Reklama

Niedziela Częstochowska

Nieodkryte skarby

Samochodem, rowerem, autobusem, a może pieszo? Nieważne. Ważne, żeby tam dotrzeć i odetchnąć chociaż przez chwilę innym powietrzem – dosłownie i w przenośni.

Niedziela częstochowska 22/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

obiekt

wycieczka

Michał Janik/Niedziela TV

Kościół w Lubieniu

Kościół w Lubieniu

Uroku parafii archidiecezji częstochowskiej położonych w wioskach i małych miejscowościach nie da się nie zauważyć.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu

Maleńka miejscowość Lubień może pochwalić się bardzo interesującym kościołem, na rzecz którego oddali swe talenty trzej wybitni artyści. Kościół wzniesiono w 1932 r. według projektu wybitnego architekta Stefana Szyllera. Polichromię w czasach wojennych wykonał słynny Józef Mehoffer, a kościelne ołtarze – Stanisław Pospieszalski.

Reklama

W głównym ołtarzu widnieje wizerunek Patronki kościoła i parafii. Podobno został wzięty ze starej drewnianej świątyni, która stała na miejscu obecnej. Na ścianach prezbiterium można również zauważyć symbole monumentalnych rozmiarów, którymi są wyobrażenia wezwań z Litanii Loretańskiej – Wieży Dawidowej i Wieży z kości słoniowej. Mają one formę warownych zamków, otoczonych ogrodami z alejami cyprysów. Na ich basztach zaś i balkonach zasiadają anioły.

Pielgrzymi z Warszawy, zdążający na Jasną Górę, mają tutaj przedsmak częstochowskiego spotkania z jasnogórskim wizerunkiem Madonny, jak podkreśla ks. Grzegorz Paszka, proboszcz parafii.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pajęcznie

Pierwotny kościół św. Leonarda został wybudowany w 1140 r., a parafię erygowano w 1251 r. Obecna świątynia została konsekrowana 11 sierpnia 1754 r. Proboszcz parafii ks. Wiesław Jan Bąkowicz dba z wiernymi o ten skarb kultury. Słynący cudami XVI-wieczny obraz Pajęczańskiej Matki Kościoła, odsłaniany w dwóch etapach przy wtórze fanfar skomponowanych przez ks. Marka Cisowskiego, zajaśniał ostatnio pełnym blaskiem w nowo odremontowanym głównym ołtarzu. Cieszą oczy odświeżona polichromia na ścianach kościoła, jego nowy miedziany dach i elewacja, odremontowany ołtarz św. Leonarda oraz budynki parafialne. Cennym artefaktem jest srebrna sukienka Matki Bożej Pajęczańskiej, którą ufundował chorąży wieluński po ocaleniu z niewoli tureckiej, jako wotum wdzięczności. – Rytm parafii dyktują konfesjonał, Eucharystia i codzienna adoracja – podkreśla proboszcz.

2020-05-26 18:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Porto wraca do normy

W kryzys wpada się szybko, ale wychodzi powoli. To także przypadek Portugalii, której w wyjściu na prostą bardzo pomaga rozkwit turystyki. Już wiadomo, że w tym roku odwiedzi ten kraj ponad 10 proc. osób więcej

Informacje Międzynarodowego Funduszu Walutowego z wiosny były optymistyczne: Polska jest już bogatsza od Grecji. Skłaniało do tego porównanie dochodów na mieszkańca przy uwzględnieniu siły nabywczej walut narodowych. Fundusz oceniał, że będziemy coraz bogatsi i za dwa lata możemy pokonać pod względem zamożności kolejny kraj starej Unii – Portugalię.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję