Reklama

Niedziela Częstochowska

Świętowali odrodzenie

Udziałem w misjach świętych i w Eucharystii pod przewodnictwem abp. Wacława Depo parafia św. Wawrzyńca w Dąbrowie k. Wielunia zakończyła 1 marca obchody jubileuszu 50-lecia jej ponownego utworzenia.

Niedziela częstochowska 10/2020, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

misje eucharystyczne

Krzysztof Jurkowski

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Jubileusz był czasem modlitwy za rodziny parafii

Misje święte są w parafii. Czy też Jezus do mnie trafi? Czy otworzę serce swoje, by łask Jego przyjąć zdroje? Bo gdy tonę w grzechach mroku, krew i woda z Jego boku może obmyć moją duszę, tylko Mu zaufać muszę – każde kazanie ks. prał. dr hab. Marian Duda rozpoczynał tą idealnie oddającą ducha misji pieśnią, skłaniając parafian do refleksji.

Misje święte rozpoczęły się 26 lutego w Środę Popielcową i trwały do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Podczas nich w sposób szczególny rozważano ludzkie życie w świetle Bożego dzieła odkupienia. Każdy dzień przeżywany był pod innych hasłem. W Środę Popielcową towarzyszyły parafianom słowa: „Przez nawrócenie z Maryją do Boga”. Ksiądz misjonarz podkreślał, że mimo iż każdy człowiek grzeszy, Bóg przez swoje miłosierdzie i złożoną na krzyżu ofiarę Jezusa Chrystusa chce dla nas odkupienia. Widzialnym znakiem zawierzenia ludzkich cierpień Bogu były karteczki, które wierni przyklejali na krzyżu misyjnym wystawionym na środku kościoła. Tego dnia odprawiona została również po raz pierwszy Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej, która na pamiątkę misji będzie odprawiana w parafii w każdą pierwszą środę miesiąca. Na zakończenie pierwszego dnia ks. Duda spotkał się z dąbrowską młodzieżą.

Reklama

Drugi dzień misji upłynął na rozważaniu tajemnicy Eucharystii. Odbyło się również spotkanie z dziećmi. W piątek podczas Mszy św. parafianie zgłębiali tematykę wierności Krzyżowi Świętemu. Ksiądz misjonarz wraz z księdzem proboszczem Rafałem Zawiszą odwiedzili tego dnia chorych i starszych wiekiem. Została również odprawiona Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przez całą sobotę parafianie mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, a nauki misyjne skupiały się wokół łaski sakramentu chrztu. Tego dnia wierni odnowili także przyrzeczenia chrzcielne. Od czwartku do soboty w misjach uczestniczyły również Małe Siostry Baranka, które cudownie śpiewały podczas Eucharystii. Jako zakon żebraczy chodziły również od domu do domu, by każdemu mieszkańcowi Dąbrowy głosić miłość Jezusa Chrystusa.

Misje zakończyły się w niedzielę 1 marca podczas uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który poświęcił krzyż misyjny zawieszony na zewnętrznej ścianie kościoła i udzielił uroczystego błogosławieństwa. Eucharystia była zwieńczeniem obchodów roku jubileuszu 50-lecia ponownego erygowania parafii, które 10 marca 2019 r. rozpoczął abp senior Stanisław Nowak.

– Jubileusz był przede wszystkim czasem wdzięczności za dar parafii, za duszpasterzy i wszystkich, którzy tę parafię tworzyli i wciąż tworzą. To był czas modlitwy za rodziny naszej parafii i za wszystkie wspólnoty – powiedział Niedzieli proboszcz ks. Rafał Zawisza. – Jednym z ważniejszych wydarzeń w minionym roku jubileuszowym była modlitwa w Wieruszowie przy grobie pierwszego proboszcza parafii ks. kan. Józefa Mocha oraz pielgrzymka do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Pielgrzymowaliśmy też do naszej archikatedry, gdzie modliliśmy się przy grobie bp. Stefana Bareły, który 50 lat temu powołał do istnienia naszą parafię. Szczególnym duchowym owocem jubileuszowych obchodów jest grupa, która w każdą drugą sobotę miesiąca modli się za kapłanów i o powołania kapłańskie. Trwałym owocem jubileuszu jest także zainicjowanie na stałe Nowenny do Matki Bożej Częstochowskiej – podkreślił ks. Zawisza.

2020-03-03 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

300 lat to piękny jubileusz

Niedziela przemyska 38/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

abp Józef Michalik

Archiwum parafii

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła. 1960 r.

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła. 1960 r.

Jak informowaliśmy już na łamach „Niedzieli Przemyskiej” parafia Majdan Sieniawski obchodzi w bieżącym roku 300-lecie swego istnienia. W niedzielę 7 września br. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik

Mszę św. jubileuszową sprawował Metropolita Przemyski w asyście wszystkich księży rodaków, w tym dwóch misjonarzy: michaelity Zdzisława Urbanika, od 30 lat misjonarza najpierw w Paragwaju a następnie w Argentynie, od wielu lat proboszcza parafii w Buenos Aires i delegata Ojca Generała na Paragwaj i Argentynę, michaelity Adama Gąsiora pracującego na Ukrainie oraz miejscowego proboszcza a zarazem dziekana dekanatu sieniawskiego ks. prał. Edwarda Piekło, który w tym roku obchodzi też swoje jubileusze – 40-lecia kapłaństwa i 30-lecia proboszczowania w Majdanie Sieniawskim. W koncelebrze znaleźli się również księża rodacy: dominikanin Eugeniusz Pokrywka, pracujący na Pomorzu, ks. prał. Franciszek Goch, dziekan dekanatu w Brzozowie, ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii w Przemyślu, diecezjalny opiekun RAM-u oraz ks. Tomasz Sieradzki i Krzysztof Zwoliński. Obecni byli również niektórzy księża wikarzy tutaj pracujący, jak też księża z dekanatu, którzy dojechali po odprawieniu Mszy św. w swoich parafiach. W uroczystej Sumie wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie oraz wierni z parafii sąsiednich.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję