Reklama

W wolnej chwili

Bajki na receptę

Jak wytłumaczyć dziecku, na czym polega choroba i jej leczenie? Jak oswoić strach przed szpitalem i operacją? Czy mogą w tym pomóc bajki? Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego są przekonani, że tak.

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 52

Adriana Błaszczyk

Bajki łagodzą lęk, tłumaczą np. po co maseczki

Bajki łagodzą lęk, tłumaczą np. po co maseczki

Bajki kontra choroba” to seria książeczek, które wprowadzają w świat Domisia walczącego z białaczką, Michała cierpiącego na astmę i Filipa zmagającego się z cukrzycą. Na pomysł napisania tych książeczek wpadli studenci medycyny – Michał Smoczok i Krzysztof Starszak, kiedy poznali problemy i troski dzieci chorych leżących w szpitalu. – Chcąc być bliżej najmłodszych, zdecydowaliśmy, że musimy coś zrobić, by zapewnić im komfort pobytu w szpitalach – mówi Krzysztof. – Bajka to fajny pomysł, aby łatwiej nauczyć czegoś dzieci, budować ich świadomość i empatię wobec osób chorych. Pomagają też oswoić się z chorobą – argumentuje.

Reklama

Powstały już trzy książeczki dla dzieci zmagających się z białaczką, cukrzycą oraz astmą. Te choroby u dzieci występują coraz częściej. Obecnie jest realizowany kolejny pomysł publikacji pt. Walczymy z wirusami. – Dziś cały świat walczy z pandemią wywołaną koronawirusem – opowiada Krzysztof. – Na każdym kroku słyszymy o zagrożeniu. Obostrzenia, które wprowadzają politycy, zmieniły życie wszystkich ludzi, również najmłodszych. Rodzice i opiekunowie stanęli przed koniecznością udzielenia odpowiedzi na wiele dziecięcych pytań: Dlaczego nie mogę iść do przedszkola, szkoły? Dlaczego nie mogę wyjść z chłopakami na boisko? Po co maseczki i co to właściwie jest ten wirus? Zdecydowaliśmy więc o napisaniu oraz zilustrowaniu bajki poświęconej tematyce chorób wirusowych. To kontynuacja wcześniejszego projektu, choć w tej „wirusowej” książeczce większą wagę przywiązujemy do profilaktyki i prewencji.

Autorzy nie skupiają się wyłącznie na koronawirusie, ale stanowi on tło całej opowieści. – Chcemy w przystępny sposób wytłumaczyć dzieciom, dlaczego należy się stosować do zaleceń i chwilowo zmienić swoją codzienność – podkreśla mój rozmówca. Tak jak w przypadku poprzednich publikacji bohaterem opowieści jest kilkuletni chłopiec, który wspiera wszystkie chore dzieci, pokazując na swoim przykładzie, że droga do zdrowia i równowagi nie jest łatwa, ale chorobę można najczęściej pokonać. Nad całością cyklu czuwają konsultanci medyczni, w przypadku ostatniej pozycji – specjaliści z zakresu chorób zakaźnych. Autorką tekstu jest – zakochana w literaturze dziecięcej – Ewa Jania. Za ilustracje odpowiadają Jakub Szczygieł i Adriana Błaszczyk.

Edukacja jest niezwykle potrzebna – widać to wyraźnie w czasie trwającej pandemii COVID-19. Z uwagi na potrzebę szybkiego działania książeczka zostanie wydana w formie e-booka. Obecnie trwa ostateczny skład jej polskiej wersji. W planach są tłumaczenia na języki angielski i niemiecki. Inicjatywę można wspierać w serwisie: PolakPotrafi.pl .

2020-05-26 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję