Reklama

Dwuosobowy zakon

Najważniejsze jest poznanie i pełnienie woli Bożej!

Podobno niezbyt roztropnie jest zawierać związek małżeński po sześćdziesiątce lub siedemdziesiątce. Pomijam tu względy estetyczne, które szczególnie eksponują ludzie młodzi. Oj, przekonają się oni na własnej skórze, że młodość nie trwa wiecznie, i ani się obejrzą, jak zaczną im wypadać włosy i zęby, zrobią się zmarszczki i zaczną cenić miłe spotkania z rówieśnikami w kolejce do lekarza specjalisty.

Reklama

Ale wracając do małżeństw w wieku starszym – napisał do mnie na ten temat pan Krzysztof z Cieszyna. Oto co pisze: „Z Księgi Rodzaju wynika, że małżeństwo ma dwa cele: pomoc wzajemną i wydanie potomstwa. U seniorów drugi cel nie jest możliwy, ale pierwszy warto realizować. Większość wdów i wdowców ma dzieci i wnuki, i nie jest zainteresowana powtórnym związkiem. Ale też słusznie się uważa, że ze względu na podobny bagaż doświadczeń wdowcy powinni się łączyć z wdowami, a ci którzy nie zawierali małżeństwa – z podobnymi sobie.

Bywają udane małżeństwa z rozsądku. Józefowe – białe małżeństwo to dwuosobowy zakon. Oczywiście, najliczniejsi są powołani do małżeństwa w młodości, niektórzy po owdowieniu do powtórnego związku, a tylko nieliczni do takiego związku w jesieni życia. Najważniejsze jest poznanie i pełnienie woli Bożej!”.

Żeby to człowiek we właściwym momencie zaczął szukać tej woli Bożej względem siebie, to może by uniknął wielu trudnych doświadczeń w życiu. Czasem na starość doznaje olśnienia i wolę Bożą próbuje realizować tak, jak potrafi. Jak choćby w wierszu Kazimierza Węgrzyna pt. DOM, nadesłanym także przez pana Krzysztofa: Wciąż jestem w drodze przygarbiony czasem/ ojczyzny mojej trudnym naznaczony losem/ horyzont wciąż przesuwa granice nadziei/ moim domem jest wiara którą w sobie niosę.

2020-05-26 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję