Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

rocznica

parlament

Sybiracy

parlamentarzyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posłowie i senatorowie u tronu Królowej

Siedemdziesięcioro posłów i senatorów oraz europarlamentarzystów z różnych klubów parlamentarnych przybyło na doroczną 31. Pielgrzymkę Parlamentarzystów Polskich. – Jasna Góra to miejsce, gdzie możemy w spokoju i zadumie pomyśleć nad sobą, nad dalszymi działaniami, które będziemy podejmować, i myślę, że to jest najważniejszy cel, z którym przyjeżdżamy – zauważył Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Nasze modlitwy muszą się tutaj przeradzać w bardzo głęboką osobistą refleksję nad tym, co się dzieje z nami, z naszą służbą wspólnotową wobec ojczyzny – zaznaczył Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Pielgrzymka rozpoczęła się od wysłuchania konferencji ks. Piotra Burgońskiego, duszpasterza parlamentarzystów. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Drodzy parlamentarzyści – zwrócił się do zebranych – jestem świadom tego, że stając dzisiaj razem z wami na modlitwie, Eucharystii, w tym szczególnym miejscu zawierzenia Bogu, wchodzę w sam środek waszego trudu i waszego zaangażowania w służbie narodu. Dlatego jesteśmy razem z Maryją, która prowadzi nas ku Chrystusowi – podkreślił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po raz pierwszy jako marszałek Sejmu gościła na Jasnej Górze Elżbieta Witek. – Jasna Góra jest miejscem wyjątkowym i myślę, że dla wszystkich Polaków nieodłącznie związanym z Polską, z polskością, z obroną Polski i polskości, ale także z cudami – w najtrudniejszych momentach naszej historii to właśnie tu, na Jasną Górę, pielgrzymowali Polacy, żeby prosić Matkę Boską o pomoc i wsparcie – powiedziała marszałek Witek i dodała, że wielkie wrażenie zrobił na niej Apel Jasnogórski, w którym uczestniczyła po raz pierwszy. W zabytkowej Bibliotece pani marszałek dokonała wpisu do księgi pamiątkowej: „Jestem tu, na Jasnej Górze, w szczególnym czasie, ważnym dla mnie osobiście i dla naszej Ojczyzny. Dziękuję Matce Bożej za to, że jestem córką tej ziemi, Polski. Dziękuję za wsparcie i opiekę. Każdego dnia będę zawierzać naszej Matce, Maryi, nasz kraj i jego wszystkie sprawy. Okazując wdzięczność za wszystkie dary, proszę Ojców Paulinów o modlitwę za naszą Ojczyznę i za nas”.

Sybiracy w rocznicę wywózki

Na Jasnej Górze modlili się 8 lutego członkowie Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie. Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej rozpoczęli Konferencję dla Rodaka.

Modlitwa w jasnogórskim sanktuarium przypadła w 80. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Syberię. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji zamordowanych i zesłanych Polaków zamieszkujących wschodnie województwa II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu przewodniczył bp Marian Buczek.

Podczas Konferencji zorganizowano zbiórkę dla polskich dzieci pozostających na Wschodzie, przede wszystkim w Kazachstanie. Spotkanie zakończył koncert muzyki patriotycznej.

Chorzy u Matki

W dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes (11 lutego) w tym roku po raz 28. obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Ojciec Święty Franciszek napisał w orędziu na ten dzień: „Kościół chce być coraz bardziej i lepiej «gospodą» Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus (por. Łk 10, 34), to znaczy domem, w którym można znaleźć Jego łaskę, wyrażającą się w gościnności, w akceptacji, w podniesieniu na duchu”.

Na Jasnej Górze w tym dniu tradycyjnie odprawiono Mszę św. w intencji ludzi chorych i nabożeństwo lurdzkie. Kapłani pobłogosławili Najświętszym Sakramentem każdego chorego uczestnika Eucharystii. Miały także miejsce: kwesta na rzecz wspólnoty „Betel” – Katolickiego Ruchu Dobroczynnego oraz całonocne czuwanie w intencji chorych. Prowadziła je także wspólnota „Betel”.

2020-02-11 08:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły pisze List otwarty do rządu i parlamentarzystów

Delegaci organizacji zrzeszonych w Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły podczas II Zjazdu KROPS, który odbył się 24 maja, przyjęli Rezolucję "Szkoła wiedzy - nie ideologii" skierowaną do Władz Rządowych, Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacje społeczne apelują w niej "o przywrócenie systemu oświaty skupionego na integralnym kształtowaniu dojrzałego człowieka w procesie wychowania i edukacji oraz zawrócenie z drogi transformacji szkolnictwa polskiego według szkodliwych wzorców narzucanych przez globalne instytucje i Unię Europejską". Autorzy Rezolucji wysuwają też konkretne żądania pod adresem polityków, m.in. upominają się o ochronę życia rodzinnego i praw wychowawczych rodziców. Żądają powrotu szkoły, która daje uczniom rzetelną wiedzę oraz wychowania zakotwiczonego w polskiej kulturze wyrosłej z cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa. Apelują o wycofanie polskiej oświaty z programu „edukacji włączającej” i oczekują rozwoju szkół specjalnych i ich odpowiedniego finansowania. Są przeciwni tworzenia ze szkół placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Publikujemy tekst Rezolucji:
CZYTAJ DALEJ

Jak odpowiedzieć na manifest lefebrystów? Kardynał proponuje odpowiedź doktrynalną

2026-06-27 13:15

[ TEMATY ]

konsystorz

kardynał Gerhard Ludwig Müller

manifest lefebrystów

Episkopat News

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller podczas nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV zaproponował przygotowanie oficjalnej odpowiedzi doktrynalnej Stolicy Apostolskiej na manifest przekazany niedawno przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) papieżowi i kardynałom. Według informacji włoskiego dziennika Il Giornale, emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary zasugerował również utworzenie struktury wzorowanej na dawnej Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która mogłaby przyjmować duchownych i wiernych opuszczających Bractwo w przypadku formalnego rozłamu z Rzymem.

Propozycja padła kilka dni po przekazaniu przez FSSPX wyznania wiary, w którym Bractwo zarzuciło Stolicy Apostolskiej odejście od Tradycji i niezmiennego Magisterium Kościoła. Zdaniem kard. Müllera zarzuty te wymagają jednoznacznej odpowiedzi doktrynalnej, potwierdzającej ciągłość nauczania Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Nie wiesz co robić w wakacje? Zobacz, gdzie i jak będzie się bawić młodzież katolicka

Blisko 120 tys. młodych weźmie udział w wydarzeniach ewangelizacyjnych, nie liczących tych, którzy pójdą na pielgrzymki - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. W czasie wakacji odbędą się m.in. Jezuickie Dni Młodzieży, Paradiso czy Festiwal Życia w Kokotku.

W okresie wakacyjnym duszpasterstwa diecezjalne i zakonne przygotowały dla młodych szereg propozycji w różnych częściach kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję