak, dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL.

Album "Alma Mater Lublinensis noszę w sobie wciąż żywą... Związki Jana Pawła II z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim" w dokumencie i fotografii, pod redakcją dr hab. Ireny Rolskiej, prof. KUL, wydany przez Wydawnictwo KUL, prezentuje bogaty zbiór źródeł archiwalnych, dokumentujących dwadzieścia cztery lata obecności ks. prof. Karola Wojtyły na KUL i Jego późniejsze spotkania ze społecznością jedynej katolickiej uczelni od Łaby po Władywostok w czasach komunizmu.
Przedstawione w albumie fotografie i dokumenty archiwalne zostały uporządkowane tak, aby tworzyły chronologiczny ciąg zdarzeń, obejmujący kolejne etapy pracy ks. kard. Karola Wojtyły na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Oprócz fotografii już znanych z wcześniejszych publikacji, w albumie zostały zamieszczone nowe, unikatowe zdjęcia z różnych wydarzeń uniwersyteckich, w których brał udział Karol Wojtyła. Ponadto po raz pierwszy zostały opublikowane archiwalne dokumenty z lat 1954-1987, przechowywane w Archiwum Uniwersyteckim KUL - głównie rękopisy Karola Wojtyły. Nowością jest także dołączone do albumu, szczegółowe kalendarium wydarzeń akademickich z udziałem ks. Karola Wojtyły. Promocji albumu towarzyszyć będzie wystawa "Papież Jan Paweł II. Dar Polski dla świata", przygotowanej przez KUL w związku z kanonizacją Papieża Polaka, która jest prezentowana równolegle w Polsce, Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych.
Ks. dr hab. Karol Wojtyła rozpoczął pracę na KUL w 1954 r. Wykładał historię doktryn etycznych i prowadził proseminarium. Dwa lata później poprowadził także konwersatorium etyczne. Pod koniec 1956 r. Senat Akademicki zatwierdził wniosek Wydziałowej Komisji Kwalifikacyjnej oraz Rady Wydziału Filozoficznego o mianowanie ks. dra hab. Karola Wojtyły zastępcą profesora w Katedrze Etyki. Od 1 grudnia 1956 r. był ks. dr Karol Wojtyła etatowym pracownikiem KUL. W roku akademickim 1960/1961 - ks. bp doc. dr hab. Karol Wojtyła został zatrudniony na pół etatu na uczelni. W grudniu 1976 wniosek Rady Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej o nadanie ks. kard. doc. drowi hab. Karolowi Wojtyle tytułu - przewidzianego statutem KUL - profesora honorowego KUL uchwalił też Senat uczelni.
Wobec tego rektor KUL o. prof. Mieczysław A. Krąpiec OP wysłał list do Departamentu Studiów i Badań Uniwersyteckich i Pedagogicznych Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w Warszawie w sprawie nadania kard. Karolowi Wojtyle tytułu profesora honorowego KUL. Odpowiedź Ministerstwa nigdy nie nadeszła.
Uczelnię, w której był wykładowcą i z która mocna się identyfikował odwiedził Jan Paweł II 9 czerwca 1987 r. w czasie swojej trzeciej pielgrzymki do Polski. Spotkał się wówczas z przedstawicielami świata nauki i społecznością akademicką KUL. Na dziedzińcu uniwersyteckim przypomniał, m.in., że to katolicka specyfika stanowi o atrakcyjności KUL-u w całej polskiej rodzinie akademickiej. Tu padły pamiętne słowa: „Uniwersytecie! Służ Prawdzie! Jeżeli służysz Prawdzie - służysz Wolności. Wyzwalaniu Człowieka i Narodu. Służysz Życiu!”

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję