Reklama

Niedziela Legnicka

Pochylić się nad cierpieniem

Z racji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego księża biskupi z Legnicy odwiedzili chorych w ośrodkach Caritas.

Niedziela legnicka 9/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Msza św.

bp Marek Mendyk

Światowy Dzień Chorego

Dorota Malinowska

Mszy św. w Jeleniej Górze przewodniczył bp Marek Mendyk

Mszy św. w Jeleniej Górze przewodniczył bp Marek Mendyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski odwiedził Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy Caritas „Samarytanin”. W kaplicy ośrodka odprawił Mszę św. w intencji chorych oraz całego personelu medycznego.

Odniesienie do Boga

W homilii nawiązał do odczytywanych tego dnia tekstów Pisma Świętego. Mówił: – Jezus przyszedł po to, żeby samemu przeżyć i nam pokazać, jak żyć, dokonując różnych dzieł, ale też, żeby pokazać, jak przeżyć to wszystko, co jest jakimś kresem, schyłkiem, przejawem słabości, dotknięciem chorobą, niesprawiedliwością, złością ze strony człowieka, czy też osobistym błędem lub winą. On po to przyszedł, aby ukazać sposób bycia w tych trudnościach. Dlatego Izajasz mówi: „W Jego ranach jest nasze uzdrowienie” (Iz 53, 5) – mówił biskup Zbigniew. – Nie rodzimy się dla tego życia po to, byśmy tylko tutaj żyli jako młodzi, zdrowi, uśmiechnięci, ale rodzimy się po to, aby nauczyć się naszego osobistego odniesienia do Boga. A nie ma lepszego sposobu zwracania się do Boga jak wtedy, kiedy człowiek zacznie uznawać swoją kruchość, swoją słabość, swoje rany. Ale jeśli będzie patrzył na Chrystusa i Jego rany, w nich odnajdzie swoje uzdrowienie. Jesteśmy powołani do pełniejszego życia z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Dzień chorego to dzień szczególny, bo w naszej placówce przebywają ludzie chorzy, cierpiący, którzy pozostają pod naszą opieką często dłuższy czas. Jest to też dzień świąteczny dla personelu, bo świętują razem z pacjentami, którymi zajmują się na co dzień, a wizyta biskupa jest takim specjalnym wydarzeniem, które bardzo ich umacnia – mówi Małgorzata Klocek, wiceprezes Stacji Opieki Caritas Diecezji Legnickiej.

Po Eucharystii ksiądz biskup odwiedził pacjentów w ich salach i udzielił im sakramentu namaszczenia chorych.

Przypomnijmy, że Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy „Samarytanin” Caritas Diecezji Legnickiej został otwarty 18 października 2008 r. Całodobową opiekę znajduje w nim 40 ciężko chorych osób, często sparaliżowanych i na wózkach inwalidzkich. Pacjentami opiekują się lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, opiekunki i wolontariusze. W budynku przy ul. Poselskiej w Legnicy mieszczą się: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Warsztaty Terapii Zajęciowej, rehabilitacja oraz Okno Życia, które zostało otwarte w marcu 2010 r. w Dzień Świętości Życia. (fotorelacja na stronie: www.legnica.fm).

Jelenia Góra

Natomiast w Jeleniej Górze miejscem spotkania biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka z chorymi był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Caritas. O przygotowaniu do tych odwiedzin mogliśmy przeczytać w jednym z poprzednich numerów Niedzieli Legnickiej (Nr 6/2020).

Księdzu biskupowi towarzyszyli także ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej i ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego. W koncelebrowanej Eucharystii uczestniczyli również księża, którzy sami są pacjentami tego domu oraz ks. Rafał Berezowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jeleniej Górze.

Reklama

W homilii ksiądz biskup nawiązał do ewangelicznych obrazów, przypominających o spotkaniu Jezusa z chorymi.

– Jezus ofiarowuje chorym to, czego oczekuje każdy człowiek, bez względu na okoliczności, w jakich się znajduje: doświadczenie życzliwości, miłości i szacunku. Daje im też doświadczenie miłosierdzia, czyli On sam ofiaruje siebie samego. Tylko ktoś, kto osobiście przeżył cierpienie, będzie potrafił pocieszyć drugiego człowieka – mówił.

Również tutaj ksiądz biskup udzielił sakramentu namaszczenia chorych, oraz odwiedził tych pacjentów, którzy ze względu na osłabienie pozostają w swoich pokojach.

W „Samarytaninie” pod całodobową opieką jest 40 osób.

Podziel się cytatem

Na co dzień opieką duszpasterską otaczają chorych księża, którzy sami korzystają z pomocy ośrodka. Nieformalną funkcję kapelana pełni jeden z nich – ks. Władysław Sanak.

– Co prawda wiemy, że wokół nas są ludzie chorzy. Ale zazwyczaj nie są zbyt zauważani, mało się o nich pamięta, a dzień chorego jest taką okazją, aby do chorych pójść – mówi ks. Władysław.

– My cieszymy się, że do naszego ośrodka przyjechał biskup Marek. To wielka radość dla nas, że przyjeżdża, aby wlać w nasze serca trochę więcej radości, pokoju, bo jest nam to potrzebne, szczególnie w tej sytuacji, kiedy dla nas chorych jest to czas trudny z powodu różnych bólów itp. Dzień chorego trochę otwiera oczy, aby widzieć ich też w swoich domach, czasem gdzieś wstydliwie schowanych przez rodziny przed oczami innych. Natomiast sam sakrament to swoiste dotknięcie Pana Jezusa. My jako kapłani jesteśmy też przedłużeniem Jego rąk i możemy się radować, ile razy możemy nieść Chrystusa innym w Wiatyku, Komunii św., w sakramencie chorych. To jest nasza radość, nasze szczęście – dodaje.

Pacjentom jeleniogórskiego zakładu towarzyszyli też tego dnia uczniowie III LO w Jeleniej Górze pod opieką pedagog p. Bożeny Fijałkowskiej. Przedstawili repertuar artystyczny, poczęstowali własnymi wypiekami oraz wsparli chorych ciepłym słowem.

2020-02-25 12:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W duszpasterstwie o Henryku Pobożnym

Niedziela legnicka 14/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Spotkania odbywają się w ramach działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

Spotkania odbywają się w ramach działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

Co roku 9 kwietnia na terenie diecezji obchodzona jest kolejna rocznica Bitwy Pod Legnicą z 1241 r., w której śmierć poniósł książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej.

Nie dziwi więc fakt, że kolejne, 354. już, spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 poświęcono osobie księcia.
CZYTAJ DALEJ

Papież do kardynałów: Stójcie przy mnie jak bracia

2026-06-26 10:38

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

konsystorz

Leon XIV

Vatican Media

Liczę na waszą pomoc w rozeznawaniu tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła. Pomóżcie mi dostrzegać znaki nadziei, ale także nie pomijać trudności - powiedział Leon XIV do kardynałów w mowie rozpoczynającej obrady konsystorza nadzwyczajnego. W Watykanie rozpoczęło się 26 czerwca dwudniowe zgromadzenie kardynałów, którzy razem z Papieżem omówią cztery tematy dotyczące ewangelizacji, misji w świecie, synodalności, nowych wyzwań.

W mowie inaugurującej obrady Papież jeszcze raz wyraził pragnienie, aby spotkania z kardynałami były rozmową, która pomoże mu w służbie misji Kościoła. Wspólna praca jest przejawem – jak zauważył Ojciec Święty – budowania komunii Chrystusa, która pozostaje codziennym nawróceniem i urzeczywistnia się w Kościele synodalnym.
CZYTAJ DALEJ

Czuwanie modlitewne

2026-06-26 22:35

Archiwum ks. Tomasza Jarosza

W niedzielę, 28 czerwca, w wigilię uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz liturgii wręczenia paliuszy nowym metropolitom przez Ojca Świętego Leona XIV, w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbędzie się czuwanie modlitewne w intencji nowych arcybiskupów metropolitów.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 18.00 Mszą św. pod przewodnictwem ks. kard. Konrada Krajewskiego, Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego. Homilię wygłosi ks. kard. Grzegorz Ryś, Arcybiskup Metropolita Krakowski oraz Protektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie. Następnie, w godz. 19.00–20.00, adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi ks. abp Andrzej Przybylski, Arcybiskup Metropolita Katowicki. Wydarzenie odbędzie się w Kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy Via delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie. Księża, którzy pragną koncelebrować Mszę św. proszeni są, by zabrali ze sobą albę, czerwoną stułę oraz celebret.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję