Reklama

Suwerenność rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz XVII Liga Krajowa zorganizowała ogólnopolską konferencję pt. Polityka prorodzinna samorządu terytorialnego. Tak jak poprzednimi laty i tym razem miejscem spotkania był jasnogórski Dom Pielgrzyma. Suwerenność rodziny - wymiar lokalny - polski - europejski - tak tym razem brzmiało hasło dwudniowych debat.
Mieliśmy okazje wysłuchać wielu ciekawych wystąpień dotyczących problematyki rodzinnej. Pierwsze z nich poruszało temat niebezpieczeństw związanych z mylnym utożsamianiem polityki prorodzinnej z polityką socjalną państwa. Prezydent Łodzi dr Jerzy Kropiwnicki bardzo wyraźnie przedstawił różnice między nimi i podkreślił potrzebę stworzenia mądrego programu rządowego na rzecz rozwoju rodziny, wskazując konkretne przykłady braku polityki prorodzinnej czy zastępowania jej działaniami czysto socjalnymi. Kolejny mówca - o. prof. Leon Dyczewski ukazał rodzinę i jej autonomię, jako niezwykle ważny czynnik rozwoju lokalnej społeczności. Mówił również o konieczności włączenia się rodzin w życie lokalnych społeczności i wypunktował największe zagrożenia dla trwałości rodziny, wynikające ze wzrostu aktywności zawodowej i rozwoju postaw konsumpcyjnych.
Eucharystią w Kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka rozpoczął się drugi dzień obrad samorządowców. Sobotnie wykłady poprowadził prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Jednym z prelegentów był korespondent prasy francuskiej w Polsce - red. Bernard Margueritte, który podzielił się francuskimi doświadczeniami w dziedzinie polityki prorodzinnej. Obrady wzbogacone zostały możliwością obejrzenia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. Dało to okazję do konfrontacji rozwiązań dotyczących pracy tego typu placówek w różnych rejonach kraju.
Podobnie jak w dniu poprzednim, po kolacji i Apelu Jasnogórskim najbardziej wytrwali spotkali się jeszcze, aby wspólnie śpiewać i rozmawiać, niekoniecznie na konferencyjne tematy. Trudno się dziwić, że mają sobie tak dużo do powiedzenia, spotykają się, w większości, już 10 lat. Właśnie po raz 10. odbyła się pielgrzymka samorządu terytorialnego na Jasną Górę. Poprzedziły ją jeszcze dwa wykłady poświęcone roli organizowanych przez lokalne społeczności "Dni Rodziny" i 20. rocznicy Karty Rodziny. Ten ostatni temat omówił duchowy opiekun samorządowców, ks. dr Kazimierz Kurek.
Pokrzepieni kilkudniową modlitwą, w której może więcej było niż w latach poprzednich trosk i próśb, samorządowcy wrócili do swoich gmin, powiatów i województw. Prezydenci, burmistrzowie, radni wszystkich szczebli zawieźli do "domów" przesłanie tegorocznego spotkania, że rodzina winna być suwerenna i jako fundament państwa musi być otoczona wyjątkową troską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie na popękanym fundamencie

2025-04-29 08:01

Niedziela Ogólnopolska 18/2025, str. 27

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Moim zdaniem

Archiwum TK Niedziela

Wciąż głęboko wierzę, że Chrystus, Ewangelia i Kościół mają dla młodych naprawdę najlepszą propozycję na życie.

Udaje mi się czasem szczerze porozmawiać z młodymi, nawet w czasie szkolnych rekolekcji. Zwykle początek jest trudny i trzeba poczekać, aż pęknie w nich lęk przed otwarciem się, zwłaszcza wobec księdza, a w moim przypadku – jeszcze biskupa. Podsumowując, dzięki tym wszystkim spotkaniom zobaczyłem zupełnie nowe pokolenie młodych, które wielokrotnie musiało budować życie na popękanych fundamentach. W klasie maturalnej, gdzie w spotkaniu uczestniczyło ponad dwadzieścia osób, gorąca dyskusja zaczęła się od wyznania jednego z uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Kolejny czarny dym nad Watykanem!

2025-05-08 11:52

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

W drugim i trzecim głosowaniu na konklawe w czwartek kardynałowie nie wybrali papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się przed południem czarny dym.

W konklawe uczestniczy 133 kardynałów z całego świata, wśród nich czterech Polaków: kardynałowie Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Przeczytaj także: Czy dziś pojawi się biały dym? Transmisja na żywo z Watykanu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję