Reklama

Prasa zagraniczna

Ślub on-line

W Singapurze w czasie pandemii COVID-19 uchwalono nowe prawo, które pozwala na zawieranie ślubów cywilnych przez internet. W tym celu wymagane jest, aby narzeczeni, świadkowie i urzędnik stanu cywilnego połączyli się on-line przez którąś z internetowych platform. W związku z tym pojawiło się oczekiwanie niektórych, że na podobną procedurę zezwoli także Kościół katolicki. W specjalnym oświadczeniu katoliccy biskupi z Singapuru stwierdzili, że ślubu kościelnego nie można zawrzeć on-line, a dla zawarcia małżeństwa sakramentalnego wymagana jest fizyczna, a nie tylko wirtualna obecność obydwu stron oraz urzędowych świadków.

Christian Headlines

Czy to koniec czasów?

Pozostające w naszej pamięci najbardziej dramatyczne obrazy z trwającej nadal epidemii COVID-19 skłaniają niektórych do szukania odniesień biblijnych. Czy koronawirus z Wuhan, jest sygnałem nadciągającego końca czasów? Amerykański autor specjalizujący się w tej tematyce (napisał na ten temat ponad 30 książek) Mark Hitchcock przypomina, że Pismo Święte mówi o plagach zagrażających ludzkości. Przytacza w tym kontekście Ewangelię według św. Łukasza i Apokalipsę. Przekonuje, że Biblia zapowiada na koniec czasów śmiertelne plagi, które uśmiercą dużą część ludzkości, i zaznacza przy tym, że COVID-19 nie jest wydarzeniem zapowiadanym w Biblii. – Na pewno jednak – mówi – ta pandemia powinna ludzi obudzić i skłonić do tego, aby wrócili do Chrystusa.

Canadian Conference of Catholic Bishops

Likwidacja diecezji

Reklama

Brak powołań kapłańskich skutkuje zwykle likwidacją lub łączeniem parafii. Zdarza się także, że z powodu braku księży znikają diecezje. Kanadyjska konferencja biskupów ogłosiła właśnie, że Ojciec Święty zdecydował o połączeniu dwóch diecezji w jeden organizm kościelny. Od 6 maja 2020 r. w Annuario Pontificio nie będzie już 2 diecezji na terenie Kanady: archidiecezji w Ottawie i diecezji Alexandria-Cornwall. Zamiast tego będzie jedna archidiecezja: Ottawa-Cornwall. Ponieważ likwidacja jednostki organizacyjnej Kościoła nie jest prostą sprawą, do tego konkretnego połączenia przygotowywano się od kilku lat. W ostatniej fazie, która rozpoczęła się w 2016 r., arcybiskup Ottawy – jezuita abp Terrence J. Prendergast został mianowany administratorem apostolskim diecezji Alexandria-Cornwall. Nastąpiła więc swoista unia personalna obydwu Kościołów lokalnych, która ułatwiła ostateczne połączenie dwóch diecezji w jedną, nową.

Christian Headlines

Religijne społeczeństwo?

Czy religia w USA jest w odwrocie? Jeśli porównamy dane o samoidentyfikacji religijnej czy uczestnictwie w niedzielnych nabożeństwach np. z lat 60. XX wieku do aktualnej sytuacji, może się wydawać, że tak jest, ale dane jeszcze wcześniejsze, np. z końca XVIII wieku, wskazują, że ocena amerykańskiej współczesnej religijności powinna być inna.

Szacuje się, że w końcu XVIII wieku tylko co 3. mieszkaniec Ameryki deklarował swoją przynależność do określonej wspólnoty religijnej, tylko co 5. uczestniczył w nabożeństwach w kościele czy zborze. Dziś aż trzy czwarte Amerykanów deklaruje w badaniach swoją religijną afiliację, a co 3. uczestniczy w modlitewnych celebracjach.

W ostatecznych wnioskach trzeba wziąć pod uwagę religijność w innych krajach bliskich kulturowo USA. Na ich tle wiara Amerykanów nadal wydaje się żywsza, a amerykańskie społeczeństwo można spokojnie nazwać religijnym.

2020-05-26 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję