Reklama

Aspekty

Powołanie – darem

Kościół seminaryjny w Gościkowie -Paradyżu jest miejscem tegorocznych święceń diakonatu i prezbiteratu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Czeka również na kolejnych kandydatów do służby w tym powołaniu.

Trwająca od kilku miesięcy w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa spowodowała odwołanie bądź zmianę form wielu wydarzeń życia religijnego. Dlatego też data tegorocznych święceń diakonatu i prezbiteratu w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej została wyznaczona na 23 maja.

Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 21/2020 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust oraz modlitwa za miasto

2020-05-19 19:21

[ TEMATY ]

odpust

Zielona Góra

św. Urban I

Kamil Krasowski

W parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze trwa odpust parafialny oraz modlitwa za miasto. Uroczystościom przewodniczy pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

W uroczystościach odpustowych w kościele św. Urbana I w Zielonej Górze uczestniczą kapłani, siostry zakonne, parafianie oraz mieszkańcy miasta. Wydarzenie jest transmitowane w mediach społecznościowych.

- Przeżywamy liturgiczną uroczystość tytułu kościoła ku czci św. Urbana I, papieża, męczennika, patrona naszego miasta i parafii, który oddał życie, bo pozostał wierny najwyższym wartościom. Wierzymy, że jego modlitwa będzie nam wypraszać łaskę poznania prawdziwego dobra. Ufamy, że on w sposób szczególny opiekuje się naszą świątynią i wspólnotą parafialną, tutaj, na Wzgórzu Braniborskim, ale i nad całym miastem, któremu patronuje - mówił na początku Liturgii proboszcz ks. kan. Mirosław Donabidowicz.

Zobacz zdjęcia: Odpust parafialny i modlitwa za Zieloną Górę w parafii św. Urbana I.

Uroczystej Eucharystii w intencji parafii oraz całego miasta przewodniczy bp Tadeusz Lityński, który wygłosił okolicznościową homilię.

- Dzisiaj stajemy na tym winnym wzgórzu zielonogórskim, żeby podziękować Bożej Opatrzności za tę świątynię, która została oddana osobie tego męczennika, patrona miasta św. Urbana. Depozyt prawdy ewangelicznej, świadectwo miłości ofiarnej to wartości, którym poświęcili swoje życie ci, którzy odpowiedzieli na powołanie Jezusa, apostołowie, ale także ich następcy. I do nich również jako papież należał św. Urban I, który swoją wierność dla prawdy Chrystusowej, swoją miłość do Chrystusa przypieczętował przelaną krwią - powiedział pasterz diecezji. - Chcemy w tej wdzięczności trwać, ale jednocześnie prosić go o to, aby tę modlitwę, płaszcz opieki roztaczał nad tą parafią i także całym miastem - dodał bp Lityński.

Posłuchaj homilii bp. tadeusza Lityńskiego

Biskup zwrócił także uwagę, że w Zielonej Górze i okolicach nie ma już chorych na COVID-19. Przyznał iż jest to ogromna zasługa medyków, ale także nieustannej modlitwy za chorych i lekarzy wśród nich posługujących, za szpital, miasto i jego mieszkańców.

Pasterz wyraził wdzięczność kapłanom posługującym w parafii za posługę oraz wspólnotom parafialnym za apostolat modlitwy. - Jeżeli tutaj zanosicie modlitwę w intencjach rodziny, kościoła, miasta, czyli wspieracie dzieło budowy tej świątyni, wszelkie inicjatywy duszpasterskie to jesteście apostołami, jesteście budowniczymi, naśladowcami odważnegoo patrona św. Urbana, ale także realizujecie testament naszego wielkiego świętego Jana Pawła II - mówił ksiądz biskup.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszego Prezesa SN

2020-05-25 12:01

[ TEMATY ]

Sąd Najwyższy

PAP

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydent Błażej Spychalski.

Na Twitterze Spychalski napisał, że prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka; kandydatury te przedstawiło Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Z kolei o powołaniu Michała Laskowskiego prezydent zdecydował wybierając spośród trzech kandydatów wśród których znaleźli się też sędziowie Jerzy Grubba i Jarosław Matras.

CZYTAJ DALEJ

Kuba Strzyczkowski nowym dyr. i red. naczelnym Programu Trzeciego Polskiego Radia

2020-05-25 14:46

www.polskieradio.pl

Pracujący od 1990 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia dziennikarz i prowadzący audycje Kuba Strzyczkowski został w poniedziałek powołany na stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na stanowisku tym zastąpił Tomasza Kowalczewskiego.

"W dniu 25 maja br. Tomasz Kowalczewski, dyrektor i redaktor naczelny Programu Trzeciego Polskiego Radia, zwrócił się do Zarządu Polskiego Radia S.A. z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z pełnionej funkcji. Zarząd przychylił się do tego wniosku" - poinformowała w poniedziałek PAP Monika Kuś z Biura Zarządu Polskiego Radia.

Jak wyjaśniła, "na stanowisko to z dniem 25 maja powołany został red. Jakub Strzyczkowski".

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję