Gdy księża proboszczowie zaprosili małżonków do odnowienia przysięgi małżeńskiej, wyszło na środek obu kościołów kilkadziesiąt par. Jest to zawsze bardzo wzruszający moment, gdy małżonkowie podają sobie ponownie prawe dłonie i ślubują wzrastać w pięknej, wiernej i dozgonnej miłości małżeńskiej.
Goście specjalni
Zaproszonymi gośćmi, którzy specjalnie na ten dzień przybyli do Dębna, byli państwo Anna i Dariusz Porazikowie ze Szczecina. Od 38 lat są zakochanym małżeństwem, mają 5 dzieci, a od 22 lat działają w Domowym Kościele, byli także parą diecezjalną, prowadzili wiele rekolekcji dla rodzin i tych 15-dniowych, i krótkich 4-dniowych. To że są szczęśliwym małżeństwem, to według nich dzięki formacji w DK, dzięki wspólnocie. Są rodzicami wspaniałych dzieci (dwoje ma już swoje rodziny) i dziadkami 6 wnucząt. Pan Dariusz jest szafarzem, jest też na drodze formacji do diakonatu stałego, podjął studia w Wydziale Teologicznym US, jest na II roku. Jak udaje im się pogodzić to wszystko, tj. małżeństwo, rodzicielstwo, czas dla wnucząt, pracę, studia, posługi, zaangażowanie w Kościele i wspólnocie? – Dzięki Panu Bogu, tak odczytują Jego plan dla swojego życia i poddają się Jego woli i prowadzeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Swoją obecnością zaszczyciła nas także w tym dniu diecezjalna doradczyni życia rodzinnego Monika Możejko wraz z małżonkiem Pawłem.
Spotkania małżeńskie
Reklama
O godz. 14 rozpoczęła się druga część spotkania. Odbyła się, jak co roku, w Restauracji Panorama, gdzie wszyscy przybyliśmy, by kontynuować nasze spotkanie małżeńskie. Jako doradczyni rodzinna miałam zaszczyt poprowadzić to spotkanie wraz z moim ukochanym mężem Stanisławem.
To uroczyste popołudnie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą, którą poprowadził ks. dziekan Henryk Łącki, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie. Potem zjedliśmy wspólny obiad, była kawa, herbata, a na deser domowe przepyszne wypieki, które przygotowała dla nas p. Agnieszka Findlik. W tym miejscu chciałabym w imieniu wszystkich bardzo gorąco podziękować p. Agnieszce za jej gotowość do pomocy, życzliwość, pracę i wkład w działalność poradnictwa rodzinnego w Dębnie.
Tradycją naszego „wesela” dębnowskiego jest przelanie butelki wina z Kany Galilejskiej do stągwi kamiennej, co pięknie uczynił wraz ze słowami modlitwy ks. kan. Robert Szumowski, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie. Jak każdego roku mogliśmy wybrać przygotowane cytaty, aby móc wziąć dla siebie jedno zdanie – do popracowania nad sobą i swoim życiem przez ten rok. Tym razem przygotowałam słowa naszego wielkiego Polaka, kard. Stefana Wyszyńskiego, który w 1967 r. napisał Społeczną Krucjatę Miłości, czyli program odnowy życia codziennego. Już 7 czerwca tego roku Kościół beatyfikuje Prymasa Tysiąclecia.
Małżeństwo oparte na fundamencie sakramentu jest niezwykłą wartością.
Bal dla Zakochanych
Reklama
Następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na parkiet i rozpoczęliśmy Bal dla Zakochanych tradycyjnym polonezem, do którego przygotowała nas p. Maria Woś, za co serdecznie dziękujemy. Bal zakończył się ok. godz. 20. Wielkie słowa podziękowania należą się także p. Mariuszowi Janczurze za dobór odpowiedniej muzyki. Pan Mariusz poprowadził konkurs dla par małżeńskich, w takcie którego okazało się, że najmłodsza stażem para jest miesiąc po ślubie, a najdłuższym stażem pochwalili się małżonkowie, którzy obchodzą w tym roku 56. rocznicę sakramentu małżeństwa. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Podziękowania
W tym miejscu składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby to piękne święto mogło się odbyć po raz piąty w Dębnie; szczególnie księżom, którzy zachęcali najpierw do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, do naprawienia relacji w małżeństwach i w rodzinach. Dziękujemy małżonkom, którzy co roku wychodzą na środek obu kościołów parafialnych, by dziękować Panu Bogu za dar sakramentalnego małżeństwa i prosić o potrzebne łaski na dalsze lata.
Na koniec przytoczę ważne słowa przewodniczącego Rady ds. Rodziny na Konferencji Episkopatu, które wypowiedział w Warszawie 24 stycznia 2020 r.: „w dzisiejszych czasach należy podkreślać, że małżeństwo oparte na fundamencie sakramentu jest niezwykłą wartością”. Zaznaczył, że jest „to środowisko radości, miłości, bezpieczeństwa i wzrostu w człowieczeństwie. Taki wizerunek rodziny w dzisiejszych czasach wymaga dowartościowania i promocji”.
Już nie możemy się doczekać przyszłego roku, aby ta piękna dębnowska tradycja była kontynuowana. To wielkie i cenne przeżycie dla wszystkich małżonków, naszych rodzin, ale także dla narzeczonych, którzy decydują się wstąpić w sakramentalny związek małżeński. Mogliśmy być dla siebie i innych przykładem, a także świadectwem tego – jak pisze św. Paweł – „teraz więc trwają wiara, nadzieja i miłość, lecz z nich największa jest miłość” (1 Kor 13).