Reklama

Niedziela Małopolska

W obronie rodziny

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został laureatem nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

Niedziela małopolska 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

nagroda

abp Marek Jędraszewski

Anna Bandura

Abp Marek Jędraszewski przyjmuje wyróżnienie z rąk redaktora naczelnego „Źródła” dr. inż. Adama Kisiela

Abp Marek Jędraszewski przyjmuje wyróżnienie z rąk redaktora naczelnego „Źródła” dr. inż. Adama Kisiela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz 24. wręczono nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, którą w 1997 r. ustanowiła Fundacja „Źródło”. Kapituła wręczyła wyróżnienie abp. Jędraszewskiemu na konferencji prasowej 24 stycznia w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej.

Nagroda przyznawana jest osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin w Polsce. – Te szczególne zasługi metropolity krakowskiego, to te w posłudze myślenia wypełnianej jako naukowca, biskupa, pasterza polskich rodzin. Wyrażają się w odnajdywaniu dróg, które powinny prowadzić rodziny ku zbawieniu. Odnajdywaniu drogowskazów. Ksiądz arcybiskup te drogowskazy nie tylko odnajduje, ale w pełnej prawdzie i niekiedy wbrew poprawności politycznej pokazuje otwarcie wszystkim rodzinom – powiedział w rozmowie z Niedzielą prof. Janusz Kawecki. I zaznaczył: – To wszystko słyszeliśmy w przekazach od naszych czytelników, które docierały do tygodnika, a przez to do Kapituły. W tym roku Kapituła jednomyślnie zaproponowała metropolitę krakowskiego na laureata nagrody, a ksiądz arcybiskup zgodził się to wyróżnienie przyjąć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W swoim przemówieniu abp Jędraszewski podziękował członkom Kapituły, a także tym, którzy odważnie przybliżają biblijną prawdę o człowieku: – (…) Stąd moja wielka wdzięczność dla Państwa, którzy zechcieli mnie tym wyróżnieniem obdarować, ale jeszcze większa wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy mają odwagę świadczyć o wielkości człowieka we współczesnym świecie, o jego powołaniu do pełni życia, do świętości, o jego powołaniu także, by wszędzie tam, gdzie jest, realizował w sobie Boży zamysł. I żeby wszędzie tam, gdzie kroczy, przyjmował Chrystusa jako klucz do zrozumienia siebie, jako moc do dążenia do swej pełni.

Arcybiskup Jędraszewski zadedykował otrzymaną nagrodę wszystkim tym, którzy mają odwagę bronić prawdy o człowieku, nawet jeżeli dla tej prawdy cierpią. Podsumował swoje wystąpienie słowami: – Doskonale wiemy i tego też nas Pan Jezus uczy: zwycięstwo, jeśli przychodzi, to przychodzi przez cierpienie i krzyż, bo krzyż Chrystusa jest krzyżem zwycięstwa.

Drogi, które odnajdujemy, powinny prowadzić rodziny ku zbawieniu.

Podziel się cytatem

Po wręczeniu nagrody goście wraz z metropolitą krakowskim udali się do bazyliki św. Floriana, gdzie ksiądz arcybiskup odprawił Mszę św. dziękczynną.

Jerzy Ciesielski, student, absolwent, a później profesor Politechniki Krakowskiej, żył w latach 1929-70. Posługiwał w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął w katastrofie statku na Nilu, próbując uratować dwoje swoich dzieci.

17 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Laureat medalu „Mater Verbi” 2012

Niedziela świdnicka 39/2012

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Niedziela

nagroda

ŁUKASZ PLUTA

Tomasz Pluta

Tomasz Pluta
Podczas tegorocznej, XVI już Pielgrzymki Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela” na Jasną Górę, która odbyła się 15 września pod hasłem „Wierzę w Jednego Boga”, medalem „Mater Verbi” został odznaczony nasz redakcyjny kolega Tomasz Pluta z Wałbrzycha. Wyróżnienia przyznaje ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. Tomasz Pluta z Tygodnikiem Katolickim „Niedziela” związany jest od 2005 r. (współpracował z nią w ramach „Niedzieli na Dolnym Śląsku”). Ale tak naprawdę swój debiut w Tygodniku „Niedziela” miał jako nastoletni ministrant, kiedy to wydrukowano w kąciku poświęconym ministrantom fragment jego listu (lata 80. ubiegłego wieku). Jak sam mówi, prasa katolicka, w tym Tygodnik Katolicki „Niedziela”, zawsze była obecna w jego rodzinnym domu, do lektury której zachęcali jego oraz czwórkę rodzeństwa rodzice Stanisława i Zygmunt. Od 2006 r. współpracuje z „Niedzielą Świdnicką”, czyli od początku jej istnienia, tj. od 15 października. Jest mocno zaangażowany w promocję pisma na terenie diecezji świdnickiej. Na samym początku osobiście odwiedzał dziesiątki parafii, dostarczając list bp. Ignacego Deca i ks. inf. Ireneusza Skubisia oraz promocyjne pierwsze wydanie edycji świdnickiej. Podczas Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej w 2006 r. promował Tygodnik „Niedziela”. Pełni funkcję rzecznika prasowego Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej. Dzięki osobistemu zaangażowaniu z ramienia Tygodnika relacjonuje na bieżąco wydarzenia ze szlaku, realizując patronat medialny „Niedzieli” nad Pielgrzymką Świdnicka. Jest autorem wielu artykułów poświęconych pielgrzymowaniu oraz pomysłodawcą i moderatorem strony internetowej www.pielgrzymka-swidnicka.pl, na której promuje Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Strona zaledwie rok od jej uruchomienia przekroczyła ponad 100 tys. wejść, a podczas tegorocznej pielgrzymki na Jasną Górę osiągnęła blisko 107 tys. odwiedzin. Jako stały współpracownik edycji świdnickiej na bieżąco relacjonuje wydarzenia z diecezji. W jego obszarze zainteresowań jest tematyka poświęcona duszpasterstwu młodzieży, pieszemu pielgrzymowaniu, turystyce, grupom modlitewnym oraz kulturze. W 2005 r. po śmierci Jana Pawła II był pomysłodawcą i współorganizatorem Mszy św. w intencji Papieża na wałbrzyskim stadionie, gdzie zgromadziło się około 30 tys. wiernych, oraz pielgrzymki na górę Chełmiec pod Krzyż Milenijny, gdzie pielgrzymowało około 10 tys. ludzi (pokonując ponad 7 km i wspinając się na poziom prawie 700 m n.p.m.). Msza św. jest od tamtej pory co roku odprawiana, a na Chełmiec pielgrzymuje rokrocznie wałbrzyska młodzież. Zawodowo związany z wałbrzyskimi wodociągami, gdzie oprócz pełnienia ważnych funkcji kierowniczych angażuje się w duszpasterstwo pracowników wodociągów. Jest członkiem Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska i inicjatorem odprawianych w każdą pierwszą sobotę miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu Mszy św. w intencji pracowników i rodzin wałbrzyskich wodociągów. Prywatnie żonaty, ma dwoje już dorosłych dzieci. Małżonka Monika - pielęgniarka z dyplomami dwóch wyższych uczelni, córka Justyna - studentka dwóch kierunków prawa i ekonomii oraz syn Łukasz - uczeń szkoły średniej. Zapytany, czym dla niego jest TK „Niedziela” mówi: - To przede wszystkim cenne źródło informacji o Kościele i świecie. W moim domu rodzinnym od zawsze była obecna prasa religijna. Dzięki temu wysiłek wychowawczy rodziców zyskiwał duże wsparcie. Otrzymywaliśmy cenne argumenty w rozmowach z rówieśnikami. Wciąż czytanie prasy katolickiej usposabia człowieka w tych trudnych czasach do zajmowania właściwego stanowiska w wielu aspektach życia. Moja współpraca z „Niedzielą” daje mi poczucie udziału w czymś bardzo ważnym. Kiedy przeglądam kolejne strony czasopisma, zapoznaję się z nauczaniem Papieża, wydarzeniami w Kościele na całym świecie, docieram również do wydarzeń diecezjalnych, uświadamiam sobie wtedy, że moja skromna praca stanowi jakąś maleńką cząstkę w tej wielkiej misji ewangelizacyjnej Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Papież do polskiej młodzieży: roztropnie rozeznawajcie powołanie

2026-06-24 11:00

[ TEMATY ]

Papież do Polaków

Vatican Media

Leon XIV pozdrowił Polaków przybyłych na audiencję generalną na Placu św. Piotra. Zwracając się do polskiej młodzieży mówił o odkrywaniu Boga w pięknie stworzenia oraz zapewnił o modlitwie o mądre wybory szkół i studiów - informuje Vatican News.

Ojciec Święty w słowie skierowanym do Polaków podczas środowej audiencji generalnej mówił o czasie wakacji i czasie wyborów życiowych, przed jakimi stoi młodzież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję